Rubio: Trump annektálni fogja Grönlandot
Grönland stratégiailag érdekes Trump számára, a rengeteg nyersanyag, és az Északi-sarkvidék katonai ellenőrzésének lehetősége miatt. Marc Rubio amerikai külügyminiszter megerősítette, hogy Donald Trump elnök valóban annektálni akarja a világ legnagyobb szigetét. Most az érintett NATO akar ajánlatot tenni a republikánusnak.
„Ez nem vicc” – mondta Rubio külügyminiszter a SiriusXM Radionak adott csütörtöki interjúban. Beszámolója szerint Trump viszont meg akarja vásárolni az EU-tag Dániához tartozó hatalmas szigetet, nem pedig katonai erővel az Egyesült Államok részévé tenni.
„Trump elnök körvonalazta, mit akar tenni, vagyis megvenni” - mondta Rubio Grönlandról. Nem a föld megszerzéséről van szó. Grönlandnak az Egyesült Államok részévé válása „nemzeti érdekünk”, és az ügyet „meg kell oldani”.

Kínából eredő veszély


Rubio ezt többek között azzal az aggodalmával indokolta, hogy Kína növelheti befolyását Grönlandon azzal a céllal, hogy állami vállalatokon keresztül hozzájusson az Északi-sarkvidékre. Ez „abszolút reális”, és Kína már így járt el „a Panama-csatornánál és máshol”.
Utalva arra, hogy az Egyesült Államok garantálja, hogy védelmet nyújt Dániának a közös NATO-tagságuk részeként, Rubio azt mondta: „Ha már mi vagyunk felelősek ezért, akkor azt is jobban ellenőrizhetjük, mi történik ott.”

A NATO képviselői ajánlatot terveznek Trumpnak

A szövetségen belül most azt tervezik, hogy javasolják Trumpnak a szövetségesek katonai jelenlétének jelentős kiterjesztését az Északi-sarkvidéken. Amint azt a Német Sajtóügynökség szövetségi körökből megtudta, van remény arra, hogy ez eloszlatja a vitát Grönland Dániához való viszonyáról. A katonai szövetség szerint az Egyesült Államok biztonsági érdekeit is kielégítheti a NATO lényegesen erősebb jelenléte a térségben. Főleg, hogy a fokozott jelenlétben természetesen az amerikaiak is részt vehettek. Trump elvileg jogosan aggódik Grönland miatt, tekintettel az orosz és kínai tevékenységre az Északi-sarkvidéken. Grönland stratégiailag érdekes nyersanyag-bősége és az Északi-sarkvidék katonai ellenőrzésének bázisa miatt. Ráadásul az éghajlatváltozás fokozódásával a hajózási útvonalak is elérhetőbbé válnak, legalábbis nyáron.

Trump megjegyzései megrémítik a szövetségeseket

Trump Grönland iránti érdeklődése felháborodást és gyomorfájást okoz, különösen azért, mert nemrégiben nem zárta ki a katonai és gazdasági kényszert annak érdekében, hogy megszerezze az irányítást a világ legnagyobb szigete felett, amely nagyrészt autonóm, de hivatalosan a Dán Királysághoz tartozik. A NATO-partner Dánia rámutat, hogy a grönlandiak maguk döntenek a jövőjükről és a Dán Királyságtól való esetleges függetlenségükről. Mette Frederiksen miniszterelnök a közelmúltban számos válságmegbeszélést folytatott más európai NATO-országok állam- és kormányfőivel. A grönlandi kormány most többször is hangsúlyozza, hogy nem dán vagy amerikai akar lenni, hanem grönlandi.

A NATO szuper-GAU-val fenyeget

A NATO számára a grönlandi vita rendkívül robbanásveszélyes. A szövetségnek egyrészt félteni kell a hitelességét, ha egy vezető tag hirtelen azzal fenyegetőzik, hogy erőszakkal elcsatol egy másik állam területét – különös tekintettel Oroszország Ukrajna elleni agressziós háborújára és Kína Tajvanra vonatkozó követeléseire. Másrészt a NATO számára komoly katasztrófa lenne, ha az Egyesült Államok egy ilyen vita miatt kilépne a szövetségből, mert a NATO elrettentése elsősorban az Egyesült Államok nukleáris arzenálján és hagyományos fegyveres erőinek erején alapul. Diplomaták szerint az, hogy sikerül-e megvalósítani a Trump terveit, egyebek mellett attól függ, hogy a republikánus valóban elsősorban az amerikai biztonsági érdekekkel foglalkozik-e a térségben. Ha a nyersanyaglelőhelyek is szerepet kapnak, a kezdeményezés kudarcra ítélhető vagy fegyveres összeütközéssé fajul.


2025.01.31 17:07:00


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!