Pár strand a szezon elején elesett de minden rendben van
MInden tó tökéletes a fürdésre. Igaz a szezon előtt elesett pár strand a Velencei tónál, a Tisza tónál és a Balatonnál is. A lezárások azonban csak ideiglenesek voltak de még előfordulhatnak . Az NNGYK szerint a vizeink 96 százaléka jó minőségű.
Idén néhány strand a szezon berobbanása előtt bizony egy időre elesett: A szakértők szerint azonban már nincs gond.

Az idei szezonban néhány népszerű strandot már lezártak időszakos szennyeződés okán, például június 12-én bakteriális szennyeződés miatt Gárdonyban a Panoráma partszakaszon helyeztek ki tiltótáblát, ahogy június 16-án a Tisza-tónál Tiszanána-Dinnyéshát strandot és június 20-án Balatongyörök Szépkilátó strandját is hasonló okok miatt zárták le a fürdőzők elől.

Mint beszámoltunk róla, Gárdony Pisztráng úti strandján a június 9-én vett minták alapján június 12-étől betiltották a fürdőzést, de az aznapi majd a másnapi mintavétel szerint megszűnt a korábbi szennyeződést, így június 17-től újra birtokba vehették a fürdőzők. Az önkormányzat közlése szerint a probléma a Sirály strandot nem érintette, sem Gárdonyfürdőt, illetve ez idő alatt még a közeli agárdi strandokat ajánlották alternatívaként, ugyanis ezeket a laborvizsgálatok alapján fürdésre alkalmasnak minősítették. Az NNGYK jelentése szerint a Velencei-tó strandjainak többségénél a vízminőség kiváló.

Időszakos fürdőzési tilalmak elvétve előfordulhatnak egy-egy kijelölt strandnál, főleg, ha tartósan 30 fok feletti csapadékmentes időszak van – közölték a SYNLAB szakértői, akik rendszeresen végeznek akkreditált vizsgálatokat fürdővizeink minőségéről.

Leggyakrabban két baktérium szokott problémát okozni néhány helyen, de általában 1-2 nap vagy pár hét alatt helyreállnak ezek az értékek – részletezte Farkas Bence Környezetanalitika üzletágvezető és Horváth Renáta Víz- és Élelmiszervizsgáló laborvezető.

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) jelentése alapján a hazai fürdővizek 96,5 százaléka jó vagy kiváló minőségű. Közlésük szerint a strandok minősítését az európai uniós követelményeknek megfelelően négy 2021–2024. évi adatsor alapján készítették el.

Tavaly 288 természetes fürdővizet tartottak nyílván Magyarországon. ezek közül 193 kiváló, 58 jó, és négy tűrhető minősítést kapott. Öt strand azonban kifogásolt kategóriába került.

Az összesítés szerint az idegenforgalmi szempontból is kiemelt jelentőségű tavaink – Balaton, Tisza-tó, Velencei-tó – mellett található természetes fürdőhelyek többsége továbbra is kiváló besorolású. A korábbi négy év alatt folyamatosan nem üzemelő (15 újonnan és több mint öt újranyitott) strandok nem kaptak minősítést, de a hatóság közlése szerint ezek ellenőrzése is folyamatos.

Fürdővizeink hatósági minősítése azért négyéves távlatban történik, hogy statisztikai alapon meghatározható legyen a kockázatos szennyeződések ingadozása. Ahol ez alacsony, azok a strandok kiváló vagy jó értékelést kapnak, ahol ez gyakoribb, kifogásolt vagy tűrhető kategóriába esnek, de a hatóság közlése szerint ott sem folyamatosan rossz a fürdővíz minősége. Ez utóbbi kategóriánál a hosszú távú mérések szerint már nagyobb a kockázata annak, hogy a szélsőséges időjárási körülmények rontják a vízminőséget. Ahol ez tartósan fennáll, ott az illetékes kormányhivatal megtiltja a fürdőzést.

Amit a kijelölt fürdőhelyekről tudni kell, hogy itt a folyamatos ellenőrzések miatt biztonságos a fürdőzés, ha a laborértékek időszakos eredményei nem térnek el a kívánt paraméterektől.

Bár vannak olyan területek, ahol a feltételek adottak lennének, de ha a tulajdonos nem végeztet folyamatos vizsgálatokat, nem kapja meg a fürdésre alkalmas minősítést. Az ilyen helyeken a strandolás hányásos-hasmenéses megbetegedéssel, szem és fülgyulladás kockázatával járhat– hívja fel a figyelmet a hatóság.

(V.Zs.)

2025.06.29 11:58:04


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!