Pakisztáni vírus okozhatta a brutális járványt
Gulyás miniszter szerint nem zárható ki, hogy mesterséges úton, laborban, kémcsőben előállított vírus is okozhatta a száj- és körömfájásjárványt Győr-Moson-Sopron vármegyében, s ezért kell leölni 11 ezer szarvasmarhát a térségben. A szakértők szerint azonban ennek az esélye szinte nulla.

Mesterséges úton, laborban, kémcsőben előállított vírus is okozhatta a száj- és körömfájásjárványt Győr-Moson-Sopron vármegyében, s ezért kell leölni 11 ezer szarvasmarhát a térségben. Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter beszélt erről a csütörtöki kormányinfón. Mint mondta, „laboratóriumi információ alapján” vetődött fel ennek lehetősége.
A kérdés az volt, hogy egy állatban vagy egy kémcsőben jött-e létre a vírus, és a szóbeli tájékoztatás arról szólt, hogy egy kémcsőben – fogalmazott a miniszter a kormányinfón.
A hét elején Nagy István agrárminiszter beszélt arról, hogy az ügyben nyomozás folyik, mivel szeretnék megtalálni a járvány kitörésének okát, illetve kideríteni, honnan származik a vírus.
Azt is mondta, hogy történtek már kihallgatások, de hogy gyanúsítottakat vagy tanúkat hallgattak-e ki, arról nem árult el többet.
Először Rusvai Miklós állatorvos, virológus vetette fel a bioterrorista támadás lehetőségét. Elmagyarázta, milyen jelek utalnak szándékosságra.
A megbetegedéseket okozó törzs nem azonos azzal, amit január elején Németországban azonosítottak. Sem ott, sem Magyarországon nem jelentettek közben megbetegedést, nem vonult végig a fertőzés úgy, mint például az influenza. De akkor hogyan kerülhetett be egyik napról a másikra abba a gazdaságba? Ráadásul egy olyan vírustörzs, aminek a rokontörzsét egyébként több ezer kilométerre mutatták ki korábban? Sajnos, nem lehet teljesen kizárni az emberi hanyagság vagy a bioterrorizmus lehetőségét sem, amíg az ellenkezője be nem bizonyosodik. Ez utóbbi könnyű módja egy országban a gazdasági károkozásnak, a zavarkeltésnek – jelentette ki akkor Rusvai Miklós.
Tény kérdése, hogy a kémcsőben kreált vírus képe nagyon kedvelt téma az összeesküvés-elméletek hívei körében. Sőt Magyarországon is sokan vevők erre, de példa is volt már erre , hogy a ragadós száj- és körömfájás vírus kapcsán , hogy egy korábban laboratóriumban használt törzs okozott kisebb járványt. Ez még 2007-ben történt az Egyesült Királyságban, és egy laboratórium rossz szennyvízkezeléséhez volt köthető – magyarázta Kemenesi Gábor vírológus.
Az európai referencialaboratórium vizsgálatának eredményéről annyit tudni, hogy a magyarországi vírus egy 2018-ban, Pakisztánban észlelt változattal áll legközelebbi rokonságban, amely az ázsiai országban egyébként folyamatosan jelen van és fertőzi az állatállományt. A szakember szerint a most nálunk pusztító járvány is pakisztáni eredetű lehet, de ezt majd a nyomozás feltárja.
S ne feledjük, hogy a vírust az ember a ruhájával is terjesztheti és Magyarországon egyre több az indiai, fülöp-szigeteki mezőgazdasági munkás és akár ők is behurcolhatták a járványt akaratlanul is, de ezt eddig senki nem vette górcső alá.
Magyarországon ötven év után egy hónappal ezelőtt jelent meg a rendkívül ragályos, ám az emberre veszélytelen száj- és körömfájás. A fertőzés Kisbajcson ütötte fel a fejét, majd Szlovákiát is elérte, az ország pedig több határátkelőhelyet is lezárt, ahogy Ausztria is. A legfrissebb kormányzati tájékoztatás szerint nagyjából 11 ezer állat érintett.
Ahol igazolják a fertőzést, ott az állomány teljes felszámolására került sor a járvány megfékezéséért, ami hatalmas károkat okoz a mezőgazdaságnak. Gulyás Gergely a Kormányinfón arról is beszélt, hogy senki nem tudja megmondani, hogy sikerül-e itt megállítani a vírust, vagy továbbterjed. A gazdáknak leginkább az állattelepek újratelepítésében akarnak segíteni, ehhez módosítani kell a kártalanítási szabályokon, az állam mind a négy telepen teljes kártérítést fizet a leölt állatok után. Hogy mikor jutnak pénzhez a gazdaságok azt nem tudni.
(Csákány Tibor)
2025.04.11 07:59:52