400 milliárd forintot bukott Magyarország
Sokba került nekünk az Eu-val való harcosodás. Több mint egymilliárd euró uniós forrást vesztett el Magyarország véglegesen. Mindezt azért, mert lejárt a határidő azoknak az intézkedéseknek a megtételére, amiket a 2022-ben indított jogállamisági eljárás keretében követel az Európai Unió. Ha az elvárt változtatások továbbra is elmaradnak, folytatódhat a forrásvesztés és újabb százmilliárdoktól esünk el. .

Miközben Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter szerint Magyarországra érdemes uniós forrásokat folyósítani, mert azokat jól és hatékonyan hasznosítja, az európai uniós források felhasználásának hatékonyságát tekintve – Csehországgal holtversenyben – az első helyen végzett a 2014–2020-as költségvetésben, az év végével több mint egymilliárd eurónyi uniós forrást bukik el véglegesen.

Fellebbezésre már nincs lehetőség, de ez csak az első milliárd volt, mert további egymilliárd eurótól búcsúzhatunk el, ha a kormány továbbra sem tesz eleget az EU Tanácsa által előírt antikorrupciós előírásoknak – idézi a lengyel TVN24 Anna-Kaisa Itkonen, az Európai Bizottság szóvivője bejelentését.
Egyebek mellett azt várják, hogy legyenek átláthatóbbak az uniós forrásokra kiírt közbeszerzések, de egyéb garanciákat is követelnek.

Miután a határidő december 31-e volt, az EU történetében először bukta el egy tagállam a kohéziós alapokból neki járó támogatást – szögezte le az EU-szóvivő.

A Magyarország ellen 2022-ben indított jogállamisági eljárás keretében a demokratikus intézményi normák teljesítését és a Magyarországon rendszerszintűnek tartott korrupció elleni fellépést kéri számon Magyarországon az Európai Bizottság. Mivel a kabinet erre nem az elvárt módon reagált, összesen 6,3 milliárd eurót fagyasztottak be arra hivatkozva, hogy az EU-s pénzeket rendszerszinten korrupt módon használja fel a kormányzat.
A Magyarországnak 2021-2027 között elvileg járó több mint 30 milliárd euró EU-s forrásból 22 milliárd euró kohéziós (felzárkóztatási) forrás, 5,8 milliárd plusz 4,6 milliárd eurónak pedig a gazdasági helyreállítási alapból kellene jönnie. Ami a gazdasági helyreállítási alapot illeti, Magyarország még 2023 augusztusában nyújtotta be egy hitelkérelmét a 2022 decemberében elfogadott, 5,8 milliárd eurós helyreállítási tervéhez. Az igényelt kölcsön még 3,9 milliárd euró, amelyhez további 700 millió vissza nem térítendő támogatás járul a REPowerEU alapból.
A mostani lépéssel a befagyasztott források első részletét, 1,04 milliárd eurót veszítette el Magyarország. A PAP lengyel hírügynökség szerint 2025 végén hazánk várhatóan újabb 1,1 milliárd eurót fog elveszíteni, a többi befagyasztott pénzt pedig 2026 végén bukhatja el.


Miután idén feloldották a Lengyelország számára korábban visszatartott uniós forrásokat, Magyarország az egyetlen olyan tagország, ahol a kohéziós és a gazdasági helyreállítási alap forrásai is el vannak zárva átmenetileg. Az Európai Bizottság szerint ezért egyedül az Orbán-kormány hibás, mivel bármikor lépéseket lehetne a források feloldása érdekében.
Márpedig az EU számításai szerint már az első milliárd uniós forrás elvesztése is fájdalmas következményekkel járhat a magyar gazdaságra.


(GM)
2024.12.31 16:45:18


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!