Covid-amnesztia - az állam többek között visszatéríti a maszkokért kiszabott bírságokat - Szlovákiában...
Sajnos Magyarországon még nem jutottunk el odáig, hogy a Covid-diktatúra károsultjai - már akik még élnek -, valamiféle kártérítést kapjanak az államtól, de azokat sem vették vissza a munkahelyükre, akiket az oltás elutasítása miatt kirúgtak. Az igazság járvány alatti kimondása miatt, még csak most kezdődnek - szakemberek ellen - a büntetőperek ... Fico Szlovákiája és számos ország ebben a kérdésben már másképpen vélekedik...Mi még mindig az oltás reklámozzuk... Pozsony azonban józanul döntött.

Az ellenzék, sőt Peter Pellegrini elnök is élesen bírálta őket, de nem érték el céljukat. Elfogadta a kormány törvénytervezetét a parlament, ennek köszönhetően a Covid-19 világjárvány idején intézkedések be nem tartása miatt pénzbírságot szabtak ki az államtól. Ezek főként a maszkviselés mellőzésének, a gyülekezési vagy kijárási tilalmak megszegésének szankcionálását tartalmazzák. Robert Fico (Smer) miniszterelnök szíve március 1-től volt érvényben, de a koalíciós válság miatt csak április 9-én, szerdán döntöttek róla, és ez is változott. Ez több mint 3,3 millió euróba kerülhet az államnak.
A járványellenes intézkedésekkel összefüggő magánszemélyek kártalanításáról szóló törvényt Fico miniszterelnök terjesztette a kormány elé. Gyakorlatilag a megfogalmazása azt jelenti, hogy ha valaki a 2020-tól 2023-ig tartó veszélyhelyzetben megszegte a higiéniai intézkedéseket, és ezért a hatóságok megbírságolták, visszakaphatja a pénzét. Csak kérni kell, és okirattal vagy eskü alatt tett nyilatkozattal igazolni kell. Ugyanakkor, ha az illető még nem fizette be a bírságot, az eljárása felfüggesztésre kerül, és ezt már nem kell megtennie.
Továbbá a törvény értelmében mindazok, akiknek állami karanténban kellett időt tölteniük, jogosultak tartózkodási díjuk visszatérítésére. A kormány által jóváhagyott anyagban az áll, hogy a javaslat tükrözi a Szlovák Köztársaság Alkotmánybíróságának ítéletét, valamint az Állami Jogvédőnek az állam által a törvényes eljárás elmulasztásával kapcsolatos megállapításait. A vitában még az ellenzéki képviselőknek sem volt problémájuk a karanténdíjak visszatérítésével, de erősen bírálták a szabályok megsértése miatti engedékenységet.
A járvány idején számos intézkedést vezettek be a COVID-19 terjedésének megakadályozására. Kijárási tilalom és kötelező karantén volt érvényben a koronavírussal fertőzöttek számára, valamint maszk viselésének kötelezettsége bel- és kültéren egyaránt. A rendõrség a higiénikusokkal együtt rendszeresen ellenõrizte ezen intézkedések betartását, és megsértésükért pénzbírságot szabtak ki - a blokk eljárásban ezer euró volt a büntetés, a normál eljárásban 1659 euróig. A bírság mértékét a Smer kormánya határozta meg 2020-ban.
A Fico kedvencének tartott törvény tavaly első olvasatban ment át, és várhatóan március 1-jén lép hatályba. A kormányzó Trefoil Párt azonban tavaly év végén komoly válságba került, a parlamenti többség elvesztésével fenyegetett, és három hónapig nem tartották meg a Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsának (NR) rendes ülését.
Mivel a törvényt késéssel fogadták el, a határidőket módosítani kellett. Ez tehát május 1-jén lép életbe, és a Glück Richárd (Smer) módosító indítványa szerint az emberek október 31-ig igényelhetnek kártalanítást, az önkormányzatok pedig 2026. január 31-ig igényelhetnek támogatást a búcsúfizetéshez kapcsolódóan.
Ugyanakkor Glück egy olyan törvénymódosítást is benyújtott, amely egyáltalán nem kapcsolódik az amnesztiához. A matrica megváltoztatja a Jozef Miloslav Hurban és Alexander Dubček állami kitüntetés összegét. Ez jelenleg az átlagbér 25-szörösét jelenti, a Smer képviselője pedig ennek 10-szeresére való csökkentését javasolta. Nem fejtette ki a Covid-amnesztiákkal való összefüggést, ezért Richard Raši parlamenti elnök nem bocsátotta szavazásra ezt a pontot.
Az SaS és Szlovákia több ellenzéki képviselője, akik koalíciót alkottak a járvány idején, egyetértett abban, hogy nem minden intézkedés jó. A helyzet azonban kiszámíthatatlan volt, és a szabályozásnak egyértelmű szerepe volt az életek védelmében. Szerintük felelőtlenség amnesztiát adni a lázadóknak, de nem ítélték el a karanténköltségek megtérítéséről folyó vitát.
Martin Šmilňák (KDH) felidézte, hogy neki is karanténban kellett időt töltenie a járvány kezdete után. „Az alapelv az, hogy a szabályokat be kell tartani, még ha nem is 100 százalékosak” – mondta. Amikor azt mondjuk, kárpótolni fogjuk azokat, akik megszegték a szabályokat, az az anarchia magja - tette hozzá.
Roman Mikulec volt belügyminiszter és a szlovák mozgalom más képviselői emlékeztettek arra, hogy az intézkedéseket olyan szakértők határozták meg, mint például Ján Mikas higiénikus főorvos, akit Peter Pellegrini (akkor a Smer) volt miniszterelnök választott erre a posztra. A mozgalom képviselői szerint a maszk viselésének mellőzése, valamint az emberek arra való biztatása, hogy emberéletekkel játszanak, és azok elvesztéséhez vezetett. Az amnesztia a kormány államháztartási konszolidációs törekvései kapcsán sem kerülte el a kritikát. Több mint 3,3 millió eurót költhet kényeztetésre – bírálták a képviselők.
Peter Pellegrini köztársasági elnök ez év márciusában problematikusnak nevezte a kormányjavaslatot, és azt mondta, hogy ez rossz üzenet és jelzés minden ember számára. Ahogy az áldozatok túlélőivel való találkozás után folytatta, az amnesztia gondolata is komoly problémát jelent a jövőre nézve. Egy újabb járvány esetén egyesek felbátorodnának, hogy ne tartsák be a szabályokat.
A parlament által elfogadott törvény most az elnök aláírására vár. Szóvivője, Patrícia Medveď Macíková azonban nem árulta el a Pravdának, hogy az államfő is így tesz-e. Az elnök alaposan megismeri a törvényt annak kihirdetése után, majd meghozza alkotmányos döntését - írta.
Pellegrini emellett kritizálta a kormánynak a járvány kivizsgálásával foglalkozó meghatalmazottját, Peter Kotlárt, amiért fantazmagória állt elő, például az oltóanyagokban található nanochipekkel kapcsolatban. Arra számítottam, hogy a kormány COVID-ügyi meghatalmazottja olyan válaszokat ad majd nekünk, amelyekre ezek az emberek (túlélők, a szerk. megjegyzés) is várnak. Hol voltak a hibák, mely intézkedések nem működtek, melyek működtek jól. Vajon bármilyen döntés okozta-e az áldozatok számának növekedését, és hogy valakit politikai vagy más büntetőjogi felelősség is vállaljon-e vagy sem - hangsúlyozta Pellegrini.
Kotlárt jelenleg széleskörű bírálatok érik, ellenzéki képviselők és jogi szakértők pedig azt sugallják, hogy olyan gyógyszeripari óriáscégek, mint a Pfizer vagy a Moderna pert indíthatnak ellene a cégek jó hírnevének megrontása miatt.
2025.04.10 13:13:33