Sokan hazavágták a májukat a népszerű megfázás elleni gyógyszerekkel
Több megfázás elleni készítményt csak a gyógyszertárakban árulnak majd a jövőben. Nem a népszerű megfázás elleni szerekkel van a baj, hanem az emberekkel. Ha nem figyelünk oda bizony a májunknak kampec lehet a sok paracetamol tartalmú gyógyszer miatt.
A jövőben kizárólag csak gyógyszertárakban lesz kapható néhány recept nélkül kapható, paracetamol-tartalmú megfázás elleni készítmény – közölte az OGYÉI. Hangsúlyozták: a patikán kívüli árusítás megszüntetésére a betegek védelmében van szükség. Érintettek a Coldrex, a Loligrip, a Neo Citran, a Wick és a Rubophen egyes változatai. A probléma nem a készítményekkel van, hanem azzal, hogy mindegyikük paracetamolt tartalmaz, amit kellő körültekintés hiányában könnyen túladagolhatunk. Ez és egyes betegségekkel, állapotokkal való alkalmazása akár nagyon súlyos májkárosodáshoz is vezethet a szakemberek szerint. Amikor az ember náthás, beteg, alig áll a lábán, hajlamos minden szóba jöhető eszközzel kúrálni magát. Nem olvassa el az összetevőket, a betegtájékoztatót, így a megegyező hatóanyagú gyógyszerek kombinálásával akaratlanul is veszélyes mennyiségű paracetamol juthat a szervezetbe. Nagyon egyszerű belefutni, íme egy példa. Megfázás, nátha, influenza esetén sokan kúrálják magukat forró italporokkal, miközben szükség szerint kapkodják be a lázcsillapítókat. Akkor van baj, ha mindkét termék tartalmaz paracetamolt, együttes alkalmazásukkal pedig túllépjük a megengedett napi adagot. Egyáltalán nem játék, az Egyesült Államokban és Nagy Britanniában az utóbbi időben számos öngyilkosságot követtek el paracetamol tudatos túladagoláSSAL. Maga a vegyület egyébként egy láz- és fájdalomcsillapító hatású terápiás adagban viszonylag alacsony mennyiség is hatékony, mellékhatásai gyengék. Egy szóval biztonságosan alkalmazható, ezért vált a vény nélküli, megfázás elleni gyógyszerek egyik kedvelt összetevőjévé – tudtuk meg Dr. Pallós Júliától, az OGYÉI Farmakovigilancia Főosztályának vezetőjétől. Azért kell vele vigyázni, mert a gyógyító adag és az egészségre káros mennyiség igen közel áll egymáshoz. Egy felnőtt számára 4000 mg a felső határ, ennek átlépése májkárosodást idézhet elő. Sőt, az alkoholproblémákkal küzdő személyeknek már 2000 grammnál sem szabad többet bevenniük 24 órán belül – ehhez képest egyes forró italporok tasakonként akár 1000 mg-ot is tartalmaznak. Az OGYÉI döntése tehát abban segít, hogy gyógyszertárból, szakértőtől vásároljuk meg a paracetamol-tartalmú gyógyszereket, aki felhívja a figyelmet a kockázatokra, és az adagolás betartásának fontosságára. Félreértés ne essék: nem az összes paracetamol-tartalmú készítményt utalták vissza a patikákba, hanem csak azokat a termékeket, amelyek hatóanyagtartalma “túl magas”, azaz több mint 500 mg – emeli ki a főosztályvezető. És hogyan veszi észre valaki, hogy túladagolta magát? Eleinte kevés és gyenge tünet jelentkezik, a kezdeti időszakban gyakorlatilag tünetmentes. Utána émelygés, hányinger léphet fel, majd a sárgaság, ami már a súlyos májkárosodás jele. A paracetamol-túladagolás kezelhető, van ellenanyag, ami csak kezdeti stádiumban hatékony, vagyis tényleg nagyon fontos a tudatosság, mielőtt bármilyen gyógyszerhez nyúlunk. Az OGYÉI főigazgatója, dr. Pozsgay Csilla arra kéri a betegeket: a gyógyszerek alkalmazása előtt mindig alaposan olvassák át a gyógyszerek dobozában található betegtájékoztatót! Érdemes átvizsgálni a házpatikában lévő készítményeket is, a biztonságos gyógyszeralkalmazás érdekében nézzék meg, mely gyógyszerek tartalmaznak paracetamol hatóanyagot. Alkalmazás előtt számoljanak, ha pedig bizonytalanok, kérjék gyógyszerészük, háziorvosuk vagy az OGYÉI segítségét! Gyógyszerinformációs vonal: 06-1-8869-409 E-mail: [email protected]
2017.05.09 17:35:22


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!