A LÉPJ program jó de kevés állami gondozott tud megfelelni az előírásoknak
Sajnos a kormány gyermekvédelmi otthonteremtési programjának a LÉPJ-nek a feltételeit igen kevés fiatal gondozott tudja teljesíteni pedig több ezer főnek jönne jól a segítség. Azonban a felsőfokú végzettséget az állami gondozásból kikerülők többsége aligha tudja majd bemutatni. A belügyminisztérium által meghirdetett kedvezményes áron bérelhető 25 lakásra 152 fő jelentkezett.

A meghirdetett 25 kedvezményes bérletű lakásra 152-en jelentkeztek. Évente azonban 700-900 fiatal kerül ki az állami gondozási rendszerből.A feltételek pedig szigorúak, ha valaki élne a LÉPJ programmal.
Komplex felkészítés és gondoskodás mellett sikeres lehet. Ez a véleménye Herczog Máriának a kormány LÉPJ! Gyermekvédelmi Otthonteremtési Programjáról. A szociológus, gyermekvédelmi szakember szerint az állami gondoskodásból kikerülő fiatalok otthonteremtésének támogatása ebben a formában csak nagyon keveseknek segíthet, miközben sokaknak kellene érdemi támogatás .
A feltételeknek csak egészen kivételes esetben tud megfelelni a gyermekvédelmi gondoskodásból kikerülő sok ezer fiatal felnőtt, akiknek többnyire alacsony az iskolai végzettsége, nehezen találnak munkát, és remélhető, hogy minél kevesebben töltenek legalább 10 évet a szakellátásban.
Utóbbi a rendszer súlyos problémáit mutatja, hiszen a gondoskodás célja, hogy átmenetileg nyújtson ellátást, amíg a családba visszakerülhetnek a gyerekek, vagy örökbefogadó családra találnak. Kérdéses az is, hogy keresnek-e az elvileg az ellátásra jogosultak ennyit az ország keleti megyéiben, és nekik kell-e a segítség ebben az esetben.
MInt ismeretes Fülöp Attila gondoskodáspolitikáért felelős államtitkár január 17-én jelentette be: otthonteremtési program indul a gyermekvédelemből kikerült vagy kikerülő fiatalok részére. Első körben 18-35 év közöttiek pályázhatnak országszerte 25 lakás kedvezményes bérlésére. A tárca lazt írta: a hirdetésre összesen 152 fiatal jelentkezett de hozzátették lesz még további lehetőség is, idén összesen „100 kedvezményes feltételű, jó műszaki állapotú társasházi lakás kiadása révén lakhatási, később tulajdonszerzési lehetőséget biztosít” a fiatal felnőttek önálló életének elindításához és társadalmi integrációjuk elősegítéséhez.
A kiírás szerint a támogatás feltétele a munkaviszony, és elsősorban az ország északi részén vannak elnyerhető lakások. A legtöbb Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében, itt 8, de van még például Szabolcs-Szatmár Bereg-, illetve Hajdú-Bihar-, Bács-Kiskun-, Nógrád és Heves megyében is. A jelentkezőket pontozzák, annak van a legnagyobb esélye, akinek a jövedelme nagyobb a 193 382 ezer forintos nettó garantált bérminimumnál, de nem éri el annak kétszeresét , határozatlan idejű szerződéssel dolgozik, nincs jövedelmet terhelő levonása, törlesztési kötelezettsége, 18-23 év közötti, legalább 10 évet élt gyermekvédelemben, nincs gyereke, és felsőfokú végzettséggel, képzettséggel rendelkezik.
A minisztérium 2023-as adatai szerint 727 főnek szűnt meg az ellátása, utógondozói ellátásból pedig 829 fő lépett ki. Minden gyermekvédelmi gondoskodásban nagykorúvá váló fiatal utógondozói ellátásra-, és minden olyan fiatal, aki gyermekvédelmi gondoskodásban élt legalább három évet és ott válik nagykorúvá, otthonteremtési támogatásra jogosult – közölte a tárca. Ennek összege egyébként a nevelésbe vétel óta eltelt idő arányában változik, az öregségi nyugdíj legkisebb összegének mértékében. A legtöbb, ami adható, annak hatvanhétszerese, 1.909.500 forint.
Herczog Mária szerint viszont csak azok vehetnek részt az utógondozásban, akik dolgoznak, vagy tanulnak, nincs velük probléma. A legelesettebbek semmi segítséget nem kapnak. Az otthonteremtési támogatás összegét egyébként pedig sokszor kicsalja tőlük a családjuk, vagy más, erre szakosodott maffia. Megjegyezte a hajléktalanság nagyon magas arányú az állami gondoskodásból kikerülők körében. Ezt írta egy jelenleg még a gyermekvédelmi rendszerben dolgozó szakember is.<
„Az albérlet maffia rárepül erre a kis pénzre. Kamuból albérlet szerződést kötöttek a fiatalokkal, és a pénzt „megfelezik”. Mások leginkább az ország keleti részét egy pici településen rossz minőségű házat vesznek, ahol a munkalehetőség kevés, vagy nincs. Egy-egy elmaradt számlából akár milliós nagyságrendű tartozás is felhalmozódhat, ami addig fajulhat, hogy elárverezhetik a házat a család feje felől”.
Az állami gondoskodásban élés nem jelent egyenes utat, de az alacsony iskolázottság, a biztonságos érzelmi és anyagi háttér hiánya gyakran mégis a hajléktalanságba vezet.
( Cs.T.)
2025.04.06 20:17:42