A vizsgált termékeket túlnyomórészt Kínában gyártották. A kifogásoltak legnagyobb hányadánál a flatáttartalom okozott problémát.
29 játék baba és műanyag esetében mutatták ki a veszélyes vegyületet, ami a nyállal kioldódik az adott tárgyból, bekerülve szervezetbe olyan súlyos egészségkárosító hatást fejthet ki, amire szinte senki nem gondolt volna, felnőttkori terméketlenséghez vezethet. Ezért is tiltottak egyes ftalátok a gyermekeknek készült játékokban, ennek ellenére a műanyagok puhítására sokszor használják.
A
mágneses játékok esetében azt vizsgálták, hogy a mágnesek vagy azok darabjai könnyen eltávolíthatóak-e, illetve mekkora a mágneses erejük. Ha ezeket a gyermek lenyeli, akkor a belekbe jutva két erős mágnes összetapadhat úgy, hogy a belek elzáródását, perforációját okozzák. Tízből ötfajta játéknál merült fel ilyen kockázat.
A
játék babakocsik vizsgálata a biztonságos használatra irányult: a játék nem csukódhat össze a gyermek súlya alatt, és rendeltetésszerű használat során nem szorulhat be a gyerek keze, feje a játék valamely részébe. A tíz vizsgált termékfajtából négynél merült fel biztonsági hiányosság, három esetben súlyos kockázat lehetőségével.
A
hangos játékok esetén a túl nagy hangnyomásszint miatt kisebb-nagyobb halláskárosodás következhet be, ha azokat a gyermek a füléhez közel tartja. Tízből öt játék volt kifogásolható ilyen szempontból.
A
lövedékes játékoknál többféle kockázat is felvetődhet: egyrészt a túl nagy energiával kilőtt lövedék súlyos szemsérülést okozhat egy másik gyermeknek, illetve tapadókorongos lövedék esetén, ha a korong túl könnyen lehúzható a szárról, az kisgyermek szájába kerülve fulladást okozhat. A vizsgált hat termék egyike sem felelt meg termékbiztonsági szempontból a vizsgálatokon.
A termékbiztonsági vizsgálaton nem megfelelt termékek listája megtekinthető
itt, a biztonságos játékoké pedig a
ezen az oldalon.
A hatóság összegezése szerint az a tapasztalat, hogy még mindig jelentős a veszélyes játékok száma a magyar piacon, aminek az az oka, hogy mindig újabb és újabb termékek jelennek meg. Mivel a felmerülő biztonsági kockázatok egy erősen kiszolgáltatott fogyasztói csoportot, a gyermekeket érintik, így továbbra is folyamatos piacfelügyeleti ellenőrzésekre van szükség – áll a közleményben.