Csurka szobrot kap igaz anno lenácizták
Szobrot állítanak a MIÉP atyjának Csurka Istvánnak, aki politikai karrierjét az MDF alelnökeként kezdte. Aztán 1992.decemberében megírta a Néhány Gondolat című értekezését ami kiverte a biztosítékot és hozta létre a MIÉP-et. Sokan akkoriban lenácizták.Ma már másképp gondolják.
December 7-én leplezik le Lakiteleken Csurka István szobrát. A szoboravatón beszédet mond Schmidt Mária, aki emlékkonferenciát is szervezett az író-politikus emlékére.

Csurka halálának 90. évfordulója alkalmából konferenciát rendeztek szerdán a Terror Háza Múzeumban. Schmidt Mária szerint a Kádár-rendszer utolsó évtizedeiről nem lehet Csurka nélkül beszélni.

Anno 1992-es értekezése után az alábbiakat mondták róla politikus társai.

Antall József miniszterelnök a parlamentben arról beszélt, hogy Csurka írása számos káros és téves megállapítást tartalmaz, amivel nem tud azonosulni.

A fideszes Kövér László a tanulmányt náci-szelleműnek, antiszemitának tartotta és a miniszterelnököt támadta, amiért a náci szellemiségű írásműtől nem határolódott el.

A washingtoni képviselőházban a másfél órán keresztül vitáztak a dolgozatról, amit többen a nácizmus megnyilakozásaként értelmeztek.

Csurka Istvánt decemberben megfosztották MDF-alelnöki posztjától, majd a politikus kilépett a pártból, és a pamflet megjelenése után kevesebb mint egy évvel megalapította a Magyar Igazság és Élet Pártját, ami 1998 és 2002 között a parlamentbe is bejutott.


A szoborvitásról szóló eseményre szóló meghívó a Népfőiskola honlapján jelent meg Lezsák Sándor aláírásával, aki az országgyűlés fideszes alelnöke és a Nemzeti Fórum elnöke..
Lantos Györgyi szobrászművész alkotása előtt szoboravató beszédet mond dr. Bíró Zoltán irodalomtörténész, a Magyar Demokrata Fórum alapító elnöke, dr. Schmidt Mária történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója, Szatmáry Kristóf országgyűlési képviselő, a Stefanidák Magyar Közössége a Nemzetért Alapítvány alapítója.
A rendszerváltoztatás hiányosságai
A szintén Schmidt Mária vezette XXI. Század Intézet szerdán tartott emlékkonferenciát Csurka István születésének 90. évfordulója alkalmából. Ennek meghívójában Csurkáról úgy vélekedtek, hogy „írásaiban, felszólalásaiban pontosan ábrázolta a Kádár-diktatúra működését, egyben felhívta a figyelmet a rendszerváltoztatás hiányosságaira is”, valamint „személye karaktergyilkosság áldozata lett, ellenfelei minden módon igyekeztek lejáratni, hogy ezzel akadályozzák az érdemi párbeszédet az elmaradt történelmi igazságtétel okairól és következményeiről”.


(Cs.T.)
2024.11.27 23:20:57
További hírek Gardrób témában


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!