Az állam által elhagyott és az ukrán importtól megfojtott romániai és erdélyi gazdák a burgonyát a földeken hagyják
Bár nagy burgonyakedvelők vagyunk, az egy főre jutó éves fogyasztás meghaladja a 100 kilogrammot, a gazdák hamarosan felhagynak a termeléssel.
A kötelező „importverseny” nyomása alatt a korai burgonyatermesztők végül kilogrammonként 60 baniért (48 forint) adják el terményeiket, ami jóval a termelési költségek alatt van. A Mezőgazdasági Minisztérium pedig újabb csapást mér rájuk, ugyanis bejelentették, hogy idén nem kapják meg a várt támogatást. Feltehetően nem gondolták át a választásokat…

A dâmbovițai Lungulețu nagybani piacán több száz tonna korai burgonya hever a gazdák utánfutóin. Az ár kilogrammonként 60 banira esett vissza, de még így sem kel el.
Sajnos a magyar kereskedők ezt figyelmen kívül hagyják és lengyel, francia és ukrán burgonyával árasztották el a magyar piacot.

Gazda : „ 2 hektárt arattam. A többi a földeken van .”
Gazda : „ A földben hagyjuk őket, hogy felszánthassuk őket. Nincs senkink, akinek odaadhatnánk őket, még ingyen sem .”

A 60 bani/kilogramm ár nem fedezi a kiadásokat – mondják a gazdák. Egyetlen napszámos 300 lejbe kerül nekik, és csak két nap béréért egy tonna burgonyát kellene eladniuk . Akik öntözik a földet, még többet fizetnek.
Az állam idén már nem nyújt „de minimis” támogatást burgonyatermesztésre. Ez már az Uniónak mindenben eleget tévő új kormány intézkedése.

Rákosi Zoltán, csernátoni burgonyatermesztő : „ Egy hektár öntözéséhez 150-200 liter gázolajra van szükség .”
Ezzel a helyzettel szembesülve a terméshozam évről évre csökken, és a megművelt területek is csökkennek. Az 5 évvel ezelőtti állapothoz képest 25 000 hektárral kevesebb területünk van. A termelést az aszály is befolyásolja.
„ Ha kiveszünk egy burgonyát a szárított állapotából, azt vesszük észre, hogy kisebb, mint egy tojás mérete. Ez azt jelenti, hogy egy veszélyeztetett burgonya nem ehető .”

A Mezőgazdasági Minisztérium bejelentette, hogy idén nem nyújt hektáronként 200 euró értékű „de minimis” támogatást burgonyatermesztésre . Állítólag az ok az, hogy az országot a múlt hónapig irányító ideiglenes kormány nem tudta jóváhagyni a programot, és most már túl késő. Ezzel szemben az igazság az, hogy minden olyan uniós állam, amelynek a mezőgazdaságát Brüsszel irányítja, így jár. A magyar gazdák is erre készülhetnek, ha valóban új szelek fújnak majd 2026-tól…
a szerk.


2025.07.15 00:35:18


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!