De vajon mi mindent érdemes tudni ezekről a kellékekről? Ebből a cikkből minden kiderül!
Milyen részei vannak a tájolóknak?
Ahhoz, hogy rendeltetésszerűen tudjuk használni az eszközt, fontos megismerni azok részeit. Sokszor előfordul, hogy a tájolók különböző kialakítással, esetleg egyedi stílussal rendelkeznek, ám vannak alkatrészek, amelyek mindegyik darabban ott vannak. Az összes kellékben megtalálható a mágneses tű, ami a Föld mágneses tereire mutat rá. Fontos tehát tisztában lenni az alkotóelemekkel, hogy biztonságosan és pontosan tudjuk használni a tájolókat.
Van egyszer egy alaplap, amely egy műanyag lemez, erre épül fel maga az iránytű. A nyíl jelzi a menetirányt, ez a kiegészítőtől ellentétes irányba mutat. A tájoló háza átlátszó műanyagból készült kör, itt helyezkedik el a mágneses iránytű is.
A másik fő alkotóeleme a csavarható tárcsa, ami a már említett kör 360 fokát mutatja meg. A mágneses tű a tájoló házában helyezkedik el és forog körbe. A szintén itt található nem mágneses változatnak a tájolónyilat hívjuk.
Kinek érdemes tájolót és iránytűt beszerezni?
A
Katonadolog Webáruházból is beszerezhető tájolókat legtöbbször azok a személyek veszik igénybe, akik sokszor töltik az idejüket az erdőben vagy terepen. Mindig hasznos eszköznek bizonyul a profi és a hobbi túrázók körében is, így jó, ha ők is maguknál tartanak egy megbízható minőségű darabot.
Előfordulhat, hogy a kirándulás során a vezető valamiért eltéveszti az útvonalat, így nem tudja meghatározni a csapat tartózkodási helyét. Ebben az esetben sok ember képes bepánikolni, ami egy kifejezetten rossz élmény lehet a való életben. Ilyenkor jól jöhet egy tájoló alkalmazása, ennek segítségével ugyanis könnyedén meg lehet határozni a csapat adott helyét. Ezt követően egyszerűen leolvasható a hazafelé vezető útvonal helyes iránya. Egy Herbertz változattal mindez szinte pillanatok alatt megvalósítható.
Természetesen nemcsak túrázók, hanem vadászok is gyakran tartanak maguknál egy iránytűt. A vadászat során sokszor hatalmas távolságok legyaloglására van szükség, az erdőben azonban nincs térerő, hogy telefonnal határozzuk meg a tartózkodási helyszínt. Ebben az esetben nem az ember, hanem a vad határozza meg az útvonalat, így könnyedén el lehet tévedni. Ők hatalmas területet tesznek meg, így szinte meghatározhatatlan, hogy melyik irányba mozdulnak el legközelebb. A gyors és biztonságos visszaérkezéshez pedig elengedhetetlen, hogy maguknál hordjunk egy megbízható iránytűt, amely segítségével beazonosítható a megfelelő irány.