A zsaluzat egy olyan öntőforma, amely fából vagy fémből készül, és leggyakrabban az építőiparban használnak betonszerkezetek kialakításához. Összetételét tekintve felül vízszintes elemekből áll, amelyek többnyire deszkák és fémlemezek, ezeket függőleges vagy ferde támasztóelemek tartanak.
Ennek a szerkezetnek, azaz a zsaluzatnak az aljára leggyakrabban deszkázatot vagy lemezt helyeznek, biztosítva satbilitását. A fém helyett a fából készített zsaluzat esetében az illesztés szegekkel, ékekkel vagy pedig hevederekkel történik.
A zsalutáblák típusai és céljai
A strapabíró és mechanikailag jól összeállított zsaluzat elsődleges célja, hogy képes legyen elbírni a rá nehezedő súlyt úgy, hogy az alakja minimálisan vagy egyáltalán ne változzon meg. A zsalutáblák egyedisége nem csak attól függ, hogy milyen anyagból - milyen fafajtából készül, hanem hogy milyen a lemez felépítése, a vastagsága és a felületen lévő bevonat jellege. Legnépszerűbb a
sárgás színű, háromrétegű fenyő zsalutábla, amely méretei 21 x 500 x 2500 milliméter.
Ennek a táblának a felülete melamingyantával van beborítva, amelynek köszönhetően csökken a vízfelvétel és a felületi tapadás egyaránt. Leggyakrabban födém készítésekor alkalmazható. Felülete sima, így könnyen és gyorsan tisztítható. Költsége kifejezetten kedvező, hiszen viszonylag alacsony áron alap és normál követelményszintű betonminőséget érhetsz el.
Másik jellegzetes típus a 21 x 1250 x 2500 milliméteres nyárfából készült termék, amely leginkább egyszeri vagy rövid távú használathoz a legideálisabb kedvező árfekvésének köszönhetően. Színe fekete vagy barna, amely függ a gyártástechnológiai okoktól.
A zsalutáblák tárolása
Amennyiben megvásároltad a zsalulemezeket - akár a Káplár fatelep webshopjából, azonban még nem tudtad felhasználni azokat, akkor mindenképpen körültekintőnek kell lenned a tárolása során, hiszen a lemezek alkalmazkodnak a környezet hőmérsékletéhez és páratartalmához egyaránt, így könnyen magukba szívhatják a vizet, és sérüléseket szenvedhetnek el. Ez pedig a későbbiekben meg fog mutatkozni az élettartamán is.
A nedvesség felszívásával a lemezek hullámos kitüremkedésekkel lesznek teli, így párás környezetben, tárolás esetében mindenek előtt érdemes a lemezeket “beavatni”, azaz benedvesíteni. Mindezen felül nem szabad kitenni közvetlen napsugárzásnak sem, mivel ezen tényezők mind megrövidíthetik az élettartamát és csökkenthetik minőségét. A zsalulemezeket annak érdekében, hogy újra fel tudd használni, érdemes megtisztítani és zsaluelválasztó olajjal kezelni, végül az illesztési fugákat és a hézagokat tömítőanyaggal lezárni.