A Világnyitók minden évben Újbudán megrendezett érzékenyítő rendezvényén idén 1800 diák vett részt – mondta Molnár László alpolgármester. Az esemény sajtótájékoztatója is a programsorozat helyszínén, Újbudán volt, ami azt támasztja alá, hogy az önkormányzat már-már a Világnyitók otthonává vált. Az alpolgármester ismertette a kerület egyik érzékenyítő programját. Elmondta, Újbuda évek óta törekszik arra, hogy a fogyatékos emberek társadalmi integrációja töretlenül megvalósuljon, ezért sikeres a vállalkozói, önkormányzati és civil szférát együttes munkára ösztönző Esélyek utcája című program is.
Az esemény sajtótájékoztatóján részt vett Czibere Károly, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára kiemelte, hosszú évek alatt jutottunk el oda, hogy a társadalom nem kirekesztő politikát gyakorol a fogyatékos emberekkel szemben, hanem őket a mindennapokba integrálva él együtt velük. Szerinte egyre több ember és szervezet hívja be az életébe a fogyatékos embereket.
Szekeres Pál, a Magyar Paralimpiai Bizottság elnökségének tagja, miniszteri biztos a sajtótájékoztatón azt hangsúlyozta, hogy mindenki, aki aktív életet él egy „felkiáltójel”, ami arra hívja fel a figyelmet, hogy így is lehet csinálni. Ehhez azonban nem elég az ambíció és a jogszabály, kellenek hozzá az aktív civilszervezetek és a befogadó önkormányzatok is.
Az egész napos rendezvényen a gyerekek felhőtlenül szórakozhattak, miközben észrevétlenül megtanulták, hogyan kell empatikusan viselkedni a fogyatékos emberekkel, miként tudnak ők is játszani, sportolni, például röplabdázni.
Stábunk a Világnyitók rendezvényén találkozott Fenyvesi Zoltánnal is, akik a Tiszta szívvel című film főszerepét játszotta Till Attila filmjében. A színész szerint az ilyen események kedvezően hatnak a gyerekekre, akik egyébként is nyitottabbak a felnőtteknél.
A siketek és hallássérültek csoportjának egyik koordinátora maga is hallássérült, gyermekei szintén siketek. Dubniczki Csilla, a Motiváció Alapítvány fogyatékosügyi szakértője ennek ellenére boldogan és teljesen éli életét, gyerekeinek saját tapasztalatai alapján tud segíteni, miközben érzékeli, hogy a korábbiakhoz képest mostanában nyitottabbak az emberek a fogyatékkal élőkkel.
A Nem Adom Fel Alapítvány által elindított Jobb velünk a világ! kezdeményezés az egész napos programsorozat folyamán immáron 2008 óta a fogyatékos emberek integrációjának fontosságára és az ügy adott évhez köthető kiemelkedő pillanataira hívja fel a figyelmet. A program mindenkori célja, hogy a fogyatékossággal élő embertársaink értékteremtő munkáját, küzdeni tudását, akarását és lelki erejét mutassa meg a társadalom minden tagja számára a december 3-ai Fogyatékos Emberek Világnapja alkalmából.