Két csecsemő már belehalt a szamárköhögésbe
Megszaporodott a szamárköhögéses betegségek száma Magyarországon. A szakemberek szerint érdemes beoltatni magunkat. A legveszélyeztetettebb korosztály a csecsemők.
Drámaian megnövekedett a szamárköhögéses esetek száma Magyarországon, a betegség amiről azt hittük, hogy rég a múlté, ismét köztünk jár, és sorra fertőzi az embereket. A témával kapcsolatos Rusvai Miklós virológus válaszolt. Van okunk a pánikra?
Melyik korosztályt érinti leginkább a megbetegedés?
– A fertőzöttek nagy valószínűséggel a felnőttek közül kerülnek ki a legnagyobb számban, ugyanakkor közülük szinte mindenkinek megvan az immunitása. Egyrészt azért mert 1954 óta hatszor oltják az embereket szamárköhögés ellen, másrészt mert életük során többször is tünetmentesen fertőződtek. A betegek többsége így gyermek és csecsemő, akik eddig csak 2-3 oltás kaptak, részleges az immunitásuk.
Ez egy olyan betegség, amiről azt hittük, már rég eltűnt. Hogy lehet hogy most ismét velünk van?
– A fertőzés folyamatosan jelen volt, az hogy nincsenek tünetek, nem jelenti azt hogy megszabadultunk a baktériumtól. Most azért okoz nagy számú megbetegedést, mert a Covid alatti távolságtartási előírások miatt nem történt meg a rendszeres felülfertőzés, ami biztosította volna a folyamatos immunitást. 3 évig senki, vagy csak nagyon kevesen fertőződtek, ezért elveszítettük az immunitást. A tavalyihoz képest idén százszorosára nőtt az esetszám.
Halálos is lehet a szamárköhögés?
– Az idén Magyarországon két haláleset történt, 3 hónap alatti csecsemők voltak a betegség áldozatai. A legtöbb haláleset világszerte ebben a korban történik. A belélegzés nehezített, emiatt gyakran oxigénhiányos állapot alakul ki, ami mentális károsodást, és a halált is okozhatja. 3 hónapos kor előtt csak akkor van védettség, ha az édesanya oltatta magát a terhesség alatt, ezt a legtöbb várandós kismama nem teszi meg annak ellenére, hogy erősen ajánlott.
Hogyan védekezhetünk ellene?
– Csakis oltással lehet védekezni ellene, ha pedig megbetegedett valaki, akkor antibiotikum terápiában kell részesíteni. A legtöbbször egyébként nem diagnosztizálják a betegséget. Idén 1125 bizonyított esetnél tartunk, de ez csak a jéghegy csúcsa. Legalább százszor ennyi az olyan beteg, akit az orvos nem küldött laboratóriumi vizsgálatra. Ha tudjuk, hogy átestünk egy tartós köhögéssel járó légzőszervi betegségen, az nagy valószínűséggel szamárköhögés volt. Most már lefelé tart a járványgörbe.


(Cs.Á.)
2024.11.26 20:20:12
További hírek Gyerekvilág témában


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!