A Famiily.hu alábbi összeállítása
segít eligazodni a tanácstalan szülőknek, akik a családi élettel kapcsolatos, további témákat is olvashatnak az oldalon.
Félmegoldások
Az, hogy megengedjük a gyermeknek, hogy használhasson különféle okoseszközöket, még nem jelenti azt, hogy ezt mindenféle kontroll nélkül teheti meg.
Vannak családok, ahol a gyermek csupán egy bizonyos ideig használhatja a tabletet. Néhány szülő azt a megoldást választja, hogy éjszakára kikapcsolja a routert, ezáltal nincs wifi a házban. Vannak, akik szimplán csak elveszik és elzárják a gyermek elől a telefont. A fenti módszerek azonban sajnos nem nyújtanak teljes védelmet. Attól megvédik ugyan a gyereket, hogy hosszú időre beszippantsa őt a kütyük világa, attól azonban sajnos már nem, hogy a megengedett idő alatt milyen tartalmakhoz fér hozzá.
Milyen lehetőségek vannak?
Jó megoldás lehet, ha a gyermek csak szülői felügyelet mellett használhatja az okoseszközt. Egy bizonyos életkor után a közös használat már azonban sajnos kevésbé járható út. Szerencsére az okoseszközök többsége remek védelmi funkciókkal rendelkezik. A szülőnek tehát nincs más feladata, mint beállítani és aktiválni ezeket, ezáltal képesek megfelelő védelmet biztosítani.
• Tippek életkor szerint
5 éves kor alatt az okoseszköz használat még csak szülői felügyelet mellett valósuljon meg, egészen rövid időkorláttal. Emellett is fontos, hogy a böngésző csupán néhány biztonságos weboldalra legyen korlátozva. 5 és 8 éves kor között érdemes a szokásos böngészőket letiltani, helyettük inkább gyerekbarát böngészőt beállítani. A Mobicip például képes arra, hogy letiltson konkrét oldalakat, tartalmakat és keresőszavakat. 9 év feletti gyermekek esetén nagy segítség lehet a szülők számára a Google SafeSearch, ami képes kiszűrni bizonyos tiltott tartalmakat. Fontos, hogy az eszközre telepített összes böngészőre vonatkozóan el kell végezni ezt a beállítást.
• Tippek operációs rendszerek szerint
Android céleszköz esetében hasznos segítség a web-kontrollban a Family Link nevű alkalmazás, ahol a szűrők révén korlátozható a képernyő előtt töltött idő, valamint akár nyomon is követhető a gyermek. A ShieldMyTeen alkalmazás pedig hatékonyan szűri ki a felnőtt tartalmakat.
Az iOS rendszert futtató eszközökön több a lehetőség a szülők kezében, hiszen nem csak az alkalmazások használati ideje korlátozható, hanem az iTunes és az App Store-vásárlás is.
Windows 10 esetében is szűrhető a tartalom, tilthatóak az alkalmazások és korlátozható a vásárlás.