Növekszik a túlzott adóemelések miatt az EU-ban a dohánytermékek tiltott gyártása

Az Europol által közzétett jelentés rávilágít a hamisított dohánytermékek illegális előállításának aggasztó növekedésére az Európai Unióban. Ráadásul szinte minden EU-tagállamban észleltek titkos dohánygyártó üzemeket. Nagy probléma a jövedéki csalás, amelyet a magas adók táplálnak. Hasonlóképpen, az Europol szakértői megemlítik, hogy a bűnözői hálózatok a piaci trendekhez igazítják tevékenységüket, az új termékek, például az elektronikus cigaretta hamisítására összpontosítva.
A jelentés szerint a magas jövedéki adót és áfát alkalmazó államok jobban ki vannak téve az illegális kereskedelemnek, mivel a fogyasztók olcsóbb alternatívákat keresnek, a bűnözői hálózatok pedig kihasználják ezt az igényt.
Az Europol-jelentés azt is mutatja, hogy továbbra is nagy a kereslet a magas adók melletti termékek olcsóbb alternatívái iránt, mivel az EU lakosságának csaknem egynegyede dohányzik. Így a bűnözői hálózatok kiterjeszthetik a csempészetet más jövedéki termékekre, így az elektronikus cigarettára is. Jelentős erőforrásokkal rendelkeznek, egyértelműen meghatározott szerepkörrel, valamint megosztott és gondosan ellenőrzött feladatokkal.
Ráadásul a bűnözői hálózatok alkalmazkodnak működési módjukhoz. A célpiactól függően meghatározott márkákat gyártanak, és más népszerű dohány- és nikotintermékeket, például nikotinos tasakot hamisítanak.
A bűnözői hálózatok ugyanakkor egyre kifinomultabb módszereket találnak a jövedéki termékek illegális forgalomba hozatalára. Az egyik alkalmazott mechanizmus a Jövedéki Mozgás- és Ellenőrző Rendszer (EMCS), amelyet eredetileg a jövedéki termékek legális szállításának ellenőrzésére terveztek. A rendszer csalárd használatával a csempészek illegálisan szállíthatnak termékeket egyik országból a másikba, elkerülve az adófizetést.
A KPMG legfrissebb tanulmánya szerint tovább növekszik a csempészett és hamisított cigaretták száma az Európai Unióban (EU). 2023-ban a régióban 35,2 milliárd tiltott cigarettát fogyasztottak el, ami a teljes uniós fogyasztás 8,3%-át jelenti.
A Moldovai Köztársaságban az IPSOS tanulmányi adatai a dohánytermékek tiltott kereskedelmének csökkenését mutatják. Csaknem két év elteltével a tiltott termékek fogyasztása csökkenésnek indult, 2024 szeptembere és októbere között 9,8%-ot tett ki, ami 1,9 százalékpontos csökkenést jelent 2023 szeptembere és októbere között. A szakértők szerint ez a kiegyensúlyozott fiskális politikának és más hatóságok konszolidált erőfeszítéseinek köszönhető a dohánytermékek feketepiaca elleni küzdelemben.
2025.03.27 18:55:11


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!