Az ukránok háborús fegyvereket kínálnak az interneten
Egyre elterjedtebb probléma az Ukrajnából a Telegram platformon keresztül történő illegális fegyvereladás. A géppuskák, pisztolyok, gránátok és gépkarabélyok engedély nélkül kaphatók, az egyetlen feltétel a kriptovalutában történő fizetés.
Az iDNES.cz cseh portál riportere behatolt ebbe a hálózatba, és felfedett egy értékesítési rendszert, amelyet a titkosszolgálatok is használnak Európa-szerte.
Az eladó névtelenül működik, és folyamatosan változtatja számláit. A kommunikáció titkosított üzeneteken keresztül történik, amelyek automatikusan törlődnek. A tulajdonjog igazolásaként az eladó fényképeket és videókat küld a fegyverekről a vevő konkrét igényeivel. Fizetés után az ügyfél megkapja annak a helynek a koordinátáit, ahol a fegyvereket rejtik – írja az iDnes.
Az árak természetesen sokkal alacsonyabbak. Mint a portál beszámol, a Heckler & Koch MP5 géppisztoly 490 dollárért kelt el. 26 géppisztoly 450 dollárért, Taurus T4 félautomata puska 820 dollárért, gránát 130 dollárért a régebbitől az új Glockokig 120 dollárért.
Az európai titkosszolgálatok attól tartanak, hogy az ukrajnai háború vége megnöveli az illegális fegyverek Nyugat felé irányuló áramlását. Szakértők szerint ez a probléma elterjedtebb, mint a Balkánról vagy Afganisztánból származó fegyvercsempészet korábbi esetei. A cseh BIS arra figyelmeztet, hogy a fegyverek szervezett bűnözés vagy terrorista csoportok kezébe kerülhetnek.
Jelenleg körülbelül 593 000 elveszett vagy ellopott fegyver van forgalomban Ukrajnában. Vadim Dzjubinszkij, a helyi bűnügyi nyomozás vezetője szerint ezek a fegyverek mindegyike nyilvántartásban van, de elismeri, hogy az ország korábban is találkozott olyan esetekkel, amikor néhány ismeretlen módon eltűnt.
Az iDNES riportere megtudta, hogy az egyik eladó ellen, akivel kommunikált, már 2023 szeptemberében nyomozást indított az ukrán rendőrség. Eladott egy fegyvert, amelyet később egy kijevi lövöldözésben használtak. Ezt maga az eladó is elismerte a riporternek, sőt az incidenst áruja működőképességének bizonyítékaként mutatta be.
A cseh biztonsági erők figyelemmel kísérik a helyzetet, de arra figyelmeztetnek, hogy sok feketepiaci ajánlat csaló. A rendőrség szerint egyes kereskedők egyszerűen pénzt vesznek fel, majd eltűnnek anélkül, hogy átadnák a fegyvereket. Ennek ellenére a fenyegetés növekszik, és a titkosszolgálatok egyre szélesebb körben tartanak a szervezett csempészettől.
A nemzetközi szervezett bűnözés elleni globális kezdeményezés figyelemmel kíséri az ármozgásokat az illegális fegyverpiacokon. Szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a csempészhálózatoknak köszönhetően Törökország a fegyverek feketepiacának fontos központjává válhat. Elemzők szerint Európában a kézi lőfegyverek és a robbanóanyagok a legkeresettebbek.
A helyzet a volt Jugoszláviában a háború utáni időszakra emlékeztet, amikor az illegális fegyverek elterjedtek egész Európában. A cseh kémelhárításnak van tapasztalata hasonló fenyegetésekkel kapcsolatban, mivel 2003-ban Prágában a Szabad Európa/Radio Liberty állomás ellen tervezett rakétatámadást fedeztek fel.
Szakértők arra figyelmeztetnek, hogy ha a helyzettel nem foglalkoznak időben, tömegesen illegális fegyvereket szállíthatnak Európába. A titkosszolgálatok ezért megerősített nemzetközi együttműködést szorgalmaznak az Ukrajnából érkező tiltott fegyverkereskedelem nyomon követése és megállítása terén.


2025.03.24 10:02:52


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!