Bekeményítettünk az energiaitaloknál
Ennyi volt a fiatalok energiaital fogyasztásának. Tilos a 18 év alattiaknak ezen termékek eladása, persze ettől még inni fogják, hisz a magyar leleményes. Sokan örülnek ennek az új parlamenti döntésnek, sokan nem. Persze a fiatalok energiaital fogyasztásában a szülők is hibásak, hisz van olyan, aki reggelire is ezt adja a kisgyermekének. De erre aligha lesz kihatása ennek a törvénynek, sajnos.

Tilos lesz 18 év alattiaknak energiaitalt értékesíteni, illetve kiszolgálni. A parlament nemrég 174 szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül elfogadta a KDNP-s Hollik István és Nacsa Lőrinc törvényjavaslatát, amit még tavaly áprilisban nyújtottak be.
A törvénymódosítás a kihirdetése után harminc nappal lép hatályba, azaz várhatóan júniustól már nem vehetnek maguknak energiaitalt a tinédzserek. A javaslatra a Fidesz–KDNP politikusai mellett a DK, az MSZP, a Momentum, a Jobbik, a Mi Hazánk, a Párbeszéd jelen lévő képviselői és a függetlenek is igennel szavaztak.
A törvényjavaslat alapján a kormány rendeletben határozza majd meg, hogy milyen összetételű energiaitalokra vonatkozik a tiltás. Ha egy üzlet megsérti a szabályozást, a fogyasztóvédelmi hatóság „a jogsértés megállapításától számított legfeljebb egy évig megtilthatja az alkoholtartalmú ital, az energiaital, a dohánytermék, illetve a szexuális termék forgalmazását”. Ha pedig három éven belül ismét megsértik a törvényt, a hatóság elrendelheti az üzlet bezárását legfeljebb harminc napra.
A kereszténydemokrata Nacsa Lőrinc szerint a törvényre azért van szükség, mert Magyarországon a fiatalok energiaital-fogyasztása mára aggasztó méreteket öltött. Egy felmérés szerint 78 százalékuk fogyaszt energiaitalt, és minden ötödik 10–14 éves gyerek rendszeresen fogyaszt energiaitalt reggelire. A szabályozás célja szerinte az, hogy megvédje a fiatalokat az energiaitalok túlzott fogyasztásának káros hatásaitól.
Sokan teszik fel a kérdést, de miért kellett több mint egy évet várni a javaslat benyújtásától a szavazásig? „Brüsszelbe notifikációs eljárásra kellett elküldeni, ahol a világ legnagyobb energiaital-gyártó cégének országa megtámadta azt. Ez lelassította az eljárást”. Aztán tavaly nyáron úgy tűnt, hogy a kormány nem várja meg a brüsszeli egyeztetést és a parlamenti procedúrát, az Igazságügyi Minisztérium társadalmi egyeztetésre bocsátott egy rendelettervezetet, amelyben ugyancsak betiltották volna az energiaitalok forgalmazását 18 éven aluliaknak. A tervezetben azt is meghatározták, hogy energiaitalnak számít az a termék, aminek a koffeintartalma meghaladja a 15mg/100 ml mennyiséget, illetve valamelyik összetevője tartalmaz ginsenget, L-arginint vagy legalább 10 mg/100 ml mennyiségű taurint vagy ezek kombinációját. A rendelet azonban mostanáig nem jelent meg. Feltehetleg megy a lobbizás a politikusok és a gyártók között. Reméljük nem a zsebpénz fog majd dönteni.
Állítólag több kormányzati, orvosszakmai és családvédelmi civil szervezettel is egyeztettek a tervezetről a honatyáink és honanyáink. Nem meglepő módon a Magyar Energiaital Szövetség (MESZ) nem támogatta a törvénymódosítást. „A törvényjavaslat nevében ugyan a gyermekek védelméről szól, de véleményünk szerint diszkriminatív módon, kettős mércét alkalmazva teszi azt” – mondta Csibi Sándor, a MESZ főtitkára.
A szakmai szervezet főtitkára szerint sokszor elhangzik, hogy a gyerekek az energiaitalokban lévő cukortól elhíznak, a koffeintől felpörögnek, de két fontos tényt gyakran nem említenek meg. Az egyik ilyen, hogy egy liter kólában annyi cukor van, mint egy liter energiaitalban, és „az energiaitallal ellentétben a kólát literszámra vedelik a gyerekek, de ez valahogy soha nem kerül címlapra.” A MESZ főtitkára azt sem érti, miért nem védjük ugyanígy „a gyerekeinket a kólától, amely családbarátként van agyonreklámozva, és tízszer több fogy belőle, mint energiaitalból”. Persze a MESZ szerint egy liter kólában annyi koffein van, mint egy doboz (azaz 250 milliliter) energiaitalban.
„Itt ugyanaz a helyzet – kávéból és energiaitalból összesen nem isznak annyit a gyerekek, mint a kólákból hordószámra. Úgy, ahogy az energiaitalok esetében, miért nincs ráírva minden palack kólára, hogy »gyermekeknek nem ajánlott«?”
Tavaly ey átfogó összefoglaló jelent meg az energiaitalok fiatalokra gyakorolt hatásairól, amiből az derült ki, hogy többek között rosszabb alvást, romló iskolai teljesítményt okoznak. Arról ugyanakkor megoszlanak a vélemények, hogy a cukormentes energiaitalokban található mesterséges édesítőszerek mennyire egészségtelenek valójában. Több kutatás bizonyította, hogy nagy mennyiségben károsak, de az már más kérdés, hogy alkalmanként fogyasztva is okoznak-e problémát.
(G.M.)
2025.05.02 14:37:50