Lett következménye a zsaroló hekkerek ügyének
Meg van az első következménye a Védelmi Beszerzési Ügynökségtől ellopott titkos dokumentumok ügyének. Mint ismeretes a nemzetbiztonsági szempontból is fontos dokumentumokat egy cekker csoport szerezte meg majd bocsátotta licitre. A honvédelmi miniszter az érintett cég vezetőjét felmentette. Kérdés lesznek-e további felelősségre vonások.
„Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter a mai napon felmentette Pachner Róbertet, a Védelmi Beszerzési Ügynökség Zrt. vezérigazgatói tisztségéből. A gazdasági társaság vezetőjeként Pachner Róbert a társaság működéséért és az informatikai biztonságért is felelt” – közölte a Honvédelmi Minisztérium.

A vezérigazgatói feladatokat a jövőben Simon Attila vezérőrnagy, a Magyar Honvédség tábornoka látja el. Simon Attila vezérőrnagy korábban az N7 Holding Nemzeti Védelmi Ipari Innovációs Zrt. vezérigazgató-helyettesi posztját töltötte be, előtte a különleges műveleti erőknél teljesített szolgálatot.

Mint ismeretes pár hete írtunk arról, hogy zsarolóvírus-támadás érte a Védelmi Beszerzési Ügynökséget (VBÜ), a hekkerek titkosították a magyar katonai és rendvédelmi szervek védelmi és biztonsági beszerzéséért felelős állami cég fájljait, és ötmillió dolláros váltságdíjat kérnek a feloldásukért, különben nyilvánosságra hozzák azokat.
A hekkerek oldaláról először lekerültek az eladó adatok, aztán visszakerültek.

November közepén a hekkertámadásokról kérdezték többen is Gulyás Gergelyt a kormányinfón. Gulyás azt mondta, hogy a kiszivárgott adatok között vannak titkosított adatok, beszerzési adatok, de igazán érzékeny, a honvédelemben katonai struktúrára, felépítésre vonatkozó adatokat nem tartalmazott a nyilvántartás.
Vitályos Eszter azt mondta, hogy feljelentést tett a VBÜ, a nyomozás folyamatban van, több információt nem tudnak most kiadni.

Azon kérdésre, hogy csorbát szenvedett-e a nemzetbiztonsági rendszer, Gulyás azt mondta, hogy a rendszer folyamatos támadás alatt áll, mint mindenhol a világon, ez nem a magja, amit most támadást ért, és ugyan védett adatok voltak, de államtitkok nem kerülhettek ki. A saját nemzetbiztonsági érdekeit védelmező USA-ban többször olvashattunk legmagasabb minősítésű diplomáciai táviratokat, ez azért van így, mert az informatika tartja nyilván a legtitkosabb iratokat, ezeket a kockázatokat minimalizálni kell.


(Cs.Á.)
2024.12.07 13:56:59


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!