Budapesti paloták kerülnek kalapács alá
Rengeteg ismert budapesti palotát, köztük a Belügyminisztérium, a Pénzügyminisztérium és a Magyar Államkincstár központját is eladná a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő. A tervek szerint akár több mint 100 milliárd forint is befolyhat így. A vevők pedig licitálhatnak.
Az ingatlanoknak árveréssel keresnek majd új tulajdonost, a lehetséges vevők között. A licitre kínált ingatlanok között a két minisztérium és az államkincstár 11 ezer négyzetméteres, Lechner Ödön által tervezett szecessziós központja, két Széchenyi rakparti irodaház, egy sor másik patináns ingatlan és még a IV. kerületi Árpád kórház is szerepel. Az ingatlanok az MNV árverési adatbázisában nem szerepelnek, de a cég honlapja szerint van olyan, amelynél már lezajlott az aukció.

Az ingatlanok egy része – köztük a Belügyminisztérium, az államkincstár központja és az Árpád kórház – már az MNV tavalyi prospektusában is szerepelt, vagyis azokat a jelek szerint az elmúlt egy évben nem sikerült eladni. Az idei prospektusban ugyanakkor szerepel egy sor új ingatlan is, ami azt jelenti, hogy az MNV most jelentős mennyiségű ingatlanvagyontól szabadulna meg egyetlen körben.

Mivel a Belügyminisztérium (vezetése) nemsokára a budai Várban újjáépített történelmi Pénzügyminisztériumba költözik, felszabadul a belügy korábbi, több egymás melletti épületből álló belvárosi központja. A Széchenyi tér és Nádor utca közötti háztömb épületei a prospektus szerint összesen 35 500 négyzetméteresek, a komplexum főépülete a Széchenyi térre, illetve a Lánchídra néz. A Belügyminisztérium eladása már 2016-ban felmerült, de a jelek szerint azóta folyamatosan várják, hogy meglegyen a tárca új budapesti központja. Ez most a régi Pénzügyminisztérium épületének elkészültével megvan, így a Széchenyi téri épületegyüttes felszabadult. Az épületet tavaly törölték a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű nemzeti vagyonnak minősülő, műemléki védelem alatt álló építmények sorából.

Bár sokáig úgy volt, hogy a Pénzügyminisztérium visszaköltözhet majd a budai Várban sok tízmilliárdból újjáépített történelmi Pénzügyminisztérium épületébe, a tárca idei megszüntetése és NGM-be olvasztása után az a döntés született, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium új, zuglói irodakomplexumába kerülnek majd. Az 1947 óta használt József Nádor téri épület ezzel mindenesetre megüresedik. A prospektus szerint ezt az 1542 négyzetméteres alapterületű ingatlant is eladják. A József nádor téri épületet 1909 és 1911 között Alpár Ignác tervei alapján a Magyar Általános Hitelbanknak építették, azt a második világháború után államosították. A prospektus kiemeli, hogy az ingatlan mind tömegközlekedéssel, mind autóval könnyen megközelíthető, az utóbbiban nagy segítséget jelent, hogy a 2016 után átépített József nádor téren egy 500 férőhelyes, háromszintes mélygarázst is építettek. Az ingatlanban most irodák, tárgyalók, a pincéjében irattárak és műhely-nyomdák találhatóak.

A prospektus szerint szintén eladó a Kossuth Lajos tér környékén lévő Garibaldi utca 2. szám alatti épület. A kormány honlapja szerint itt korábban a Rogán Antal minisztériuma alá tartozó Nemzeti Kommunikációs Hivatal működött. Erre az épületre az MNV szerint idén július 7. és 9. között már licitálni is lehetett, a kikiáltási ár 7,028 milliárd forint volt. Az árverés eredménye az MNV honlapján még nem látszik, valószínűleg azért, mert nem adtak le érvényes ajánlatot.

A prospektusban szerepel a Magyar Államkincstár Hold utca 4. szám alatti központja, amely egy körülbelül 11 713 négyzetméteres alapterületű, műemléki védelem alatt álló összközműves irodaház. Az épületet 1900 után Lechner Ödön tervei alapján, szecessziós stílusban építették fel, a tetőt Zsolnay díszcserepek fedik.A Hold utcai palotát először a Királyi Postatakarékpénztár, majd a Magyar Nemzeti Bank használta, így annak földszintjén egy nagy alapterületű páncélterem is van, amelyet 2023 előtt felújítottak. A páncélteremben most állampapírokat árulnak. A prospektusban szerepel még: egy Hold utca 7. szám alatti, négyemeletes, körülbelül 5700 négyzetméteres modern irodaház; egy Arany János utcai hétszintes, körülbelül 2000 négyzetméteres ingatlan, amely a Hercegprímás utca sarkán áll; a Széchenyi rakpart 5. szám alatt álló 3650 négyzetméteres palota; a mellette lévő, Széchenyi rakpart 6. szám alatti körülbelül 3300 négyzetméteres, 1869-ben épült palota; és az Akadémia utca 12. szám alatti 3322 négyzetméteres ingatlan.

A listában szerepel még egy sor budapesti és vidéki ingatlan, köztük a negyedik kerületi Árpád kórház majdnem tízezer négyzetméteres épülete.

A paloták meghirdetéséről posztolt Vitézy Dávid is, szerinte „Budapesten gyakorlatilag végkiárusítást tart a kormány, egyszerre hirdették meg a belváros tucatnyi védett, ikonikus állami tulajdonú épületét eladásra egy MNV honlapjára feltöltött PDF-ben. Mindezt bármiféle funkcionális előírás, fejlesztési koncepció, jövőkép nélkül, miközben Budapest történeti városképének kulcsfontosságú köztulajdonban maradt épületeiről van szó. Amúgy, emlékszünk mi ment a Városháza eladásának felmerülése kapcsán? Hol van most Szentkirályi Alexandra és a többiek? Ilyenkor rendben van a fél belváros kiárusítása?”

(V.Zs.)
2025.07.17 08:48:27


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!