Nehéz napok elött áll a 4iG minden szerződést átvizsgál a kormány
A kormány elrendelte a 4iG minden állami vonatkozású szerződésének átvilágítását. A miniszterelnök Magyar Péter bejelentése szerint az átvilágítás kiterjed a magyar állam és a 4iG, valamint a NER-vállalat közvetlen vagy közvetett tulajdonában álló társaságok közötti tulajdonosi, pénzügyi, gazdasági és egyéb szerződéses kapcsolatokra. MAgyar Péter jelezte is, hogyha valaki úgy érzi bűncselekményt követett el, akar mielőbb utalja vissza az állami százmilliárdokból megmaradt összeget, a vagyont pedig meg se próbálják kimenekíteni.

A 4iG cégcsoport a NER lopakodó anyahajója volt. A kormány elrendelte minden állami vonatkozású szerződésük felülvizsgálatát. – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök egy friss Facebook-videóban.
A 4iG egy olyan összeharácsolt monstrum, amelynek létezéséről, de leginkább nagyságáról és befolyásáról a magyaroknak eddig csak kevés információjuk volt. De ennek most véget vetünk, mert az utóbbi évek legnagyobb bizniszeinek kétes hátterű ügyeinek szálai szinte mind ide vezetnek – mondja Magyar, aki korábban maga is 4iG-részvényes volt, de később eladta a papírjait.
A kormány múlt heti döntésének értelmében a cégcsoport minden, az Orbán-kormányokkal kötött szerződését megvizsgálják, az átvilágítás pedig kiterjed a magyar állam és a 4iG, valamint a NER-közeli vállalat közvetlen vagy közvetett tulajdonában álló társaságok közötti tulajdonosi, pénzügyi, gazdasági és egyéb szerződéses kapcsolatokra. A miniszterelnök bejelentése szerint a munkában négy minisztérium vesz részt.
A 4iG az elmúlt években egy informatikai vállalkozásból az Orbán-kormány alatt Magyarország legnagyobb távközlési, informatikai, majd hadi és űripari vállalatcsoportjává vált. Ez a növekedés több ponton összefonódott a bukott hatalom döntéseivel, oligarcháival és közpénz-ezermilliárdok fű alatti kicsatornázásával. – közölte Magyar Péter miniszterelnök a videóban, kiemelve, hogy a cég a Magyar Nemzeti Bank Növekedési Kötvény Programján keresztül mintegy 389 milliárd forintnyi forráshoz jutott. Ezt követően 2022-ben került a vállalatcsoport többségi irányítása alá az Antenna Hungária egy több mint 400 milliárd forintos tőkeemelési folyamat végén, de Magyar Péter külön kitért a Vodafone Magyarország egy évvel későbbi megvásárlására is. A tranzakció értéke 660 milliárd forint volt, amelyből az állam csupán 49 százalékos részesedést szerzett. A miniszterelnök ugyanakkor kiemelte, hogy az állam nemcsak tulajdonosként vett részt az ügyletben, hanem a 4iG finanszírozásában is megjelent az állami fejlesztési bank. Magyar szerint ez nem szimplán lopás, ez a magyar állam módszeres gyengítése és kifosztása volt. A videóban később kitért a cég hadiipari terjeszkedésére is, amely keretében a 4iG először a hazai járműgyártás ékkövét, a Rábát szerezte meg az államtól, majd a választások előtt ez a cégcsoport és az állam megállapodott egy közös állami magán hadiipari struktúra kialakításáról, így jóval áron alul szerezte meg a 4iG Magyarország létfontosságú hadiipari vállalatait. Magyar Péter szerint ez azért is aggályos, hiszen mindez akkor történt, amikor Magyarország „háborús veszélyhelyzetben” volt, miközben a NATO-tagállamok növelték védelmi kiadásaikat. Fájdalmas valóság az, hogy az elmúlt 16 évben az Orbán-kormányok közpénz-százmilliárdok, -ezermilliárdok felhasználásában kiárusították az ország stratégiai infrastruktúráját– mondta a miniszterelnök.
Magyar Péter, példaként említette az autópálya-koncessziókat, a Mátrai Hőerőművet és az energetikai állami vállalatokat. A kormányfő által bejelentett vizsgálat egyik fontos pontja az lesz, hogy milyen további szerződéseket kötött az állam a 4iG-vel és annak leányvállalataival. Magyar szerint megvizsgálják az Antenna Hungária körüli tranzakciókat, a Vodafone-vásárlás finanszírozását, áttekintik továbbá a Honvédelmi Minisztérium és a 4iG között a választás előtt megkötött, több mint 1300 milliárd forintos keretszerződést , illetve a több mint 850 milliárd forintos műholdprogram szerződéseit is.
A miniszterelnök szerint sok ezer milliárd forint közpénzről van szó, a magyar embereknek pedig joguk van tudni erről, éppen ezért a vizsgálatok eredményeit nyilvánosságra hozzák. Ha egy tranzakciót szabályosnak és a magyar emberek számára előnyösnek találnak, azt is közölni fogják. Szabálytalanság, közpénzzel való visszaélés vagy bűncselekmény gyanúja esetén azonban feljelentést tesznek, és megpróbálják visszaszerezni a magyar állam vagyonát.
Ha esetleg úgy érzik, akár a 4iG, akár más NER-es vállalatok vezetői és nagy tulajdonosai, hogy az átfogó kormányzati és hatósági vizsgálat bűncselekményeket fog feltárni, akkor egyszerűen csak utalják vissza a Magyar Államkincstárnak a náluk maradt, felejtett százmilliárdokat, és fejezzenek be minden olyan tevékenységet, ami nem a magyar állam vagy a magyar emberek érdekeit szolgálná. – jelentette ki Magyar Péter miniszterelnök, aki egy apró figyelmeztetéssel zárta a videót.
Ne próbáljanak pénzt, vagyonelemet vagy bármilyen eszközt kimenekíteni, átruházni vagy eltüntetni. Figyelünk.
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) adatai szerint a 4iG részvényei szó szerint komoly esésbe kezdtek, már 9,89 százalékos mínuszban áll a 4iG, és ez a szám folyamatosan nő.
( Csákány Tibor )
2026.08.17 21:50:54