Változik a középiskolai oktatási keretterv, következik a „jó európai/nemzetközi gyakorlat” - Romániában és Erdélyben
Amint azt már megszokhattuk, nihil sub sole novum est, hiszen amit törvénybe iktatnak az EU valamelyik országában, az előbb-utóbb máshol is kötelező érvényűvé válik.
Magyarország már régóta az európai „értékekhez” igazította a jövő nemzedék oktatását, teljesen kiiktatva a tantervből az általános műveltség megszerzéséhez elengedhetetlen tantárgyak oktatását, úgy mint, a latin nyelv, az ének- és zeneoktatás és a művészettörténet. Helyette új, tőlünk idegen „kompetenciák” oktatásával kínozza a digitalizált világban amúgy is figyelemzavarossá fejlődött nebulókat. A gyomnak, amelynek egyszer elvetették a magját, határt szabni már nem lehet. Ugyanez a züllés vár ezentúl a román és sajnos, az erdélyi székely és magyar diákokra is, egy frissen kidolgozott, új kerettanterv-tervezet miatt.
Romániában sem lesz többé kötelező tantárgy a középiskolákban a latin, a román nyelvórákon pedig, bevezetik a nyelvtant – derül ki az Oktatási Minisztérium által közvitára bocsátott középiskolai oktatási kerettervekből.
A latin, mint specializált diszciplína megmarad a római katolikus teológiai szakokon, fakultatív formában.
A kerettervekben a latin csak a római katolikus teológia szakon és a vallási idegenvezetői szakon (román és magyar nyelven egyaránt) jelenik meg, a szaktanterv részeként, heti egy órában a IX., X., XI és XII. évfolyamon. Az ortodox vallású tanulók saját belátásuk szerint választhatnának az iskola tananyagának kínálatából.
A jelenlegi, 2009-ben jóváhagyott középiskolai kerettervek szerint a bölcsész, filológia szakos hallgatók a IX., X. és XII. évfolyamon hetente egy órában, a XI. évfolyamon heti két órában tanulnak latint.
A társadalomtudomány szakos tanulók a IX. és X. évfolyamon is tanultak latint heti egy órában. Az ortodox teológia - egyházzene szakirányon, ahol jelenleg heti egy latin óra van a XI. és XII. évfolyamon, végleg megszűnik a latin nyelv oktatása.
Ellenben, a román nyelv és irodalom tankönyvek nyelvtani fogalmakat is tartalmaznak ezentúl a IX. és X. osztályos tanulók számára, növelve ezáltal a kiesett óraszámot.
Ez áll az Oktatási Minisztérium által közzétett tervekben: „Román nyelv és irodalom: kifejezetten tartalmazni fogja a nyelvtan tanegységeit, főként a IX. és X. évfolyamon, hogy a középiskolai tanterv révén biztosítsák a tanulmányok folyamatosságát és befejezését”
A minisztérium pénteken nyilvános konzultációra bocsátotta az új középiskolai keretterveket.
Daniel David, oktatásért felelős miniszter szerint, az országos vita négy találkozót foglal magában, amelyeket Bukarestben (február 11-én), Kolozsváron (február 14-én), Jászvásáron (február 25-én) és Temesváron (március 4-én) szerveznek a történelmi akadémiai központokban. A személyes viták után március 6-án online vitát szerveznek.
Elmondta, hogy a középiskolai oktatás keretterveinek kidolgozása és elfogadása egy komplex folyamat kezdetét jelenti.
A miniszter szerint a következő lesz a kötelező tantárgyak/modulok iskolai tanterveinek kidolgozása (2025 őszéig), a tankönyvek korszerű, nemzetközileg hitelesített modellek szerinti fejlesztésének kezdeményezése (ahol lehetséges, a digitalizált változatokra, és/vagy bővítésekre), a tanárok tantervi felhatalmazása, a modern oktatási tanítási-tanulási módszerekre helyezve a hangsúlyt.
Daniel David azzal érvel, hogy a javasolt kerettervek tükrözik a nemzeti jogalkotás „korlátait” (többek között a törvény által meghatározott egyes tudományterületeken és témákon keresztül) és a jó európai/nemzetközi gyakorlatokat, de igazodnak a nemzeti kontextushoz.
„Más szóval, stratégiailag a kulcskészségek haladó fejlesztését célozzuk meg: (1) haladó írás-olvasási készségek („literacy”); (2) többnyelvűség; (3) természettudományos, technológiai, mérnöki és matematikai készségek; (4) digitális készségek; (5) személyes, szociális és tanulási készségek; (6) állampolgári (polgári) készségek; (7) vállalkozói készségek; (8) kulturális tudatosság és kifejezőkészség” – mutatott rá a minisztert.
A változtatásokat a 2026-2027-es tanévben kezdenék. A 2026-2027-es tanév kilencedikes diákjai lesznek az első osztályok, akik új országos érettségi vizsgát tesznek, amint azt a 198/2023-as törvény előírja. A 2026-2027-es tanévben 10-12/13 osztályos tanulók a jelenlegi középiskolai tanterv szerint fejezhetik be tanulmányaikat.

CzA


2025.02.03 20:55:36


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!