Kitálalt az MNB felügyelőbizottsága is, van baj bőven
Most már az MNB felügyelőbizottságának is büdös a székházfelújítás. Az Fb szerint ki kellett volna zárni az MNB-elnök fiának barátja, Somlai Bálint cégét, állapították meg friss jelentésükben.Sőt az alapítványok működésének az átláthatatlansága is. Ráadásul ezeket nem is ellenőrizhette az MNB felügyelőbizottsága.

Mintha a nagy vihart kavart ÁSZ-jelentés után tűntek volna fel a Magyar Nemzeti Bank felügyelőbizottságának ugyanazok a dolgok az MNB működésével kapcsolatban, és anakronisztikus, hogy egy frissebb időszakot értékelő jelentés eszmél rá a régebbi visszaélésekre .
Az MNB fb-jének friss 74 oldalas dokumentumában a legerősebb megállapításai a székházfelújítással kapcsolatosak, például hogy a korábbi jegybankelnök fiának, Matolcsy Ádámnak a barátja, Somlai Bálint cége úgy végezhette el ezt a feladatot, hogy a cégcsoportjához tartozó vállalkozások 2020 és 2023 között tízmilliárdos nyereséghez jutottak az MNB-s megbízások révén, és az illetékes testületek szó nélkül hagyták a megbízási költségek emelkedését is.
A jelentésben azt is megállapítják, hogy Magyarország egyik legfőbb intézménye székházának felújításánál a generálkivitelezőt kiválasztó MNB-Ingatlan Kft. által lefolytatott kiválasztási folyamat értékelhetetlen az elégtelen dokumentáció miatt.
Emlékeztetnek arra is az MNB felügyelőbizottságának a tagjai, hogy „a közpénzből származó vagyonra vonatkozóan elvárás az áttekinthető, hatékony és ellenőrizhető gazdálkodás, mely itt csorbát szenvedett”. Így a pályáztatás sem felelt meg az elvárható gondosságnak a Somlai-féle Raw Development Kft. és a T-Trans meghívása és a Raw Kft. kiválasztása miatt, hiszen a nyertes cég műemléki védettség alatt álló ingatlanokhoz kapcsolódó referenciája nem elfogadható, ennek az ajánlatkérő bizottság általi értékelése megdöbbentő. A saját szabályok megfelelő alkalmazásának a nyertes cég kizárása lett volna az eredménye.
Az MNB felügyelőbizottsága a mostani jelentésében újra elővetette a jegybank balatoni nyaralóberuházásnak és Szabadság téri székház felújításának részleteit. A jelentés szerint balatonakarattyai MNB Oktatási és Konferencia Központ (BOKK) létrehozását nem előzte meg koncepció kidolgozása, pénzügyi tervezés és költségvetéskészítés. A beruházás számlait ugyanakkor az FB nem ellenőrizhette, ugyanis a Matolcsy-féle vezetés azzal érvelt, hogy az MNB FB nem ellenőrizheti a jegybank leányvállalatait, mondván azoknak saját felügyelőbizottságuk van.
Még súlyosabb megállapításokra jutott így utólag az MNB FB a Szabadság téri MNB-székház felújításával kapcsolatban, amit nettó 55 milliárd forintért a Raw Development Kft. végzett el. A cég tulajdonosa Somlai Bálint, a jegybankelnök fiának, Matolcsy Ádámnak a barátja és üzletfele. Az FB jelentése szerint felújításra szükség volt, amelynek költségét az előzetes becslés nettó 41,1 milliárd forintra tett még 2019-ben. Ennek ellenére a nyertes Raw Dewelopment 2020 októberében nettó 55 milliárd forintért kapta meg beruházást.
A jelentés szerint „a 2019-es szeptemberében elfogadott költségbecslés és a 2020 októberi szerződésben foglalt kivitelezési költség között kirívó, 13,3 milliárdos – 32 százalékos – az eltérés, ami egyszerűen megdöbbentő. Különösen kirívó, hogy a drágulás ténye, indoka, magyarázata soha nem merült fel egyetlen ezt követő igazgatósági előterjesztésben vagy háttéranyagban” – olvasható a jelentésben.
Az FB információ szerint a székház kivitelezői szerződését az MNB igazgatósága soha nem tárgyalta meg, amit „érthetetlennek neveznek.” Ha igaz az FB állítása, akkor a túlárazott szerződésről feltehetően egyszemélyi döntés született. A FB szerint a nyertes Somlai-cégnél számos más megfelelőbb cég lett volna székházfelújítás kivitelezésére, miközben a Raw Development Kft. megbízásával az MNB „indokolatlanul nagy kockázatot vállalt”. Ráadásul a Matolcsy családhoz köthető cég nemcsak az MNB székházfelújítását, de a Postapalota felújítását is megnyerte, valamint kulcsszereplője volt a BOKK kivitelezésének is.
A jelentés szerint a „Somlai-csoport vizsgálatba vont tagjai pénzügyi teljesítményének meghatározó részét az MNB megbízások adták a vizsgált 2020-2023-as időszakban, így jelentős részben a jegybanki megbízások révén realizáltak ezen időszakban összesen
közel 35 milliárd forint üzemi eredményt, 10,5 milliárd forint pénzügyi eredményt és halmoztak fel 2023 fordulónapjára közel 35 milliárd forint saját tőkét”.
De más érdekes megállapítások is vannak a jelentésben.
Az ténykérdése, hogy az MNB felügyelőbizottságának tagjainak nem volt joguk és lehetőségük a Matolcsy-féle alapítványokat ellenőrzi. A törvény ezt nem engedi. Azonban fel is lélegezhetnek mert így az Fb tagok nem felelnek saját vagyonukkal az esetleges bűntények elkövetése miatt.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Felügyelőbizottságának (FB) most publikált jelentése szerint egyfelől a Matolcsy-féle vezetés a lehető legtöbb információtól megpróbálta elzárni FB-t tagokat, ennek ellenére azok több vizsgálatot is kezdeményeztek, amelyek ismertek voltak az állami tulajdonos képviselői, különösen a pénzügyminisztériumi vezetők előtt – derül ki a FB friss éves jelentésből.
Persze adódik a kérdés, hogy kik hagyták jövedéki és engedélyezték ezt az alapítványi káoszt a jegybanknál. Akik ezt engedték azok nemcsak erkölcsileg de anyagilag is felelősek az esetleges bűnügyekért. Nos ezen személyek mind mind parlamenti képviselők a mai napig, akik megszavazták az Országházban, hogy az alapítványi pénzszivattyú elindulhasson.
Az ÁSZ-jelentés megállapításai miatt nyomozás indult a MNB alapítványi ügyeiben, ám eddig semmi eredmény nem született. Ugyanakkor az MNB gyanúsan túlárazott beruházásai miatt eddig nem indult rendőrségi vizsgálat, holott a FB-jelentés előtt megszületett ÁSZ-jelentés megállapításai számos bűncselekmény gyanúját vetik fel.
(Kovács G.)
2025.07.09 22:38:30