Amerikában az államilag finanszírozott kutatóintézeteknek négy évente kell benyújtaniuk klímatanulmányukat a washingtoni kongresszusnak. A dolgozatot csak az amerikai elnök engedélyével lehet nyilvánosságra hozni. Trump ezt január óta nem adta meg. Mindegy, így is kiszivárogtatták az anyagot.
Olyan világban élünk, amikor kismillió fórumon lehet már megszellőztetni titkos, bizalmas, zárt körű használatra szánt dokumentumokat az interneten. Egy nonprofit online adatbázisba töltötték fel 2017 januárjában azt a jelentést, amit az USA 13 államilag finanszírozott tudományos intézete készített az ország éghajlatáról.
Az Egyesült Államokban ugyanis egy rendelkezés szerint ezek az intézetek kötelesek négy évente jelentést készíteni a témában a washingtoni kongresszus számára.A januárban elkészült dolgozatot az amerikai Nemzeti Tudományos Akadémia (NAS) fogadta el. Azóta az elnök jóváhagyására vár, hivatalosan csak ekkor tehető közzé. Az anyag hónapokig nem részesült semmi figyelemben, míg a The New York Times nem közölt róla egy összefoglalót.A jelentés Amerika szinte minden szegletét vizsgálta. A tanulmány nem szolgál tudomány- vagy klímapolitikai tanácsokkal a törvényhozók számára.A tanulmány főbb megállapításai a következők:
1980 óta drasztikusan és gyorsan emelkedik az Egyesült Államok átlaghőmérséklete.
Az elmúlt évtizedek voltak a legmelegebb a legutóbbi 1500 évben.
A klímaváltozás hatásai a szárazföldön éppúgy érezhetők és kimutathatók, mint az óceán mélyén.
Ha az emberiség most abbahagyná az üvegházgázok eregetését a légkörbe, akkor is 0,3 Celsius fokkal melegedne a globális éghajlat az évszázad végére.
A párizsi klímaegyezmény azt tűzte ki célul, hogy jóval 2 Celsius fok alatt sikerül megfékezni a globális felmelegedést.A klímaváltozás emberi eredetűA jelentés határozottan ellentmond Donald Trump korábbi kijelentéseinek, miszerint nem biztos, hogy az éghajlatváltozás emberi eredetű, vagyis civilizációnk üvegházgázkibocsátása okozná. Scott Pruitt, a Környezetvédelmi Hivatal (EPA) igazgatója is ilyen jellegű megállapításokat tett a sajtóban.A jelentés azonban egyértelművé teszi, hogy a klímaváltozás eredetét, okait megállapító tudományág (attribution science) sokat fejlődött az elmúlt években – már az előző, 2014-es jelentés, a National Climate Assessment óta is.Ma a tudósok már ki merik mondani:
“Erős a bizonyíték” arra vonatkozóan, hogy a 2003-as nyári kánikulát és a tikkasztó 2013-as ausztráliai hőhullámot részben a klímaváltozás hozta létre, mely emberi eredetű.
A 2011-es texasi kánikuláról azonban nem ilyen egyértelmű az összkép, mert a fő kiváltó okok között valószínűleg a La Niña és helyi időjárási “variabilitás” szerepeltek.
Ugyanakkor egy másik tanulmány arra a konklúzióra jutott, hogy a szélsőséges időjárási jelenségek előfordulásának valószínűeg hússzor nagyobb ma Texasban, mint korábban. Mindezek fényében “közepes szintű” a valószínűsége, hogy a texasi kánikulát a klímaváltozás okozta.
A globális átlaghőmérséklet 1951 óta folyamatosan emelkedik, és “rendkívül valószínű”, hogy ennek oka az emberi légszennyezés, s az ebből létrejövő üvegházhatás.
“Nagyon magas” a tudósok bizonyossága azt illetően, hogy az USA-ban az 1960-as csökkenő sűrűgése a hideg éjszakáknak, valamint a meleg hőmérsékletű napok gyakoribb előfordulása szintén a klímaváltozásnak tulajdonítható.
A ’80-as évek óta egyre kevesebb a szélsőségesen hideg időjárás az USA-ban, míg a szélsőségesen meleg időjárási jelenségek gyakoribbak. Ez is a klímaváltozás számlájára írható.
Megszokottá fog válni, hogy gyakran lesznek olyan napok, amelyeken rekordokat döntő magas hőmérsékleteket mérnek.
Az országos csapadékátlag 4 %-kal nőtt a huszadik század kezdete óta. Az ország nyugati, délnyugati és délkeleti részei egyre szárazabbak, míg a déli és középnyugati régióban több a csapadék.
Az USA nyugati és északi részének felmelegedését közepes szintű bizonyossággal tudják a klímaváltozással indokolni a tudósok. A délkeleti felmelegedésnél nem tudták megállapítani, hogy köze lenne-e hozzá.
Metán, az alattomos klímaördögÉs bár a The New York Times nem indokolta így meg, a jelentés megállapításai közül talán ez a legsúlyosabb:Alaszkában és az Északi-sarkkörön kétszer gyorsabban melegedik a hőmérséklet a földfelszínen, a talajban és a levegőben, mint a globális átlag. Ennek is emberi tevékenység az oka.Ez azért szörnyű hír, mert Szibéria éppúgy mint Alaszka dúskál fagyott metánban.A Princeton University szerint a metán nagyjából harmincszor(!) erősebb üvegházhatású gáz, mint a széndioxid, ami a klímapolitika legtöbbet emlegetett üvegházgáza.
A globális felmelegedés és jövőnk a Földön tehát sokban függ attól, hogy a metánkészletek fagyott állapotban maradnak-e, vagy kiolvadnak a fagyott talajból (permafrost) és elkezdenek bugyborékolni az alaszkai tavakban, a légkörbe kerülve.
Czeglédi Andrea
Tordai Csilla
Gáspár Mihály
Varga Zsolt
Kertész B.Ferenc
Nagy Zoltán
Becsky István
Porkoláb Zsolt
Design, programozás, technikai üzemeltetés
LS Computer
Szerzői Jogok
• Az estiujsag,hu webszájton ("lap") található tartalom a szerkesztőség ("kiadó") szellemi tulajdona.
• Az Esti Újság szerkesztősége fenntart minden, a lap bármely részének bármilyen módszerrel, technikával történő másolásával és terjesztésével kapcsolatos jogot. A laphoz tartozó oldalak tartalmát és kialakítását nemzetközi és magyar törvények védik.
• A kiadó előzetes írásos hozzájárulása nélkül tilos a lap egészének vagy részeinek (szöveg, grafika, fotó, audio- vagy videoanyag, adatszerkezet, struktúra, eljárás, program stb.) feldolgozása és értékesítése. A lap tartalmának egyes részeit - kizárólag saját felhasználás céljából - merevlemezére mentheti vagy kinyomtathatja, de ebben az esetben sem jogosult a lap így többszörözött részének további felhasználására, terjesztésére, adatbázisban történő tárolására, letölthetővé tételére, kereskedelmi forgalomba hozatalára.
• Az Esti Újság teljes egészében, a reklámokkal, hirdetésekkel együtt szerzői jogvédelem alatt állnak, azokból bármely részt kivágni, a megcsonkított részt pedig nyilvánossághoz bármely módon újraközvetíteni tilos. Tilos továbbá a kiadó előzetes írásbeli engedélye nélkül a lap tartalmát tükrözni, azaz technikai művelet segítségével nyilvánossághoz újraközvetíteni, még változatlan formában is.
• A jogosulatlan felhasználás büntető- és polgári jogi következményeket von maga után. Az Esti Újság szerkesztősége követelheti a jogsértés abbahagyását és kárának megtérítését.
• A laptól értesüléseket átvenni csak a lapra való hivatkozással lehet, azzal a feltétellel, hogy az átvevő a) nem módosítja az eredeti információt, b) a lapra utaló egyértelmű hivatkozást minden közlésnél feltünteti.
• A hírügynökségek honlapunkon felhasznált hírei és fotói szerzői jogvédelem alatt állnak, a személyes és nem kereskedelmi felhasználás eseteinek kivételével tilos azokat akár eredeti, akár átírt formában bármilyen médiumban közölni, sugározni vagy továbbadni, részben vagy egészben számítógépen tárolni.
• Az Esti Újság pontos és hiteles információk közlésére törekszik, de a tájékoztatásból fakadó esetleges károkért felelősséget nem vállal.
Az MTI hírügynökségek a honlapon felhasznált hírei és fotói szerzői jogvédelem alatt állnak. Tilos azokat akár eredeti, akár átírt formában bármilyen médiumban közölni, sugározni, vagy tovább adni, részben vagy egészben számítógépen tárolni - a személyes és nem kereskedelmi felhasználás eseteinek kivételével.
Az Esti Újság és az ehhez kapcsolódó szolgáltatások adatrögzítése
Felhasználói oldalról
Az Esti Újság és az ehhez kapcsolódó összes szolgáltatás az ingyenes
regisztrációhoz adatokat kér be és tárol a rendszeren. Ezen adatok a szolgáltatások
igénybevételéhez szükségesek, melyekből statisztikai kimutatásokat készítünk a
szolgáltatásainkat igénybevevő felhasználókról.
Az adatok tárolásánál mindig a lehető legnagyobb biztonságot alkalmazzuk,hogy
ezek harmadik személy, illetve illetéktelenek kezébe ne kerülhessenek.
Az üzemeltető statisztikai összegzést készít a rögzített adatokból, ezen kimutatások
végeredménye csak statisztikai formában készülhet el, mely nem alkalmas egyedi
azonosítókhoz való kapcsolására.
Ezen statisztikai adatok a szolgáltatások fejlesztésekhez illetve a hirdetési felületek
értékesítéséhez szükségesek.
Látogatói oldalról
Az Esti Újság és a hozzá kapcsolódó szolgáltatások a látogatókról rögzítik (IP cím,
böngésző típusa, stb.) az adatokat, melyekről az üzemletető statisztikai
kimutatásokat készít csak statisztikai formátumban.
Üzemeltető az adatok tárolásánál a lehető legnagyobb biztonságot alkalmazza, hogy
az adatok illetéktelenek kezébe ne kerülhessenek.
Az üzemeltető statisztikai összegzést készít a rögzített adatokból, ezen kimutatások
végeredménye csak statisztikai formában készülhet el, mely nem alkalmas egyedi
azonosítókhoz való kapcsolására.
Ezen statisztikai adatok a szolgáltatások fejlesztésekhez illetve a hirdetési felületek
értékesítéséhez szükségesek.
Az Esti Újság és az ehhez kapcsolódó szolgáltatások adatközlése
Felhasználói és látogatói oldalról egyaránt
Üzemeltető a fentebb említett statisztikai adatokat kivéve adatokat harmadik fél
részére semmilyen formában át nem ad.
Az Esti Újság és az ehhez kapcsolódó szolgáltatások hivatkozásai
Az Esti Újság tartalmaz hivatkozásokat más oldalakra is. Az üzemeltetőnek nem áll
és nem is állhat kontrollja alatt ezen oldalak adatközlése, így ezen oldalak
adatköléséért, valamint ezen oldalak személyiségi jogokban való eljárásáért az
üzemeltető semmilyen felelősséget nem tud vállalni.
Etikai alapelveink
A mindenkori politikának kívánunk tükröt állítani. Az újságírás ugyanis valaha erről
szólt. Valljuk és hisszük az igazság kutatása, keresése, megírása a feladatunk. Nem
vagyunk a politika szócsöve sem. S bértollnokok sem vagyunk. Minden, ami politika,
és bulvár, azt oknyomozóként megírjuk. Minderre garancia kollegáink tudása, akik
közt Egon Erwin Kirsch díjazottjaink is vannak.
A hírszolgáltatás célja
A hírszolgáltatás elsődleges célja az emberek informálása és annak lehetővé tétele,
hogy mindenkor meg tudják ítélni az aktuális témákat - legyen szó politikáról,
számítástechnikáról, tudományról vagy bármi egyébről. A hírszolgáltatásban
dolgozók kötelessége, hogy mindig ezt tartsák szem előtt, és soha ne használják
saját céljaikra a birtokukban lévő hatalmat.
Függetlenség és pártatlanság
A hírszolgáltatásban dolgozóknak el kell kerülniük a tisztázatlan helyzeteket, illetve
azok látszatát. Ugyanígy kerülniük kell bármilyen, érdekütközésből származó
összeférhetetlenségét, vagy ennek látszatát. Nem fogadhatnak el semmilyen
ellenszolgáltatást azért, hogy pozitív véleményt közöljenek vagy elhallgassanak
tényeket, és nem folytathatnak olyan tevékenységet, mely kompromittálja
függetlenségüket (vagy azt a látszatot kelti, hogy kompromittálja). Pártatlannak kell
lenniük, de joguk van véleménynyilvánításra - amennyiben biztosítják, hogy az
olvasó számára is egyértelműen elkülönüljön egymástól a hír és a szerkesztőségi
vélemény.
Pontosság és hitelesség
Az olvasóval szemben mindig tisztességesnek kell lenni, és mindig arra kell
törekedni, hogy a hír pontos legyen; ne legyen egyoldalú; feltárja az
összefüggéseket és minden oldalról tisztességesen világítsa meg a kérdést.
Ugyanez igaz az elemző cikkekre és a kommentárokra is. A lényeges tárgyi
tévedéseket és a kihagyásokból származó hibákat azonnal és feltűnő módon ki kell
javítani, hogy az olvasók is tudomást szerezhessenek a korrekcióról.
Korrektség és a jogok tiszteletben tartása
Mindenkor teljes mértékben tiszteletben kell tartani a hírekben szereplő, vagy a
hírekkel kapcsolatban érintett személyek jogait. A hírszolgáltató mindig tegye fel
magának a kérdést, hogy milyen eljárásra tartana igényt, ha ő vagy az egyik
családtagja lenne az érintett. Egy nyilvános vád esetén mindig biztosítani kell az
érintettnek a válaszadás lehetőségét. Amennyiben valaki megígéri hírforrásának,
hogy nem fedi fel kilétét, úgy ehhez minden körülmények között ragaszkodnia kell -
és ennek megfelelően csak indokolt esetben szabad ilyen ígéretet tenni.
Amennyiben nem indokolt a forrás eltitkolása, úgy az információ forrását meg kell
nevezni.