20 eurós díjat számolnak az üres helyekért, de Magyarországon is baj van
Egy vitatott eset hívta fel magára a figyelmet Felső-Ausztriában: egy Puppingban található étterem felárat számít fel az üres helyekért. Annak ellenére, hogy a foglalást lebonyolító csoport megjelent az asztalnál, az egyik vendég betegség miatt hiányzott. Emiatt az étterem 20 eurós díjat számolt fel a számlájára.
Meglepetésadó a számlán A Merkur szerint az „1 darab – meg nem jelenés” esetén felszámított 20 eurós „rejtett” díj felháborodást váltott ki a vásárlók körében, és vitát indított el az ilyen gyakorlatok jogszerűségéről. Thomas Sch. egy nyolcfős csoporttal együtt kilenc főre foglalt asztalt.

Bár csak nyolcan evett, a számlán 20 euró szerepelt a meg nem jelent személyért. Ez a tétel a többi tétel között szerepelt anélkül, hogy a tulajdonos bármit is megemlített volna az asztalnál. A vendégek meglepődtek és felháborodtak a többletköltségen, tekintve, hogy nem magyarázták el nekik ezt a díjat. Az étterem tulajdonosa elmondta, hogy minden foglalás költségekkel jár, mivel az asztalokat garantálni kell. Emiatt az étterem szigorúan kezeli a lemondásokat: „Aki nem mondja le legalább 24 órával korábban, az hiányzó személyenként 15 és 20 euró közötti díjat fizet, a dátumtól függően.”

Hangsúlyozta, hogy ezt a szabályzatot átláthatóan kommunikálják a weboldalon, az SMS-ben küldött foglalási visszaigazolásokban, sőt telefonon is. Ha a csoport az előző este vagy a látogatás reggelén bejelentette volna a személy távolmaradását, a díjat nem számították volna fel.

Thomas Sch. elismeri, hogy a lemondási szabályzatot közölték, de azt állítja, hogy senki sem olvasta el a teljes szöveges üzenetet. „A vendég továbbra is igazságtalanul bánik vele, mert a tulajdonos magyarázat nélkül hozzáadta az adót a számlához.” A Kronen Zeitung megjegyzi: „a vevő mint király fogalma a múlté.”

A probléma nemcsak a tulajdonosokkal van, hanem a vendégekkel is, akik nem tartják tiszteletben a foglalást. A 20 euró azonban jelentős büntetés, és a vendég és az étterem közötti kommunikáció sem volt megfelelő. A Német Fogyasztóvédelmi Ügynökség kijelentette, hogy az éttermek felszámíthatnak díjat a meg nem jelenés esetén, amennyiben a szabályzatot elfogadták és egyértelműen közölték. „A foglalási visszaigazolásban szereplő egyértelmű nyilatkozat nélkül egy ilyen díj általában nem érvényesíthető jogilag.” Az étterem tulajdonosa azt is hangsúlyozta, hogy a probléma egyre nagyobb: egyre több foglalást mondanak le előzetes értesítés nélkül, ami az egész iparágat érinti.

A vendéglátás nem csak a németeknél, de Magyarországon is a csalás és a szélhámoskodás melegágya. Az Esti Újság mai információja, hogy egy család, hét főre foglalt szállást egy esztergomi szállodában. Az árajánlat 330 ezer forintról szólt. A megrendeléskor azonban már 390 ezer lett a végösszeg, minden magyarázat nélkül. A vendég lemondta az árdrágítás miatt a foglalást, ám jött a következő e-mail, amelyben már csak 340 ezer forintos árat ajánlottak. Az korábbi e-maileket pedig törtölték. Végül a vendégek elfogadták a 340 ezres árat… És itt már régen nem a két nap alatt történt 60 ezer forintos drágításról van szó, hanem arról az üzleti erkölcsről, amelyet Olaszországtól a németeken át kicsiny hazánkig, minden vállalkozó és kereskedő gyorsan elfelejtett a Covid óta... de lehet, hogy már korábban is...

Sgy.


2026.01.17 13:19:15


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!