Kilakoltatott a MÁV egy három gyermekes családot
A MÁV több olyan bérlakást is kiürített a budapesti Keled úton, amely a hivatalos szakértői vélemény szerint lakhatásra alkalmatlanná vált. Úgy tudjuk költöznie kellett egy háromgyerekes családnak is, de miután nem kaptak semmilyen kompenzációt – pénzt vagy lakhatási alternatívát –, így lényegében az utcára kerültek. Igaz jogcím és szerződés nélkül használták az ingatlant.
A vasúttársaságnál mindenben a törvények szerint jártak el, az érintett lakóknak pedig akkor is ajánlottak valamilyen segítséget, ha jogcím nélkül tartózkodtak az ingatlanban.

Ennél érdekes módon valamivel többet ígért a MÁV, amikor a tervezett Mini-Dubaj projekt érdekében kellett kiüríteni rákosrendezői ingatlanokat.

Tény kérdése, hogy három gyerekkel még albérletet is nehéz találni Magyarországon.

A MÁV az elmúlt években több bérlakását is kiürítette Budapest III. kerületében, a Keled úton, azok ugyanis a hivatalos álláspont szerint lakhatásra alkalmatlanná váltak. Információink szerint arra is volt példa, hogy egy háromgyerekes családnak is költöznie kellett, és miután a család nem kapott semmilyen pénzbeli vagy lakhatási kompenzációt, a szülőknek „önerőből” kellett rendezni a helyzetet.

Sajnos az érintett család nagypapája aláírt egy szerződésmódosítást, aminek következtében nem örökölte meg a bérleti jogot a családja, így az idős bácsi halála után jogcím nélküli lakókká vált a három gyermekes család.

A nagyapa halála után megpróbáltuk jogilag is rendezni a bérleti jogviszonyt, ezért kérelemmel fordultak a MÁV-hoz. Ebben jelezték: továbbra is szeretnének ott élni, ezért a bérleti díj megfizetése mellett azt is vállalnák, hogy felújítják az ingatlant, így az ismét lakhatásra alkalmassá válna. A vállalat sokáig nem válaszolt, majd 2022-ben érkezett egy elutasító határozat, egyben azt is jelezték a családnak 90 napja van arra, hogy elhagyja a lakást. -mondta a három gyermekes anya.


A MÁV szerint a jogi kötelezettségeiken felül igyekeztek segíteni a családnak, a nagyapával ugyanis 2019 novemberében jött létre határozott idejű lakásbérleti szerződés, előtte csak használója volt az ingatlannak. Ennek megfelelően 2019 előtt úgynevezett használati díjat fizettek a MÁV-nak. A megállapodásban pedig azt is rögzítették, hogy a bérlővel jogszerűen együtt lakók bérlői jogokkal nem rendelkeznek, azaz család többi tagja a nagyapa halála után jogcím nélküli lakó lett. A hivatalos jogi besorolás valóban ez volt, ugyanakkor a gyakorlatban ez azt jelentette, hogy három gyerekkel az utcára kerültek.

„Nincs olyan család vagy korábbi lakó, akinek a vasúttársaság ne ajánlott volna fel segítséget. Ez alól még a jogcím nélküli lakók sem kivételek, akikkel szemben a megoldáskeresésre a MÁV-nak ugyan nem volt jogszabályi kötelessége, méltányossági okokból azonban – a lehetőségeinkhez mérten – természetesen nekik is igyekeztünk segíteni” – közölte a vasúttársaság.

A budapesti Keled úton a MÁV fenntartásában négy épületben összesen 11 lakás található, ezek közül három ingatlan üres műszaki okok miatt.

„Az itteni épületekben jogcím nélkül élők egyike már évekkel ezelőtt önként visszaadta a lakást a MÁV birtokába, míg egy másik lakó számára önkormányzati lakásban sikerült elhelyezést találni. Egy harmadik – szintén jogcím nélküli – lakáshasználó a lakhatását saját maga, önerőből oldotta meg, az általa jelzett kiköltözés időpontjáig természetesen haladékot biztosítottunk” – írta a konkrét kiköltözésekről a MÁV.



(G.M.)
2025.05.19 22:57:18


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!