A légúti betegségek teljes erővel támadnak - íme, néhány jó tanács
A légúti betegségek teljes erővel támadnak, a gyermekek különösen veszélyeztetettek.
Az influenza és más légúti megbetegedések száma növekszik. A gyerekek is a legveszélyeztetettebb csoportok közé tartoznak.
A légúti betegségek teljes erővel támadnak, a gyermekek különösen veszélyeztetettek. Az influenza és más légúti megbetegedések száma növekszik. A gyerekek is a legveszélyeztetettebb csoportok közé tartoznak.
A gyermekek, az idősek és a legyengült immunitású emberek mellett az akut légúti megbetegedések által legérzékenyebb csoportok közé tartoznak.
Az egészség védelmének és a fertőző betegségek terjedésének megelőzésének legegyszerűbb és mégis nagyon hatékony módja a kézmosás. Az alapvető higiéniai szokások már óvodás korban kialakulnak a gyerekekben, ezért életkoruknak megfelelőnek kell lenniük, türelmesen és fáradhatatlanul emlékeztetni kell őket a kézmosás fontosságára, és meg kell tanítani őket a helyes eljárásra.
Emlékeztetni kell a gyerekeket, hogy iskolába és hazaérkezés után, kint tartózkodás után, étkezés előtt és után, vécéhasználat után, köhögés vagy tüsszentés után mindig mossanak kezet és ne hagyjanak ki helyet, meleg vizet és szappant használjanak, majd megfelelően szárítsák meg a kezüket - ideális esetben papírtörlővel. A textiltörülközők esetén, azt rendszeresen cserélni kell, ill. az iskolában nem szabad több gyereknek egy közös törölközőt használniuk.
• Tüsszentés vagy köhögés esetén takarja le a száját, lehetőleg zsebkendővel
• Tanulja meg a helyes orrfújási technikát
• Ha nem áll rendelkezésükre zsebkendő, köhögéskor vagy tüsszentéskor gyorsan eltakarhatják a szájukat a könyöküreggel.
• Használat után dobja a zsebkendőt egy zárható szemetesbe, és mosson kezet
Szintén fontos a helyiség rendszeres és intenzív szellőztetése naponta többször. Rövid időre, szélesre kell nyitni az ablakot, hogy a helyiség levegője megváltozzék. A levegő megújítása nem csak az elfogyasztott oxigén pótlásáról és a CO2 eltávolításáról szól, hanem nagyrészt a páratartalom és a hőmérséklet beállításáról is a levegőből, a mikroorganizmusok, a por, a szagok és hasonlók eltávolításáról. Az ideális páratartalomnak 40 % körül kell lennie.
A gyerekeknek az időjárástól függetlenül is ki kell menniük a szabadba. Természetesen megfelelő ruházatban. Ezáltal erősítik fizikai állapotukat és a szervezet általános ellenállását.
Ne feledkezzünk meg a vitaminok, különösen a C, D, E és a cink beviteléről sem. A C-vitamin a legjobban megfelelő mennyiségű gyümölcs és zöldség bevitelével biztosítható. Fontos, hogy a gyerekeket megtanítsuk a napi rendszeres fogyasztásra, különösen a szezonális gyümölcsök és zöldségek egész évben, nem csak a légúti fertőzések fokozott megbetegedésének idején.
Gazdag C-vitamin forrás például a paprika, a torma, a citrusfélék, a kivi, a zöldhagyma, a kel-káposzta, a káposzta. Az októbertől áprilisig tartó időszakban érdemes a gyermekeknél ezeket D-vitaminnal pótolni. A gyermekek számára előnyösek az omega 3 savak is, amelyeket például a halolaj, a csukamájolaj, a homoktövis olaj és a chia olaj tartalmaz. Az immunitást bétaglükánok is támogathatják.
Az alvás és a pihenés is fontos a szervezet regenerálódásához. Minél fiatalabb a gyermek, annál magasabbak az alvásigények. Az alvásigény azonban nagy egyéni különbségeket mutat. A gyermek hálószobájának megfelelően szellőztetettnek kell lennie, és a belső hőmérséklet nem haladhatja meg a 18-22 Celsius fokot. A túl száraz és túlmelegedett levegő kiszárítja a nyálkahártyát, amely a vírusok és baktériumok bejutásának kapuja.
Betegség esetén a háztartásban
• Ne ossza meg személyes tárgyait másokkal, külön törülközőt használjon a háztartás minden tagja
• Ha van a háztartásban influenzás vagy megfázott családtag, célszerű félretenni neki az evőeszközöket, tányérokat, poharakat.
• Beteg ember számára fontos a maszk használata
• A háztartásban az influenza szezonban, ill a betegség előfordulásakor a nedves tisztítást javasolja, mert az influenza vírus szobahőmérsékleten porban több napig életben marad
• Felületek, amelyeket az emberek gyakran érintenek, pl. kilincsek, kapcsolók, TV táv-irányítók, öblítők, csapok, fiókok fogantyúi és a konyhai munkalap stb. klórt, glutáraldehidet, peroxovegyületeket, klórhexidint vagy jódot tartalmazó szerekkel fertőtleníthetők
• A kezelőorvos utasításait be kell tartani, a betegséget meg kell gyógyítani és nem áthaladni



Akut légúti fertőzés jeleivel 246 900 beteg keresett fel orvost. A harmadik héten az influenza-szerű megbetegedéssel orvoshoz fordulók 37,4%-a 14 év alatti gyermek volt, 30,4%-uk a 15-34 évesek korcsoportjába tartozott, míg a 35-59 évesek 23%-ot, a 60 éven felüliek pedig 9,2%-ot tettek ki. A harmadik héten 16 közigazgatási területen emelkedett az orvosi ellátásra szorulók száma, míg négy területen nem változott a helyzet az előző héthez képest. A legtöbb influenzaszerű tünetekkel jelentkező beteg Fejér, Borsod-Abaúj-Zemplén és Tolna vármegyében volt, míg a legkevesebb beteg Csongrád-Csanád, Vas és Bács-Kiskun vármegyében regisztráltak. Kórházi ellátást igénylő súlyos akut légúti fertőzéses betegek száma a harmadik héten 250 fő volt, közülük 29 beteg került intenzív vagy szubintenzív kezelésre. Az NNGYK laboratóriumában 2024. 40. és 2025. 3. hete között összesen 3913 vizsgálati mintát dolgoztak fel, ezek között 409 esetben influenzát, 489 esetben pedig Covid-19 fertőzést igazoltak. A fennmaradó mintákban egyéb vírusok jelenlétét mutatták ki.
2025.01.24 19:10:20
További hírek Gyerekvilág témában


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!