30 éve 8300 méteren - holtan
Veszélyes és példa nélküli: India a legendás hegymászó, "Zöld Csizma" kockázatos megmentését tervezi a Mount Everestről 2026 nyarán. Holtteste közel 30 éve feküdt a halálzónában, több mint 8000 méteres magasságban.
Talán ez a leghíresebb és legmegrendítőbb emlékmű a világ legmagasabb hegyén: Három évtizeden át feküdt „Zöld Csizma” hegymászó holtteste a Mount Everest halálzónájában. Számtalan hegymászó számára ez a pont az északi útvonalon kulcsfontosságú tájékozódási pontként szolgált. Most, 2026 nyarán az indiai hatóságok azt tervezik, hogy kiemelik a földi maradványait. A műveletet rendkívül kockázatosnak tekintik.

A veszélyes terület több mint 8000 méteres tengerszint feletti magasságban található. Az oxigénszint rendkívül alacsony, ezért a mentési műveletet szakembereknek kell elvégezniük. Az Indo-Tibeti Határrendőrség (ITBP) – egy félkatonai egység – most egy nagy magasságban végzett mentésekre szakosodott céget keres. Tapasztalt serpák fogják majd a holttestet a tibeti oldalon lévő völgybe szállítani – jelentette a The Tribune. A műveletre június és szeptember között kerül sor.

Az ilyen magaslati időjárási viszonyok miatt a Zöld Csizma holttestét évtizedekig megőrizte a hó és a jég. A hegymászó hírneve egy 1996-os balesetnek köszönhető. Mivel a 8000 méter feletti magasságban történő kimentés rendkívül veszélyesnek számít, holtteste a mai napig a hegyen van.

Ez a mai napig nem tisztázott. Két elmélet létezik. Az ITBP szerint a maradványok Dordzse Morupé (47) tartoznak. Más hegymászók azonban úgy vélik, hogy az indiai Cevang Paljoré (28). Mindkét férfi az indo-tibeti határrendőrségnél dolgozott.

Morup, Paljor és egy harmadik férfi, Tsewang Samanla 1996. május 10-én folytatták csúcsmászási kísérletüket a romló időjárási körülmények ellenére. Hatfős csoportjuk másik három tagja visszafordult. Miután az expedíciót heves viharba keveredett a csúcs közelében, a férfiak életüket vesztették a hegyen.

A kiemelési művelet egy nagyszabású nemzetközi projekt. Mielőtt a holttestet egyáltalán elszállíthatnák, a tibeti kínai hatóságoktól átfogó engedélyekre van szükség, jelenti a The Tribune. A maradványokat ezután át kell szállítani a határon Nepálba, ahonnan megszervezik a végső hazaszállítást az indiai családhoz.

Sgy.
Kép: Maxwelljo40/ The Tribune


2026.06.25 07:31:47


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!