Ismét hódit az emberek lefagyasztása
Ismét kapós lett a lefagyasztás. Mindez 80 millió forintba kerül, amit a nyugdíjbiztosító kifizet. A startup azt ajánlja, hogy kriogén módszerrel lefagyasztja a holttestet hátha a tudomány fejlődése révén majd újra élhet. Az emberi testeket mínusz 196 fokra hűtik és egy svájci intézményben tárolják, már 500 ember élt a lehetőséggel.

Becca Ziegler még csak 24 éves, de már gondosan meg van tervezve a halála: holttestét folyékony nitrogénnel mínusz 200 Celsius fokra mélyhűtik majd, hogy ha az orvostudomány ott tart, fel tudják éleszteni.
Becca Ziegler egy amerikai technológiai cég berlini irodájában dolgozik, és úgy döntött, jelentkezik a német fővárosban nyílt Tomorrow Biostasis (Holnapi Mélyhűtés) nevű startupnál. A cég azt ajánlja, hogy kriogén (azaz mélyhűtési) módszerrel lefagyasztja a testét, miután meghal, hogy ha a jövőben annyit fejlődik az orvostudomány, az elsők között lehessen, aki újra élhet.
A cég honlapján részletesen bemutatja a regisztráció utáni ötlépcsős protokollt, mi történik a halál pillanatát követően, ha valaki úgy dönt, testét lefagyasztja.
• Amikor eljön az ideje, egy orvoscsapat telepumpálja majd a testét vegyi oldattal, hogy megakadályozza a jégkristályok képződését. (Ebben gyulladás- és véralvadásgátló gyógyszereket is kap az elhunyt a bomlási folyamatok lelassítására).
• Már a helyszínre kivonult, fagyasztásra alkalmas mentőautóban megkezdik a krioprotekciós eljárást, azaz a páciens vérét lassan lecserélik krioprotektánsra.
• Majd a lefagyasztott testet mentőautóval vagy repülővel egy svájci tárolóba szállítják.
• A kriovédett betegek hűtőkamrába kerülnek, ahol üvegesedésnek nevezett folyamaton mennek keresztül. Majd a hűtést óránként 1 fokra ütemezik, elkerülve a hőterhelést. A hűtés akkor fejeződik be, amikor az elhunyt mínusz 196 Celsius fokra hűl.
• A testeket hüvelybe helyezik, azt folyékony nitrogénnel töltött kriogén dewarba (speciális kivitelezésű vákuum-lombik) teszik, amit a cég munkatársai folyamatosan utántöltenek.
Mindezt azzal a reménnyel, hogy egy napon az orvosi technológia elég fejlett lesz ahhoz, hogy újra életre keltse az elhunytakat. Sok szakértő távolinak tartja ezt a jövővel kapcsolatos hazárdjátékot, de Ziegler úgy döntött, hogy megpróbálja.
„Kíváncsi vagyok arra, hogy milyen lesz a jövő, és általában véve is nagyon szeretem az életet. Szóval, nagyon vonzó a lehetőség, hogy még több időt nyerjek magamnak” – mondja a kaliforniai nő.
A kriogén fagyasztás (más néven krionika) egykor az excentrikus milliárdosok számára fenntartott luxusprojekt volt, ám az utóbbi években jóval elérhetőbbé vált – írja a medicalexpress.com.
A közelmúltban számos mélyhűtést kínáló cég alakult az Egyesült Államokban és világszerte, aminek köszönhetően körülbelül 500 emberről saccolják, hogy már lefagyasztották őket. Állandó mítosz, hogy Walt Disney, a Miki egér megalkotója is közéjük tartozik, de ezt rendre cáfolják. A BBC 2019-es jelentése szerint erre „semmi bizonyíték”.
A Tomorrow Biostasis, amelyet 2020-ban alapítottak, vélhetően az első ilyen cég Európában, amely ezt a szolgáltatást kínálja.
A cég ajánlata szerint a test halál utáni lefagyasztása és tárolása havi 50 eurós tagdíj ellenében lehetséges, valamint egyösszegű, 200 ezer eurós (jelenlegi árfolyamon 81,6 millió forint), vagy 75 ezer eurós (30,6 millió) áron, ha valaki úgy dönt, hogy csak az agyát akarja lefagyasztani. Az egyösszegű kifizetés a halál utáni életbiztosításból fedezhető.
Négy holttestet már lefagyasztottak
„A cég egyik fő célja a költségek csökkentése, hogy a mélyhűtés elérhetővé váljon bárki számára, aki ezt szeretné” – mondja a 38 éves Emil Kendziorra, a Tomorrow Biostasis egyik társalapítója, aki a nyugat-németországi Darmstadt városában orvostudományokat tanult, és eredetileg rákkutatással foglalkozott, de azt mondja, hogy csalódott lett a terület lassú fejlődése miatt.
„A mélyhűtés egyik nagy előnye, hogy ezt azonnal meg kell kezdeni. Ha egy kliens meghal, a Tomorrow Biostasis vállalja, hogy egy speciálisan felszerelt mentőautót és egy orvosi csapatot küld ki, amely a lehető leghamarabb megkezdi a test hűtését” – magyarázza a cégvezető.
( Kovács )
2024.11.24 08:55:20