Amerikának is beintettünk
Két éve egy amerikai fedett akcióban Magyarországon őrizetbe vettek két orosz fegyverkereskedőt, akik a kolumbiai drogmaffiával akartak üzletelni. A két oroszt végül hiába kérte Washington egyszerűen beintettünk nekik és Oroszországnak adtuk ki őket. Újabb diplomáciai bonyodalomba keveredtünk, NATO tagországként, EU tagként, ami nemcsak kínos de veszélyes is. Persze ne feledjük Amerika sem adott ki jó pár magyart, akik a magyarországi Uniós pénzek lenyúlásáról és a pénzek tisztára mosásáról vallottak.

A kormány is megerősítette, hogy Moszkvának adták ki az amerikaiak által kért fegyverkereskedőket. Az Igazságügyi Minisztérium közleményt adott ki az ügyben, amelyben megerősítették a sajtóban megjelent információkat.
A miniszter Trócsányi döntése volt az egész, amit el is ismert az IM vezére. .
Két éve egy amerikai fedett akció keretében Magyarországon őrizetbe vettek két orosz fegyverkereskedőt, Vlagyimir Ljubisint és azonos nevű fiát, akiket – bár az Egyesült Államok többször is kérte, hogy adják ki nekik őket –Magyarország végül Oroszországnak adott ki.
Az üggyel kapcsolatban az Igazságügyi Minisztérium közleményében azt írták, Vlagyimir Ljubisin és ifj. Vlagyimir Ljubisin kiadatása a szokásos eljárás keretében zajlott. Tudják mint a szökött elítélt macedón miniszterelnök Gruevszki ügyében.
Azt írták, valóban mind az Amerikai Egyesült Államok, mind az Oroszországi Föderáció igényt tartott a személyek kiadatására, de őket végül az igazságügyi miniszter döntése alapján Magyarország az állampolgárság szerinti országnak – ez esetben Oroszországnak – adta ki.
Hozzátették, a kiadatásról az igazságügyi miniszter a bírósági döntések alapján, a vonatkozó jogszabályoknak és nemzetközi szerződéseknek megfelelően hozta meg a döntést, emellett pedig a kormány az Egyesült Államok nagykövetségével és hatóságaival is konzultált és tájékoztatást nyújtott a döntésről.
A két orosz fegyverkereskedőnek nem volt gyanús, hogy a mexikói drogkartelltől jelentkező vevők épp Budapestig utaztak. Így megmutatták nekik ( aki FBI és CIA ügynökök voltak ) a kért fegyvereket, amelyek egy jó része a Magyar Honvédségtől származott, és egyértelmű volt, hogy a drogkereskedők mire akarják használni őket. A kartell emberei eleve azzal keresték meg az oroszokat, hogy „Mexikóban gond van az amerikai helikopterekkel. Zavarják a csempészetet”. A főként New Yorkba irányuló kokainszállítmányokat nemcsak a rivális bandáktól, de az Egyesült Államok hatóságaitól is meg kell védeniük, és ezért akartak maguknak fegyvereket vásárolni.
Úgy tűnt, hogy hosszú tárgyalás után, 2016. november 9-én végre összejön az üzlet. A kartell emberei elégedetten távoztak a raktárból, ahol megmutatták nekik a fegyvermintákat: többek közt Kalasnyikov- és Skorpió-típusú gépfegyvereket, gépágyúkat, valamint különféle páncéltörő, légiharc- és légvédelmi rakétákat. A két orosz eladó, az évek óta Magyarországon élő Vlagyimir Ljubisin és azonos nevű fia pedig annyira zsebükben érezték az üzletet, hogy már az esti ünneplésre készültek. A mexikóiakkal kötött alku értelmében nem csak rendszeres fegyverbeszállítói lettek volna a kartellnek, hanem abban bíztak, hogy hamarosan ők maguk teríthetnek Európában több tonna kokaint.
Végül az egészből nem lett semmi, Ljubisinék pedig az éjszakát vodkázás helyett a rácsok mögött töltötték. A Terrorelhárítási Központ csapott le rájuk egy Perszeusz fedőnevű összehangolt nemzetközi műveletben, amelyet az amerikai Kábítószer-ellenes Hivatal (Drug Enforcement Administration, DEA) irányított. Az amerikaiak titkos megfigyelésekkel és fizetett informátorokkal állítottak csapdát Ljubisinéknek.
Az oroszok két évvel ezelőtti magyarországi elfogását és a háttérben zajló akciót titokban tartották, sem a magyar, sem az amerikai szervek nem számoltak be a lekapcsolásukról. A Perszeusz-akciót és magyar vonatkozását egyedül montenegrói lapok említették meg röviden, ahol Ljubisinék helyi kapcsolatának letartóztatásáról írtak.
A két orosz történetében azonban az igazán érdekes fordulatot nem is a TEK rajtaütése jelentette. Az orosz fegyverkereskedőket elfogták ugyan, de a magyar kormánynak köszönhetően el tudtak menekülni az amerikai igazságszolgáltatás elől. Magyarország másfél évvel az elfogásuk után a NATO-szövetséges Egyesült Államok kiadatási kérelmének teljesítése helyett inkább Moszkvának engedte át az orosz fegyverdílereket, hiába próbálta elérni még az amerikai igazságügy miniszter is, hogy nekik adják ki őket.
Ljubisinék magyarországi ügyvédjük, Fridman Róbert szerint jelenleg egy moszkvai börtönben ülnek előzetes letartóztatásban. Fridman azt állította, ügyfelei nem tudták, hogy vevőik egy mexikói drogkartellnek akartak fegyvert vásárolni, és azt gondolták, hogy ez egy teljesen tiszta üzlet. Szerintük az ügy az oroszok egész világban történő üldöztetésének újabb példája.
Nos Ljubisinék ügye kínos, akárcsak a Gruevszki ügy. Nehezen lehet belőle kijönni és aligha magyarázható az, hogy nem a NATO tagországaink, barátaink érdekeit vettük figyelembe, hanem az orosz barátainkét.
Mind a két diplomáciai botránynak lesz még folytatása és Orbán Viktor aligha fog Trumpal találkozni az ovális irodában Washingtonban egy jó darabig. A kormány döntött, szembe megy az EU-s barátainkkal, a NATO-s haverokkal és végképp Kelet felé fordul. Kelet felé, mert ott most jobban ragyog a pénzcsillaga.
2018.11.23 22:15:44