Mit érdemes tudni a többpontos zárakról?
Ebben a cikkünkben először is tisztázzuk a zárak és a zárbetétek közötti különbséget. Majd megnézzük, hogy előbbiek közül milyen típusok vannak, és mit takar a többpontos típus. Vágjunk is bele!
Tegyük tisztába: zár vagy zárbetét? Nagyon sokan nem tudják, hogy bizony ez a kettő mást jelent, így nem összemosható fogalmakról van szó. Sajnos mégis a legtöbben egy kalap alá veszik őket. Pedig a zár az, amibe a zárbetét belekerül, és már ebből is látszik, hogy nem ugyanaz a kettő. A Zardiszkont.hu zárja felel azért, hogy a kilinccsel kinyithassuk és becsukhassuk az ajtót. Ezzel szemben a zárbetét feladata az, hogy bezárja az ajtót, jellemzően egy kulcs segítségével biztosítania kell azt, hogy csak az illetékesek tudják megszüntetni az ajtó zárt állapotát. Milyen típusú zárak vannak? Alapvetően három típust különböztetünk meg, melyeknek vannak altípusai is.
  • Vannak a hagyományos zárak. Ebbe beletartoznak a bevésőzárak, portálzárak, hevederzárak, másodzárak, gömbzárak, tolózárak.
  • A többpontos zárak a következő kategória.
  • És a harmadik típusba a speciális zárak tartoznak. Itt találjuk az elektromos, az okos-, és például a pánikzárakat is.
A többpontos zárak Az elmúlt 20 év során a bejárati ajtók legjellemzőbb zártípusa a többpontos modell volt. Épp ezért találkozhatunk ezzel nap mint nap. Jó eséllyel a mi saját bejárati ajtónk is ilyennel van felszerelve. Két altípusát különböztetjük meg: a kilincsemeléses és a kulcsemeléses változatok. A kilincsemeléses változat működése a következő:
  • Felemeljük a kilincset.
  • Ezt követően a kulcs segítségével (azt elfordítva) kinyitjuk a zárat.
  • Majd a kilincset lenyomva nyitjuk az ajtót.
A kulcsemeléses változatnál a kulcs többszöri elforgatásával tudjuk nyitni és zárni az ajtót. Viszont itt már arra is képes a kulcs, hogy a zár csapdáját nyissa. Ez azért jó, mert így az ajtónk külső oldalán nincs szükség kilincsre, lehet helyette fogantyú vagy gomb is. Mi zárja be az ajtót egy többpontos zár esetén? Többféle altípusa is van a többpontos záraknak, melyek meghatározzák, hogy mi fogja konkrétan bezárni az ajtót. Lehet ez egy görgő, melyből ismerünk gombafejűt, 8 mm-eset és 11 mm-eset is. Van csapos változat, lapos-csapos, peremes, kampós és csapos-kampós termék is. A záróelemek számát tekintve 2 vagy 4 pontos védelemről beszélhetünk. Van az alsó és felső záróelemmel rendelkező, és olyan is akad, aminél 2-2 van alul és felül is. Cserélni szeretnénk a zárat? Ha zárcserét szeretnénk elvégezni egy többpontos záron, akkor nem árt tudnunk a gyártót. Például ha a Roto cég által készített zárról van szó (ami egyébként nagyon kedvelt), akkor az ő jelzésüket fogjuk megtalálni az ajtó élén. Szükségünk lesz mérésekre, hogy meghatározzuk a pontos méretet, típust. A zárbetétet rögzítő furat közepétől kell indítsuk a méréseket. Innen kell mérni a dornmass távolságot, a kilincs-kulcsközép távolságot, az előlap szélességét, valamint minden záróelemig tartó távolságot. Ha ezek megvannak, könnyen beszerezhetjük a méretben passzoló új zárunkat. Otthonunk és családunk biztonsága fontos! Ne ezen spóroljunk!  
2023.05.07 23:59:31


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!