Elegük lett a Postásoknak az éhbérből tüntetnek
Szombaton tüntetnek a Postások. Úgy tudni keveslik az egyszeri béremelést, ami ráadásul nem is mindenkinek járna. A postás szakszervezetek még az év elején kezdtek bértárgyalásba a Magyar Postával, ezt azonban félbeszakította a koronavírus-járvány, így a dolgozói érdekképviseletek csak most folytathatták a tárgyalásokat a munkáltatóval.

Bár áprilisban átlagosan 45 ezer forintnyi juttatásban részesültek a postai dolgozók a járványhelyzetre reagálva, ezt valójában csak az év végi 185 ezer forintos jutalmukból csípték le előre. A juttatás ráadásul egyszeri volt, így a béremelések kérdése továbbra is fennállt.
A bértárgyalás a veszélyhelyzet elmúltával júliusban folytatódott, melynek legutóbbi, tegnapi fordulója azonban nem hozott kielégítő eredményt a szakszervezeteknek. A munkáltató ugyanis ismét csupán egy egyszeri, szenioritás alapú kifizetésre tett ajánlatot, amit augusztusban kapnának meg azok a dolgozók, akik már legalább 5 éve dolgoznak a vállalatnál, vagyis nem járna mindenkinek. Az összeg a Postánál eltöltött időtől függően növekszik.
A 15 százalékos béremelést követelő szakszervezetek nem fogadták el az ajánlatot, sőt, szombaton 11 órára tüntetést is szerveznek Budapesten.
A tüntetéshez a szakszervezetek a területfoglalási engedélyt már meg is kapták ezer emberre, de a szervezők szerint ennél akár még többen is lehetnek, a dolgozók jelentős része ugyanis fel van háborodva a Magyar Posta ajánlatán, a szervezők sok postást várnak vidékről is.
A Magyar Posta az egyszeri juttatással kapcsolatban azt közölte, hogy a vállalat jelenleg nincs könnyű helyzetben, hiszen az egyetemes postai szolgáltatás biztosítása humánerőforrás igényes, vagyis a munkaerőköltség változása jelentősen befolyásolja a működés összköltségét. Emiatt jelenleg a posta felelős gazdálkodás mellett nem tud általános bérfejlesztést végrehajtani. Az ebből adódó lehetőségeit mérlegelve, de szem előtt tartva azt is, hogy a postai munkatársak bére elmarad az országos átlagtól, ajánlja a vállalat az általános bérfejlesztés helyett ismét az egyszeri kifizetést.
A járvány miatt a posta bevételei jelentősen csökkentek, a védekezés soron kívüli költségei pedig több milliárd forintra rúgtak. A veszélyhelyzet ideje alatt kiemelten fontos volt a munkahelyek megőrzése, így a postánál a nehézségek ellenére sem volt létszámleépítés.
A Posta szerint további pénzügyi és üzemeltetési kockázatot jelent az is, hogy a járványnak még nincs vége, bizonytalan, hogy az év hátralévő részében kihirdetnek-e újabb veszélyhelyzetet, és ha igen, mikor, milyen időtartamra, és milyen, a mindennapi életet érintő korlátozásokkal.
A postásoknak a rendkívüli helyzetben, a vírusjárvány miatt veszélyesebb környezetben továbbra is ugyanúgy kellett dolgozniuk, mint máskor. Feladatuk kiemelt, hiszen a különböző csomagok, küldemények mellett például a nyugdíjakat is nekik kell kivinniük, ez hónapról-hónapra 1,1 millió ember megélhetését érinti, akiknek átutalással nem lehet a nyugellátást elküldeni.
A Postás Szakszervezet, a Magyar Postások Érdekvédelmi Szövetsége, a Postások Független Érdekvédelmi Szövetsége és Kézbesítők Szakszervezete márciusban levélben fordult Simon Csillához, a Magyar Posta főigazgatójához, arra kérve, sürgesse meg a béremeléssel kapcsolatos döntést.
A szakszervezetek felhívták a figyelmet: köztudott, hogy a postások bére le van maradva az átlagtól. Még mindig nagyon sokan vannak garantált bérminimumon, vagy kevéssel fölötte, így a bérmegállapodás már januártól szükségszerű lett volna.
A postások többsége sajnos nem tud tartalékot képezni, a jelen helyzet és körülmény még inkább szükségessé teszi azt, hogy mielőbb kapjanak a munkavállalóink bérfejlesztést januártól, visszamenőleges hatállyal.
2020.07.14 23:35:26