Bajban a főpolgármester óriási sztrájk készülődik
Mondhatni van baj bőven a Városházán. Egy napja van ugyanis a Fővárosi Közgyűlésnek, hogy megelőzze a teljes sztrájkot. A fővárosi szakszervezetek ugyanis nyomást gyakorolnak a képviselőkre, hogy fogadják el a 2025-ös költségvetést, amely létfontosságú a korábban kialkudott béremelések érvényesítéséhez.

A szakszervezetek figyelmeztetnek: ha a költségvetést nem fogadják el, demonstrációs és sztrájkbizottság alakulhat. A fővárosi munkavállalók jövedelme és a közszolgáltatások minősége forog kockán.
Amennyiben a költségvetési javaslatot nem fogadják el, a fővárosi dolgozók béremelése veszélybe kerülhet. Ez a közszolgáltatások minőségére is negatív hatással lehet, hiszen a munkavállalók elvándorlása fenyeget.
Ahogy korábban megírtuk, 2021-hez hasonlóan idén is – bár nagy nehézségek árán – a szakszervezeteknek sikerült egy 8+1 százalékos béremelésben megállapodniuk a fővárossal, négy évre előre. A jelenlegi megállapodás januárig tart. A béremelés költségvetési tétel, így ha nem kerül bele a holnap megállapított költségvetésbe, az új év emelés nélkül indul a cégek dolgozóinak.
Naszályi Gábor, az Egységes Közlekedési Szakszervezet elnöke szerint a BKV dolgozói közül sokan távozhatnak, ha a béremelés nem valósul meg, mivel a Volánbusz és a privát szektor vonzóbb lehetőségeket kínálhat számukra.
A Fidesz várhatóan nem támogatja majd a költségvetést, mivel az a szolidaritási hozzájárulás befizetését is érinti. A TISZA-frakció támogatása is bizonytalan, bár ők ezzel akár pengeélen is táncolhatnak, mert eddig nem volt olyan politikai helyzet, ahol ők lettek volna a „rossz fiúk”, így azonban politikai patthelyzet fenyegeti a megállapodást.
A szakszervezetek nyílt levélben kérték a képviselők támogatását, és készek demonstrációs és sztrájkbizottság összehívására, ha a költségvetés nem tartalmazza a béremelést.
A keddi közlemény aláírói
1. Boros Péterné, elnök, Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete,
2. Buzásné Putz Erzsébet, elnök, Mérnökök és Technikusok Szabad Szakszervezete,
3. Dobrovits Orsolya, elnök, Közgyűjteményi és Közművelődési Dolgozók Szakszervezete,
4. Göbölös Balázs, elnök, helyi Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete,
5. Gulyás Attila, elnök, Városi Tömegközlekedési Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége,
6. Gyetvai Éva, elnök, Fővárosi Csatornázási Művek Zrt. Munkahelyi Szakszervezete
7. Illés Csaba, elnök, Független HÉV Szakszervezet,
8. Jáger István, elnök, FKDDSZ,
9. Kecskés Károly, elnök, Fővárosi Vízművek Zrt. Munkahelyi Szakszervezete,
10. Király András, elnök, HVDSZ 2000,
11. Köves Ferenc, elnök, Szociális Ágazatban Dolgozók Szakszervezete,
12. Lázár Lászlóné, elnök, Budapesti Közművek Dolgozóinak Szakszervezete,
13. Naszályi Gábor, elnök, Egységes Közlekedési Szakszervezet,
14. Schumacher Ferenc, elnök, Budapesti Közlekedési Szakszervezetek Szövetsége,
15. Szikra Zsolt, titkár, BGYH Zrt., Munkahelyi Szakszervezete.
(GM)
2024.12.18 01:31:31