Merkel beszólt utódjának a CDU- Afd paktum miatt
Áll a bál Németországban. Angel Merkel bejelentette, hogy a CDU-CSU-Afd migráns paktumja miatt kérte mentsék fel a pártja tiszteletbeli elnöki címe alól. Merkel szerint nemcsak arcpirító de egyben szégyenteljes, hogy a CDU összeállt a szélsőséges Afd-vel. Így nem meglepő, hogy mégis csak leszavazta a Bundestag a bevándorlást szigorító törvényjavaslatot, hiába fogott össze a CDU/CSU és a szélsőjobboldali AfD.


Bár szerdán ugyan megszavaztak a képviselők egy hasonló tartalmú, a migrációs politika szigorítását célzó indítványt, de most az ügyvezhető kormányt támogató pártok mellett több konzervatív és szabad demokrata kéviselő is visszatáncolt.

A német parlament elutasította a szélsőjobboldal által támogatott bevándorlási törvényjavaslatot, amelyre irányuló indítványt, a migrációs politika szigorításának tervét Friedrich Merz, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) kancellárjelöltje fogadtatott el még szerdán a Bundestagban a szélsőjobboldali Alternatíva Németországért (AfD) támogatásával – írja a The Guardian.

MInt ismeretes a CDU és bajorországi testvérpártja, a Keresztényszociális Unió (CSU) közös frakciójának a beadványát két napja az uniós pártok mellett az AfD a Német Szabaddemokrata Párt (FDP) és egyes független képviselők támogatásával fogadták el az indítványt 348 igen szavazattal 345 ellenében és 10 tartózkodás mellett. Most azonban a törvényjavaslatot 350 igen 338-an utasították el és öten tartózkodtak.
A két szavazás között feltehetően az a különbség, hogy a jogszabály elfogadásához minősített többség szükséges. S nem utolsó sorban Merkel erős kijelentése is sokat ért.


A beszámolók kiemelték, hogy a szerdai indítvány volt az első alkalom Németország háború utáni történetében, hogy a szélsőjobb segítségével sikerült parlamenti többséget elérni, ami jelentősen fokozta a feszültséget a pénteki vita előtt. Az ellenzők között voltak a CDU/CSU lázadó tagjai, valamint az FDP képviselői, akik megszavazták az eredeti indítványt, de azt akarták, hogy a törvény a belső bizottságok elé kerüljön további vitára.
Az országos felháborodás hatására sokan betegen is bementek a parlamentbe vagy rávették őket, hogy menjenek be a szavazásra.

Friedrich Merz szerint e törvényjavaslatra Németország biztonsága érdekében volt szükség, és tagadta, hogy együttműködne az AfD-vel, vagy szándékában állt volna ezt tenni.

– Sokan aggódnak a demokráciáért, de sokan vannak, akik aggódnak a biztonság és a rend miatt ebben az országban, és döntéseket várnak – tette hozzá. A politikus szerint az elmúlt időszakban történt sok gyilkosság, amelyet bevándorló hátterű férfiak követtek el. Olaf Scholz kancellár azonban azt állítja, a meglévő törvények – megfelelő végrehajtás esetén – elegendők az ilyen támadások megfékezéséhez.


A Bundestagban így most erősebben hatottak az ellenérvek, és az a tiltakozási hullám, amelynek egyik pontján a 99 éves holokauszt-túlélő, Albrecht Weinberg úgy döntött, hogy visszaadja érdemrendjét a német államnak, sőt, pártjából, a CDU-ból is kilép. Angela Merkel volt kancellár is bírálta saját pártját, és Németország-szerte tüntetések zajlottak a német parlament jobbra tolódása miatt. S Merkel is bejelentette mentsék fel tiszteletbeli elnöki címétől. Sőt arra kért mindenkit, hogy menjenek az utcára és tiltakozzanak.
Ugyanakkor a tudósítás felidézte, hogy a legutóbbi közvélemény-kutatások szerint a németek 66-67 százaléka támogatja a német határok állandó ellenőrzését, köztük a szociáldemokratákat híveinek az 56 százaléka is.


(Csákány T.)
2025.01.31 22:57:59


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!