Szlovákia ismét megvétóval fenyegetőzik az Oroszország elleni szankciókkal kapcsolatban
Szlovákia azzal fenyegetőzik, hogy megvétózza az Oroszország elleni tervezett új EU-szankciókat. A baloldali nacionalista Robert Fico miniszterelnök tegnap este a Facebook-oldalán ezt írta: „A Szlovák Köztársaság nem fogja támogatni az Oroszországi Föderáció ellen készülő 18. szankciócsomagot, hacsak az Európai Bizottság nem kínál valódi megoldást arra a válsághelyzetre, amellyel Szlovákia szembesül az Oroszországból érkező gáz-, olaj- és nukleáris üzemanyag-szállítások teljes leállása miatt.”
A pozsonyi parlament korábban kiadott egy nyilatkozatot, amelyben felszólította az ország kormányképviselőit, hogy a jövőben szavazzanak a további tervezett szankciók ellen. Az indoklás szerint ezek gazdasági károkat okoznának Szlovákiának. A határozatot azonban nem tekintették kötelező érvényűnek.

Fico eddig többször is nyilvánosan bírálta az egyes EU-szankciókat, azzal érvelve, hogy azok Szlovákiának jobban ártanak, mint Oroszországnak. Magyarország nemzeti-konzervatív miniszterelnökével, Orbán Viktorral ellentétben Fico és más szlovák kormányzati képviselők végül kivétel nélkül beleegyeztek az Oroszország elleni szankciókba, a kritikáik ellenére. Cserébe Pozsony, Magyarországhoz és kezdetben Csehországhoz hasonlóan, mentességet kapott az EU szankciós szabályozása alól. A tervezett új szankciós csomaggal azonban ezt a mentességet most feloldják.

Szlovákia, amely Ukrajnával közvetlenül határos EU-s és NATO-tagország, jobban függ az orosz nyersanyagellátástól, mint szinte bármely más európai ország.

2025.06.11 09:19:45


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!