A "szegények betegsége" visszatér Európába. Mik a tünetek és hogyan védekezzünk?
A "szegények betegségeként" vagy "morbus hungaricusként" ismert tuberkulózis visszatér Európában, a megbetegedések riasztóan megnövekedésével, különösen a gyermekek körében. Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által közzétett 2025-ös tuberkulózisfigyelő jelentés szerint 2023-ban 10 százalékkal nőtt a gyermekkori tuberkulózisos esetek száma az előző évhez képest – írja az ecdc.europa.eu.
Az Európai Unióban és az Európai Gazdasági Térségben (EU/EGT) a 15 év alatti gyermekek az új és visszatérő tuberkulózisos megbetegedések 4,3%-át teszik ki, ami a harmadik egymást követő év a növekedés. Ez a tendencia arra utal, hogy a betegségek továbbterjedése továbbra is aktív, és sürgős intézkedésekre van szükség a veszélyes fertőzés terjedésének megakadályozása érdekében. Ráadásul minden ötödik gyermeknél, akiknél tbc-vel diagnosztizáltak az EU/EGT területén, nem tudni, hogy a kezelés befejeződött-e, ami súlyos szövődményekhez és gyógyszer-rezisztens formák kialakulásához vezethet. Miért tekintik a tuberkulózist „szegény ember betegségének”?

A tuberkulózis elsősorban a rossz körülmények között élőket érinti. A túlzsúfolt, rosszul szellőző lakások és a nem biztonságos munkakörülmények kedveznek a betegség átvitelének. Az alultápláltság, az orvosi ellátáshoz való hozzáférés hiánya és az egészségügyi oktatás alacsony szintje súlyosbító tényezők. A szociálisan kiszolgáltatottak egyéb kockázati tényezőknek is jobban ki vannak téve, mint például a dohányzás, az alkoholfogyasztás és a HIV, amelyek gyengítik az immunrendszert és növelik az aktív tuberkulózis kialakulásának valószínűségét – írja a who.int .

A tuberkulózis tünetei és védekezésünk

A tuberkulózis a Mycobacterium tuberculosis baktérium által okozott fertőző betegség, amely leggyakrabban a tüdőt érinti. A fő tünetek a következők:
Több mint három hétig tartó köhögés
Mellkasi fájdalom
Megmagyarázhatatlan fogyás
Éjszakai izzadás
Túlzott fáradtság
Láz

A fertőzés megelőzése érdekében a WHO újszülötteknél a BCG oltást, az esetek korai felismerését és a kezelés betartását javasolja. A zsúfolt hely elkerülése, a megfelelő higiénia betartása és az egészséges életmód csökkentheti a betegségek kockázatát.
A tuberkulózis diagnózisának és kezelésének előrehaladása ellenére a gyógyszerrezisztens formák továbbra is komoly veszélyt jelentenek. 2023-ban a multirezisztens tuberkulózis (MDR-TB) kezelésének sikerességi aránya csak 56,3% volt az EU/EGT-ben, ami jóval elmarad a WHO által kitűzött 90%-os céltól.
Szakértők arra figyelmeztetnek, hogy konkrét intézkedések és megelőzési beruházások nélkül tovább terjedhet a tuberkulózis, amely egyre több kiszolgáltatott embert érinthet.


2025.04.01 07:33:49


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!