Elképesztő módon pusztulnak a méhcsaládok
A klímaváltozás talán az első alkalommal megszedte az áldozatait a méhcsaládok tekintetében. Komoly veszteség érte az ágazatot és ezáltal a kapcsolódó mezőgazdasági ágakat is, eddig 25 százaléknyi méhcsalád pusztult el..
Tovább tart a magyar méhészet vesszőfutása, ami nemcsak a klímaváltozásnak tudható be.

Mintegy 30%-os méhpusztulás történt és 25 %-os a méhcsalád legyengülés, ezekből a méhekből nem lesz a szezonban termelő. A szakemberek Európa-szinten is jelentős méhpusztulást tapasztaltak tavaszra.-közölte May Gábor méhész, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület baranyai méhészeti szaktanácsadója.

A jelenség több okra visszavezethető, az OMME elkezdte feltárni ezeket.

Minden évben szedi az áldozatait varroa atka, ez jelenleg is 10-15%. Ezen felül komoly problémát okozott, hogy a tavalyi tél – 2023-2024-es – különösen enyhe volt, a gyümölcsfák és a természetben található virágok 3-4 héttel korábban bontottak szirmot. A korai virágzásra rájött az aszály és kánikula nyáron és ősz elején. Sajnos a méhcsaládok kevesebb virágporkészlettel, és ezáltal kevesebb zsírtesttel érkeztek az idei télbe. Kisebb ellenállással rendelkeztek így az atka ellen terjesztett vírusokra, betegségekre. Valamint az alacsony mézfelvásárlási ár miatt anyagi lehetőségek híján volt a méhészek egy része, így ők nem tudták felkészíteni megfelelően a méheket a télre. Mely idén februárban igazán zord arcát mutatta.

Az adatok alapján Baranya vármegyében a 78 ezer méhcsaládnak a fele fog termelni, s hazánkban a veszteség 55 % körüli. Ám vannak olyan országok, ahol még rosszabb a helyzet. Horvátországban magasabb, 60-65 %-os méhelhullás van. A Vajdaság méhészetét helyenként 70 %-ban érinti a probléma.

Az elmúlt napokban tapasztalt fagy Baranyában a Zselic, illetve a Mecsek völgyeiben lévő akácokat biztos, hogy érintette. A méhész szerint most fog igazán látszani az, hogy mekkora kár keletkezett, amikor megbarnulnak a friss hajtások.

Évről évre nehezebb helyzetbe kerülnek a méhészek. A nyomott áron eladott hamis méz, a szélsőséges időjárás, a méheket sújtó betegségek és a beszűkült értékesítési lehetőségek mind-mind nehezítik a méhészek helyzetét. 2022-ben az ország keleti részén megfelezte az aszály a méztermést. Csongrád-Csanád vármegyében évek óta alternatív méhészetről tartanak bemutatót az érdeklődőknek.



(V.Zs.)
2025.04.13 23:04:29


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!