Zacher Gábor, a Honvédkórház sürgősségi osztályának vezetője még 2014-ben nyilatkozta, hogy egy átlagos hétvégi napon 350 ezren használnak valamilyen kábítószert Magyarországon. A Nemzeti Drog Fókuszpont 2015-ös jelentése szerint pedig 2014-ben csaknem minden tizedik felnőtt fogyasztott valamilyen kábítószert, a leggyakrabban cannabist, ecstasyt és amfetamint.
Egyes becslések szerint napjainkra robbanásszerűen megnövekedett a dizájnerdrogok népszerűsége, különösen a fiatalok és a hátrányos helyzetűek körében. A dizájnerdrogok egy-kétezer forintért beszerezhetők, mesterségesen, főleg a Távol-Keleten előállított szerek, amelyek mindig csak egy-egy vegyértékben térnek el a tiltólistáén szereplő anyagoktól, összetételük miatt pedig életveszélyesek.
Magyarul is megjelent a
2016-os európai drogjelentés, amiből kiderül, hogy több mint 99 millió felnőtt, azaz minden negyedik európai kipróbált már valamilyen illegális kábítószert.
Mivel a magyar adatok majdnem egy évtizedesek, ezért a jelentésben az új pszichoaktív szereknél nem nagyon térnek ki a magyar helyzetre. Pedig a Global Drug Survey tavalyi jelentése szerint az új pszichoaktív szerek 60 százalékát kitevő szintetikus cannabis, a „herbál” fogyasztásában
mi voltunk a másodikok. Az új, szintetikus szerek gyakorlatilag
letarolták Magyarországot, minden
ötödik iskolás próbálhatta már a herbált. Látható, hogy 2007 óta hogyan nőtt a többszörösére csak a lefoglalt cuccok száma.
Az éves jelentések szerint a budapesti toxikológiára nagyjából hetven embert vesznek fel szilveszter éjjel. a drog- és alkoholfogyasztás aránya általában fele-fele. És ezeknek csak húsz százaléka fiatalkorú. Idén is kíváncsian várjuk a fejleményeket!