Ukrajna méregdrága békéje…

Az amerikai béketervek nem nevezhetők a tisztesség és az erkölcs etalonjának. Ma ugyan Trump az USA elnöke, ám nem felejthető el, hogy maga az ukrajnai háború az USA és Oroszország közötti gyilkos és aljas rivalizációjaként marad meg a történelem legszennyesebb lapjain. Trump, a békével kapcsolatos megbeszéléseken úgy viselkedik, mintha semmi köze nem lett volna az USA-nak ehhez a konfliktushoz.
Azonban, Ukrajnát már most sajátjának tekinti, ásványkincsei fölött teljes ellenőrzést követel az USA számára, és minden államot kizár a maradék ország újjáépítésének projektjeiből, a háborúban való közvetlen vagy közvetett részvételre hivatkozva.

Donald Trump a támogatásáért cserébe olyan megállapodási feltételeket tálalt Zelenszkijnek, amik gyakorlatilag Ukrajna gazdasági gyarmatosítását jelentenék.

Donald Trump 500 milliárd dolláros „visszafizetésre” vonatkozó elvárása Ukrajnától messze túlmutat az ország ásványkincsei feletti amerikai ellenőrzésen. Az elnök követelései az ukrán GDP nagyobb részét tennék ki, mint amit Németországnak az I. világháború utáni versailles-i békében kiszabott jóvátételek jelentettek.
A portál tudomása szerint Donald Trump kormánya a katonai segítségért cserébe egy ritka földfémekről szóló megállapodást terjesztett Ukrajna elé - olyan feltételeket támasztva, amelyeket általában a háborúban legyőzött agresszor államoknak szabnak meg.
A megállapodás feltételei messze meghaladják azokat, amelyeket a második világháború után Németországra és Japánra róttak ki - állapítják meg elemzésükben. Úgy vélik: a Volodimir Zelenszkij irodájában egy hete landolt szerződés feltételei Ukrajna amerikai gazdasági gyarmatosítását jelentik, a jogi örökkévalóságig.
Olyan jóvátételi terheket írnak elő, amelyeket lehetetlen teljesíteni.
Információik szerint a megállapodás kiterjedne az „Ukrajna erőforrásaihoz kapcsolódó gazda-sági értékre”, beleértve az ásványkincseket, olaj- és gázföldeket, bizonyos kikötőket, és egyéb infrastruktúrát. A feltételek között szerepel, hogy az USA megkapná a ritkaföldfémek kitermeléséből származó bevételek 50 százalékát, valamint „minden új, harmadik félnek kiadott vásárlási engedély” értékének 50 százalékát.
A megállapodás tudomásuk szerint azt is kimondja, hogy „minden jövőbeli engedély esetében az Egyesült Államoknak elővásárlási joga lesz az exportálható ásványi anyagok megvásárlására”. Washington ezzel szinte teljes ellenőrzést szerezne Ukrajna nyersanyaggazdaságának nagy része felett.
A nyilvánosságra került tervezet szerint, az Egyesült Államoknak és Ukrajnának közös befektetési alapot kell létrehoznia annak biztosítására, hogy „a konfliktusban részt vevő ellenséges felek ne részesüljenek Ukrajna újjáépítéséből”.
Volodimir Zelenszkij elnök szeptemberben maga vetette fel az ötletet, hogy az USA közvetlen részesedést kapjon Ukrajna ritkaföldfém- és kritikus ásványkincseiből, remélve, hogy ezzel elsimítja az utat a további fegyverszállítások előtt. Ám valószínűleg nem számított arra, hogy a háborúban legyőzött agresszor államokra általában kiszabott feltételekkel kell szembesülnie. Nem véletlen, hogy Kijevben komoly aggodalommal fogadták az amerikai terveket.
Összehasonlításképpen: a Németországra az 1919-es versailles-i szerződésben kiszabott jóvá-tétel 132 milliárd arany márka (mai értéken számolva mintegy 269 milliárd dollár) volt, amit később csökkentettek. Ukrajna esetében ez az összeg 500 milliárd dollár.
A Trump által javasolt megállapodás nem tartalmaz semmilyen pénzügyi támogatást Ukrajnának, csak olyan korlátozásokat és követeléseket támaszt, amelyek akadályozhatják az ország gazdasági fejlődését. Zelenszkij egyelőre a biztonsági garanciák hiányára hivatkozva visszautasította a J.D. Vince alelnökkel való tárgyalásán a megállapodás aláírását.
2025.02.19 09:28:29


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!