Minden harmadik romániai gyerek anyagi nélkülözésben él - de másutt sem jobb a helyzet
Miközben a világ nagyurai ezermilliárdokat költenek fegyverkezésre, és a társadalmakban mély szakadék tátong a szegények és a gazdagok között, a politikusok és vállalkozók - akik a törvényeket hozzák és taszítják szegénységbe a dolgozó tömegeket -, soha nem látott, de meg nem érdemelt gazdagságot tudhatnak magukénak, addig gyermekek milliói nőnek fel nélkülözésben. A migránsok támogatása is példátlan igazságtalanságokat hordoz az EU-ban. Egy erről szóló jelentés a következőket mutatja:
Továbbra is súlyos problémát jelent a gyermekszegénység Romániában: az Eurostat legfrissebb adatai szerint 2024-ben a 16 év alatti gyermekek közel harmada élt anyagi nélkülözésben. 2024-ben a romániai gyerekek 31,8 százaléka szenvedett el valamilyen mértékű anyagi nélkülözést, derül ki az Eurostat friss adataiból. Ez a második legrosszabb érték az Európai Unióban – csak Görögország előzi meg Romániát (33,6%), míg Bulgária a harmadik helyen áll (30,4%). A jelentés szerint az uniós átlag 13,6 százalék, tehát a romániai arány több mint kétszerese az EU-s számnak, ami mély társadalmi és gazdasági egyenlőtlenségekre utal – különösen a gyermekes háztartások körében. Mit jelent a gyermekek anyagi nélkülözése?

A mutató olyan 16 év alatti gyermekeket vesz figyelembe, akik legalább három alapvetőnek tartott dologhoz nem jutnak hozzá – nem saját döntésükből, hanem pénzügyi okok miatt. Ezek között megtalálható például: új ruha, napi friss zöldség és gyümölcs, legalább két pár megfelelő cipő, taneszközök és könyvek, szabadidős tevékenységek (pl. kirándulás, ünneplés, barátok meghívása), megfelelő fűtés, hozzáférés az internethez, megbízható közlekedési eszköz (pl. autó).

A cikk szerint ezek nem luxuscikkek, hanem az elfogadható életszínvonal alapfeltételei, melyek megléte nagyban meghatározza egy gyermek társadalmi integrációját, tanulmányi esélyeit és általános jólétét. A szülők iskolázottsága döntő tényező Az Eurostat hangsúlyozza: a szülők iskolázottsága erősen összefügg a gyermekszegénységgel, azaz a kevéssé iskolázott szülők gyerekei sokkal nagyobb valószínűséggel élnek nélkülözésben.

EU-s szinten mindössze 5,6 százalékos a nélkülözés a felsőfokú végzettségű szülők gyermekeinél, míg 39,1 százalékos azoknál, ahol a szülők legfeljebb alapfokú iskolai végzettséggel rendelkeznek. A kevéssé iskolázott szülők gyerekeinek nélkülözése kapcsán a listát Szlovákia vezeti (88,6%), amit a szomszédos Bulgária (84,1%) és a hasonló gazdasági helyzetű Görögország (77,2%), valamint Magyarország (69,1%) követ.

Románia kicsivel több, mint 65 százalékkal az ötödik a sorban. Meglepő, de még a felsőfokú végzettségű szülők esetében is 17,6 százalékos gyermeknélkülözést mértek Görögországban, 11,6 százalékosat Spanyolországban és 8,1 százalékosat Bulgáriában. Ezek az adatok arra utalnak, hogy az egész gazdasági-társadalmi környezet szerepet játszik a gyermekek életminőségében – nem elég csupán az oktatás, ha nincs mögötte megfelelő szociális háló és jövedelmi biztonság.
(Forrás: Krónikaonline.ro)


2025.06.20 07:35:45


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!