TRUMP SZIGETET AKAR - Grönland kormánya készen áll a tárgyalásokra az Egyesült Államokkal
Donald Trump amerikai elnök – ahogy azt a hétvégén mondta – feltételezi, hogy Grönland szigete saját akaratából csatlakozik az USA-hoz,. Miközben az EU katonai főnöke most felveti annak lehetőségét, hogy európai katonákat helyezzenek el a szigeten, a grönlandi kormány késznek nyilatkozott a Washingtonnal való tárgyalásokra.
A grönlandi kormány hétfőn közölte, hogy kész tárgyalásokat folytatni az Egyesült Államokkal, hogy megvédje érdekeit az Északi-sarkvidéken. A telek azonban nem eladó. – Grönlandiak vagyunk. Nem akarunk amerikaiak lenni” – mondta Mute Egede grönlandi miniszterelnök, hozzátéve, hogy a lakosok „nem akarnak dánok lenni”. A földrajzilag Észak-Amerikához tartozó Grönlandot a 18. században Dánia gyarmatosította, és 1979 óta rendelkezik autonóm státusszal, amelyet 2009-ben bővítettek ki. Dánia azonban továbbra is felelős többek között az igazságügyi és monetáris kérdésekért, valamint a kül - és biztonságpolitikáért. A jelenlegi grönlandi kormány függetlenségre törekszik Dániától.

Grönland pénzügyileg Dániától függ
A jelenleg 4,3 milliárd korona (körülbelül 576 millió euró) éves támogatással Dánia Grönland teljes kormányzati bevételének körülbelül a felét adja. Emellett Dánia újabb milliárdot költ Grönlandnak fennmaradó kompetenciáira (külpolitika és biztonság). A közelmúltban megnövekedett turizmusból származó bevétel ellenére a nagyrészt horgászatra támaszkodó szigetország nehezen tud függetlenedni külső segítség nélkül.

Grönland státusza

• Grönland 1953-ig dán gyarmat volt, 1979 óta pedig a királyság önkormányzati területe. Dánia továbbra is ellenőrzést gyakorol a kül - és biztonságpolitika felett.
• Grönland 2,175 millió négyzetkilométer területével a világ legnagyobb szigete. Területük nagyobb, mint Franciaország, Németország, Spanyolország, Nagy-Britannia, Olaszország, Görögország, Svájc és Belgium területe együttvéve.
• A terület gazdag természeti erőforrásokban . Ide tartozik az olaj, a gáz, az arany, a gyémánt, az urán, a cink és az ólom.
• Grönland észak-nyugati partján a hidegháború óta van egy amerikai hadsereg bázisa .
• A parlamenti választások és az ezzel egy időben sorra kerülő Grönland függetlenségéről szóló népszavazás már irányt vethet arra, hogy Grönland anyagi támogatásával „birodalmi közösségben” marad-e a nem mindenki által szeretett Dániával, ill. hogy nem dönt-e még a függetlenség felé vezető úton, lehetőséget nyit Trump számára, hogy így vagy úgy az Egyesült Államok ellenőrzése alá kerüljön a sziget.

A dán kormány a grönlandiak kegyeiért udvarol
Eközben Dánia igyekszik vonzóbbá tenni a grönlandiak megmaradását. Hétfőn Kaare Dybvad Bek dán integrációs miniszter tizenkét kezdeményezést mutatott be, amelyek célja a grönlandiak rasszizmusa és diszkriminációja elleni küzdelem Dániában. Fontos, hogy „a grönlandiak anélkül élhessenek Dániában, hogy előítéleteknek lenne kitéve, ami sajnos ma már nem így van” – magyarázta.
Koppenhága körülbelül 4,7 millió eurónak megfelelő összeget kíván befektetni a diszkrimináció elleni küzdelembe. Az oktatási szektorban és a munkaerőpiacon hozott intézkedések mellett a terv előírja a grönlandi útlevélhez való jogot is.
2025.01.27 17:54:40


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!