Nem ördögtől való, hogy levegőből édesvízet gyártsunk
A levegőből történő vízkivonás komfortosabbá teheti a száraz helyeket, és létfontosságú erőforrást is biztosíthat, amikor korlátozottan áll rendelkezésre a víz. Az édesvíz kinyerésének folyamata azonban sokkal munkaigényesebb, mint amilyennek elsőre tűnik, és a különböző technikáknak különböző hátrányai vannak, írja az IFL Science.

Polimereket használtak már arra, hogy hatékonyan távolítsák el a vizet a levegőből, de a víz visszaszerzése a polimerekből nem olcsó feladat - legalábbis nem volt az. Egy áttörés változtathat ezen.

Az ebben az áttörésben használt polimerek adszorbeáló anyagot alkotnak. Ez nem elírás: az abszorbeáló anyag átázik, de az adszorbeáló anyag a molekulákat a felületén tartja.
Az igazi probléma azonban a felszabadulás (vagy deszorpció).
Általában ezeket a polimereket körülbelül 100 °C-ra kell melegíteni a víz felszabadításához.
Egy kutatócsoport most olyan folyékony nedvességadszorbenst fejlesztett ki, amely körülbelül 35 °C-os hőmérsékleten adja le a vizet.
Ez az új megközelítés két polimer felhasználásával vált lehetővé. Az egyik a polietilén-glikol, amelyet számos ipari alkalmazásban, sőt egyes gyógyszerekben - például hashajtóként (úgy működik, hogy növeli a székletben lévő víz mennyiségét, mert olyan jó adszorbens) - is használnak.
A másik a polipropilénglikol, amely hasonló, de nem olyan jó vízadszorbens, és a paintball golyók egyik fő összetevője.
A vízmegkötő képességükben mutatkozó különbség a döntő áttörés ebben a munkában.
Miközben a két anyag „harcol” a vízmolekulákért, olyan átviteli mechanizmust hoznak létre, amely lehetővé teszi számukra a vízklaszterek lebontását, így az értékes folyadék könnyebben kivonható.
„Ez a technológia nemcsak a száraz régiók és a korlátozott energiaforrásokkal rendelkező helyek vízellátásában alkalmazható, hanem katasztrófák és vészhelyzetek idején is biztosíthatja a vízhez
való hozzáférést” - mondta a társszerző Arisa Fukatsu, az Osaka Metropolitan University docense egy nyilatkozatban.
A technológia továbbfejlesztése várhatóan az üvegházhatású gázok csökkentéséhez és a vízkészletek hatékonyabb felhasználásához is vezet
- tette hozzá Masahide Takahashi professzor, szintén az Osaka Metropolitan University társszerzője.


(cst)
2024.12.10 21:17:20
További hírek Gardrób témában


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!