Jogsértést követett el a kúria elnöke s ezzel történelmet írt
A Fővárosi Törvényszék ítélete szerint a Kúria elnöke Varga Zs.András jogsértő intézkedést tett, mivel arra nem volt hatásköre, amikor felfüggesztette Kovács András bírót két évre, aki a Kúrián dolgozott. A Kúria elnöke így bárhogyan is nézzük történelmet írt , hisz emberemlékezet óta nem volt ilyenre precedens, hogy ezen köztiszteletre méltó pozícióban lévő személy döntéséről bíróság mondta volna ki, hogy jogsértő.
A Fővárosi Törvényszék tárgyalta azt a munkaügyi pert s hozott első fokú ítéletet, amelyet Kovács András kúriai bíró indított a jelenlegi kúriai elnök intézkedésével szemben. Varga Zs. András, a Kúria elnöke ugyanis két évre függesztette fel Kovács Andrást bírói tanácselnöki pozíciójából.

Az ítéletet hozó bíróság megsemmisítette a jogsértő kúriai elnöki intézkedést, mivel annak meghozatalára semmilyen hatásköre nem volt– derült ki a Magyar Helsinki Bizottság tájékoztatójából.

Varga Zs. András két évre tiltotta el Kovács kúriai tanácselnököt a munkaköre gyakorlásától. A szankcionált bíró szerint az intézkedést azzal hozta összefüggésbe, hogy egy konkrét ügyben is képviselt nyilvános jogi álláspontja egyes részleteiben ellentétes volt a Kúria elnökének álláspontjával. Kovács András szerint a Kúria elnöke a tanácselnöki munkakörétől azzal tiltotta el két évre, hogy megfelelő magatartás esetén egy év múlva felülvizsgálja az intézkedést. A Helsinki Bizottság közölte, a kúriai tanácselnök bíróval szemben 2024 őszén azután indított több eljárást is a Kúria elnöke, hogy Kovács Andrásnak a kormány számára kényes politikai ügyekben is ítélkező tanácsát az ügyelosztási rend módosítása ürügyével feloszlatták. Ő pedig joggal érezte úgy, hogy bíróként kötelessége felhívni a figyelmet az általa tapasztalt visszásságokra. Szakmai álláspontját egy tanulmányban kívánta közzétenni, amelyben a Kúria ügyelosztási rendjének elfogadását és alkalmazását kritizálta. A Kúria elnöke előbb megtiltotta a tanulmány közlését, azután Kovács ellen több párhuzamos eljárás is indult. Először integritássértés miatt jártak el vele szemben , majd fegyelmi szankcióval is sújtották. Aztán novemberben két évre felfüggesztették a tanácselnöki pozíciójából is.

Ilyenre a legfőbb magyar bíró szerv esetén utoljára az 1980-as évek elején volt példa,a döntést akkor Szilbereky Jenő, a Legfelsőbb Bíróság elnöke hozta, de akkor még a hatalom egysége volt az alkotmányos alapelv, nem pedig a hatalommegosztás és a bírói függetlenség.

A Fővárosi Törvényszék ítéletének szóbeli indokolásában Tóth Balázsnak, a Magyar Helsinki Bizottság ügyvédjének jogi álláspontjával egyezően kifejtette: a Kúria elnökének nincs joga indokolás nélkül, diszkrecionális jogkörben tanácselnöki pozícióból elmozdítani egy bírót. Különösen akkor nem, ha a vele szemben folytatott rendkívüli alkalmassági vizsgálat azt állapította meg, hogy a bíró a feladatai ellátásra alkalmas. A Helsinki Bizottság megjegyzi, „az már csak hab a tortán, hogy pár hete a Kovács Andrással szemben folyt fegyelmi eljárásban elsőfokon azt állapították meg, hogy semmilyen szabályt nem sértett meg”.

Az ítélet egyelőre nem jogerős, azzal szemben a Kúriának lehetősége van fellebbezni.

(Cs.Áron)
2025.03.18 22:08:53


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!