Trump választást akar Ukrajnában
Az Egyesült Államok azt akarja, hogy Ukrajnában választásokat tartsanak, lehetőleg az év végéig, különösen, ha a kijevi hatóságok a következő hónapokban fegyverszünetet kötnek Oroszországgal – mondta a Trump-kormányzat ukrajnai háborúért felelős képviselője a Reutersnek.
Keith Kellogg, Trump ukrajnai és oroszországi különmegbízottja egy interjúban kijelentette, hogy a Moszkva által kirobbantott háborúval összefüggésben felfüggesztett ukrajnai parlamenti és elnökválasztást „meg kell tenni.
„A legtöbb demokratikus nemzet esetében választások vannak a háború alatt. Szerintem fontos ezt megtenni. Szerintem ez jót tesz a demokráciának. Ez egy szilárd demokrácia szépsége, több ember is indulhat” – mondta az amerikai tisztviselő.
Trump és Kellogg is megemlítette, azon a terven dolgoznak, hogy hivatalba lépésük első hónapjaiban megállapodást köthessenek az Oroszország által 2022 februárjában Ukrajna ellen indított háború befejezése érdekében.
A két tisztviselő kevés részletet közölt arról a stratégiáról, amelynek célja Európa második világháború óta átélt legvéresebb konfliktusának véget vetni.
A Trump-kormányzat által mérlegelt forgatókönyv: választások Ukrajnában, az Oroszországgal kötött kezdeti fegyverszünet részeként.
Trump terve „mozgásban van”, és még nem született politikai döntés, de Keith Kellogg és más Fehér Házi tisztviselők az elmúlt napokban megvitatták, hogy Ukrajna megegyezzen az Oroszországgal kötendő kezdeti fegyverszünet részeként – írja a Reuters.
A Trump-adminisztráció illetékesei arról is vitatkoznak, hogy szorgalmazzák-e a kezdeti tűzszünetet, mielőtt tárgyalásokat folytatnának egy állandó megállapodásról – közölte a Reuters két forrása, aki ismeri a megbeszéléseket. Azt mondják, hogy az ukrajnai elnökválasztás forgatókönyve szerint a megválasztott elnök lehet a felelős azért, hogy hosszabb távú egyezményt tárgyaljon Moszkvával.
Nem világos, hogyan fogadnának egy ilyen javaslatot Kijevben. Zelenszkij elnök kijelentette, hogy Ukrajnában idén választásokat tarthatnak, ha a harcok véget érnek, és szilárd biztonsági garanciákat adnak, amelyek elriasztják Oroszországot az ellenségeskedés esetleges újrakezdésétől.
Egy kijevi tanácsadó és az ukrán kormány egyik forrása azt mondta, hogy a Trump-kormányzat még nem kérte hivatalosan Ukrajnát, hogy 2025-ben tartsanak elnökválasztást.
Volodimir Zelenszkij ötéves mandátumának 2024-ben kellett volna lejárnia, de az Ukrajnában, 2022 februárjában bevezetett hadiállapot idején nem lehet elnök- és parlamenti választást tartani.
Az ukrajnai választások kérdése a Biden-kormányzat idején is szóba került.
Washington felvetette a választás témáját a Zelensky-kormányzat magas rangú tisztviselőivel folytatott megbeszéléseken 2023-ban és 2024-ben is, amikor még Joe Biden a Fehér Házban tartózkodott – állítja két volt amerikai tisztviselő.
A külügyminisztérium és a Fehér Ház tisztviselői azt mondták ukrán kollégáiknak, hogy a választások elengedhetetlenek a nemzetközi normák és a demokratikus normák tiszteletben tartásához – ugyanezen források szerint.
Másrészt a kijevi tisztviselők az elmúlt hónapokban Washingtonnal folytatott tárgyalásaik során elvetették a választások témáját, és azt mondták a Biden-kormányzat tagjainak, hogy az ország történelmének ilyen változékony időszakában a választások megtartása megosztaná az ukrán vezetőket, és meghívást jelenthet az orosz befolyási kampányokhoz – mondta két volt amerikai tisztviselő is.
Vlagyimir Putyin orosz elnök többször nyilvánosan kijelentette, hogy nem tartja legitim vezetőnek Volodimir Zelenszkijt, új elnöki mandátumot biztosító választások hiányában, és az ukrán elnöknek nincs joga aláírni egy esetleges békeszerződéssel kapcsolatos jogi kérdéseket tartalmazó dokumentumokat.
Ezzel szemben az orosz vezető szerint, Zelenszkij addig is részt vehet a tárgyalásokon, de először vissza kell vonnia azt a 2022-ben aláírt rendeletet, amely megtiltja, hogy Vlagyimir Putyin kormányzása alatt tárgyaljanak Oroszországgal.
Az ukrán kormányzati forrás a Reuters hírügynökségnek azt mondta, hogy Putyin a választási kérdést hamis ürügyként használja a jövőbeli tárgyalások megszakításához. „Csapdát állít, azt állítva, hogy ha Ukrajnában nem tartanak választásokat, később figyelmen kívül hagyhat minden megállapodást” – állítja a forrás.
Az ukrán törvények kifejezetten tiltják az elnök- és parlamenti választások megtartását a hadiállapot idején.


2025.02.01 23:39:11


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!