Gyárfás bajban de még ki lesz slamasztikában ?
Már rég lefoglalta a rendőrség a szenzációként beharangozott Portik-féle hangfelvételeket. Szerkesztőségünknek 2 éve ajánlották fel, hogy vegyünk meg egy részt 10 millió forintért, amit mi visszautasítottunk. Igaz nekünk nem a Gyárfás féle korpuszt ajánlották fel. Önmagában pedig komoly fenntartásokkal kezeljük a rengeteg Portik-féle hangfelvétel megtalálását és azt is, hogy vajon lesznek-e olyan személyek, akiknek a kilétét esetleg a hatóságok minden eszközzel tagadni fogják.

Az, hogy Portik mindent felvett amit lehetett nem újdonság. Az, hogy ezen felvételek előkerültek az sem újdonság, hisz már rég megtalálta ezeket a rendőrség csak bizony a meghallgatásuk időbe telik. Arról nem is beszélve, hogy még most is vannak olyan közéleti személyisége, akiknek és akikről kínos dolgok vannak meg hanganyagban. Így ezeket szelektálni nem egyszerű.
Az Esti Újság szerkesztőségét is megkeresték általunk nem ismert személyek, hogy eladnának nekünk érdekes tartalmú beszélgetést, egy akkori kormánytagról, ha fizetünk 10 millió forintot. Természetesen nagyon érdekelt
volna minket az anyag de egyrészt nem tudtuk eldönteni, hogy ez egy átverés-e, csőbehúzás-e, valós-e vagy csak szórakozik velünk valaki. Végül hosszas törpölés, ügyvédek tanácsa után úgy döntöttünk, hogy köszönjük de pénzért mi nem foglalkoznánk kétes hangfelvételek megvásárlásával. ( A pénzünk meg volt rá - a szerk.)
Nekünk és ügyvédünknek az volt a gyanús amúgy az ügyben, hogy Portik fiának adta ki magát az eladó.
Tény, hogy nem Gyárfás Tamás beszélgetését kínálták fel, mondjuk az is érdekelt volna minket is, de nem pénzért.
A Gyárfás ügyet nézve azonban az komoly fordulat történt a Fenyő-gyilkosság nyomozásának ügyében, hogy Gyárfás Tamásról kiderült a nyáron megint megzsarolták, erről azonban nem beszélt a rendőröknek a FINA magyar vezére.
Mindez pedig nem jó ómen, mert a rendőrök szerint a Fenyővel nyíltan haragban álló Gyárfás volt az emberölés felbujtója. Gyárfás ezt tagadja, védekezésének központi eleme az, hogy ő már jóval Fenyő halála előtt rendezte vele az üzleti jellegű konfliktusait, azaz lényegében kibékültek.
Csakhogy a rendőrség nem a semmire gyanúsította meg tavaly tavasszal A nyomozásban azoknak a hangfelvételeknek a megszerzése hozta el a fordulópontot, amelyeket Portik Tamás rögzített titokban, miközben Gyárfással beszélt.
Portik Tamás a kilencvenes évek alvilágának hírhedt alakja, aki 1997 és 2003 között szökésben volt, mert olajjal kapcsolatos gazdasági bűncselekményekkel gyanúsították. De társaival ellentétben őt nem kapta el a rendőrség, 2003 után pedig elévültek az ügyei, így újra szabadon mozoghatott. Ennek ellenére Portik ezután is élte tovább rejtélyes, titokzatos életét, és ma már tudható az is, hogy Gyárfás Tamással is többször találkozott. Hogy pontosan mennyiszer és miért, nem tudni, Gyárfás ugyanis nem emlékszik rá. Az biztos, hogy 1994–95 környékén ismerték meg egymást, az ekkor mindössze 24-25 éves fiatal „vállalkozó Gyárfás egyik budai házát bérelte, az ingatlanból szabályos erődítményt csinált.
Az, hogy egyáltalán Gyárfásból gyanúsított lett, lényegében magának köszönhette. Portik Tamás már a börtönben ült (a Prisztás -elleni bérgyilkosság , valamint az Aranykéz utcai merénylet miatt jogerősen elítélték), amikor egykori fő végrehajtó embere, a szintén elítélt szlovák Jozef Roháč köréből elkezdték zsarolni. Gyárfás nem szólt a rendőröknek, csak jóval később. Ekkor indult eljárás zsarolás miatt és később így kerültek a rendőrség birtokába azok a hangfelvételek, amik alapján a Fenyő-gyilkosságban meg tudták gyanúsítani.
Hogy pontosan milyen felvételek kerültek így a nyomozókhoz és hogyan, nem világos. Az akkori hírek szerint Jozef Roháč testvérének szlovákiai ingatlanában tartott házkutatáson kerültek elő ezek a bizonyítékok, a szlovák hatóságok pedig átadták a magyar szerveknek. Más források szerint a rendőrség birtokába ekkor azok a felvételek kerültek, amiket Gyárfás átadott nekik, nem több.
Az biztos, hogy egy megvágott hangfelvétel leiratával már az őrizetbe vételekor szembesítették Gyárfást. Az viszont kiolvasható a beszélgetést leíró, hiányos sorokból, hogy még élt a médiamogul, amikor Gyárfás Portik segítségét kérte valamiben, ami Fenyő Jánossal való konfliktusával függ össze. Portik a beszélgetés során emlékezteti Gyárfást, hogy Fenyő veszélyt jelentett rá.
Eltaposott volna téged, mint a szart!– úgy tudjuk, hogy szó szerint ez is elhangzott Portik szájából. Információnk szerint ugyanezen a vágott felvételen arról is beszélgetnek, hogy annak idején Portik valamit mutatott a kezével, ezzel érdeklődve Gyárfásnál, hogy mi lenne, ha így oldanák meg. Ennek azért lehet jelentősége, mert a rendőrök gyanúja szerint Gyárfás ráutaló magatartással jelezte szándékát a maffiózó felé. Ám az irányítottnak tűnő beszélgetésben nincs kimondva, hogy Gyárfás bármire is utasítást adott volna Portiknak.
Gyárfás a nyomozóknak azt vallotta, Portikkal utoljára 2008–2009 körül találkozott, és amikor kiderült számára, hogy a férfi rögzíti a beszélgetéseiket, már nem akart vele többé beszélni. Úgy tudjuk, Gyárfás tavaly tavasszal azzal védekezett a kihallgatásán, hogy egy ellene folyó kaposvári büntetőügyben kérte Portik segítségét, mert tudta a férfiról, jó rendőrségi kapcsolatai vannak. De Portik nem tudott segíteni – ez is kiderül egyébként az egyik felvételből. A kaposvári ügy mögött, amelyben Gyárfást végül felmentették, a Nap Tv tulajdonosa Fenyő ármánykodását sejtette. Az első kihallgatása óta aztán több beszélgetéssel, illetve annak leiratával szembesítették Gyárfást a nyomozók. Legutoljára tavaly augusztusban hallgatták ki.
De nem beszélt arról, hogy megint megzsarolták. Gyárfást miután meggyanúsították, házi őrizetbe, majd egy 200 millió forintos óvadék fejében szabadlábra került.
A zsarolók annak a hangfelvételnek a vágatlan és jobb hangminőségű verziójával zsaroltak, aminek a vágott verziója alapján a rendőrök tavaly tavasszal meggyanúsították Gyárfást. A „tárolási díjért pénzt követeltek, de hogy mennyit, azt Gyárfásra bízták. Jelezték is, hogy nem blöffölnek, ezért elküldték a vágott verziót, de immár egy sokkal jobb minőségben. Ezzel szemben egy teljesen új, addig nem ismert beszélgetés hosszú, vágatlan változatát küldték meg neki.
Egyébként tényleg nem mindegy, hogy milyen a felvételek minősége. Azok a vágott felvételek ugyanis, amelyekkel korábban a rendőrök szembesítették Gyárfást, annyira rossz minőségűek, hogy sokszor nehezen kivehető, melyikük mit mond. Sokszor csak szavakat, de van, hogy teljes mondatokat egyáltalán nem lehet érteni.
Gyárfás az újabb hangfelvételt azért nem juttatta el magától a rendőrségnek, mert amikor a 2017. november végén neki küldött ötoldalas irományt és a levélszekrényébe bedobott kazettát „hosszas vívódás után átadta a hatóságoknak, azok alapján lett tanúból gyanúsított. Most tartott attól, hogy ismét „magát hozza nehéz helyzetbe. Azt is felhozta indokként, hogy ezúttal is tartott azoktól „a feltételezett bűnözőtől, akik sokadszor kívánták megzsarolni, akik nem kíméletesek a feljelentőikkel szemben. És azt is el akarta kerülni, hogy újra a média középpontjába kerüljön.
Az újabb fordulat mindenesetre azért is jöhet rosszul Gyárfásnak, mert azt a gyanút erősíti, hogy valamit el akar titkolni. Ő ugyanis már a kezdetekkor hangoztatta, mindenben együttműködik a rendőrséggel. Nem először bizonyosodik be, hogy ez így nem teljesen igaz.
Még nem gyanúsították meg, amikor Bánáti közvetítésével találkozott Horváth Andrással, aki Pintér Sándor bizalmi embere. Sőt, jóval több ennél: Pintér Horváthot nevezte ki miniszteri biztosnak, hogy vizsgálja ki, derítse fel a kilencvenes évek leszámolásos ügyeit.
Csakhogy Horváth szerint Gyárfás átverte őt ezen a találkozón, mert a legfontosabb kérdésekben félrevezető volt. A miniszteri biztos szerint Gyárfás nem említette neki, hogy a zsaroló levélről másolatot készített, ellenben azt állította: a bizonyítékot ő visszaadta a fenyegetőjének. Horváth ezért sem kérte el azt, és ekkor úgy tűnt, itt szó sincs zsarolásról, legalábbis büntetőjogi értelemben. Horváth szerint Gyárfás elmondásából ugyanis úgy tűnt, az őt megkereső férfi nem ismertette a fellépés célját, nem szabott meg időpontot, helyet bárminek az átadására. Ez pedig így nem zsarolás. Aztán kiderült, hogy mégiscsak az.
De ha tényleg egy teherautónyi anyag volt Portikék embereinek a birtokában, amelyeken nagyon sokan beszélnek a bűnözővel, akkor az sincs kizárva, hogy az elmúlt időszakban nem csak Gyárfást akarták megzsarolni, és ezáltal pénzhez jutni, hanem másokat is.
2019.01.18 22:42:27