EU-csatlakozás és kisebbségi kérdés: Ukrán–magyar szócsata Brüsszelben
Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter, aki online bekapcsolódott az Európai Unió Külügyek Tanácsának hétfői ülésébe, kijelentette, hogy Ukrajna – Magyarország által megakasztott – európai uniós csatlakozási folyamatában el kell hárítani az akadályokat az első tárgyalási klaszter megnyitása elől.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az ülés után közölte: „Brüsszel simán oda akarja dobni áldozatnak a kárpátaljai magyar nemzeti közösséget és a jogait csupán azért, hogy Ukrajnát villámgyorsan, mindenféle normális feltétel nélkül felvegyék az Európai Unióba.”
A Jevropejszka Pravda tudósítása szerint Szibiha beszédében jelezte, hogy fel kell gyorsítani az összes uniós politikai folyamatot Ukrajna EU-csatlakozásával összefüggésben, különös tekintettel az első, Alapvető kérdések klaszter megnyitásának útjában álló akadályok elhárítására.
„Ukrajna EU-csatlakozása és a békéhez vezető út közvetlenül összefügg” – szögezte le a miniszter.
Azt is megjegyezte, hogy itt az ideje felfegyverkezni és megerősíteni Ukrajna és Európa többi részének védelmi képességeit. Felszólította az európai partnereket, hogy tegyenek meg mindent az Ukrajnának nyújtott katonai segítség gyors növeléséért, a kritikus hiányosságok pótlásáért, az ukrán védelmi szektorba való beruházásért, valamint saját védelmük finanszírozásának bővítéséért.
A tárcavezető hangsúlyozta a szankciós nyomás Moszkvával szembeni eszközként való felhasználásának fontosságát. Ezzel összefüggésben a külügyminiszter jelezte, hogy meg kell erősíteni az energiaszankciók feletti ellenőrzést. Kijelentette továbbá, minden jogalap megvan arra, hogy a befagyasztott orosz eszközöket már most Ukrajna támogatására fordítsák.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint, amelyet az MTI idéz, Szijjártó Péter az EU-s külügyi tanács ülését követő sajtótájékoztatóján teljességgel elfogadhatatlannak nevezte, hogy ukrán hivatali partnere mesterséges problémának minősítette a kárpátaljai magyar nemzeti közösség ügyét.
„És botrányos az is, hogy az európai uniós tagországok egy része felsorakozott az ukrán külügyminiszter álláspontja mögé, s egyes külügyminiszterek már odáig mentek, hogy megkérdőjelezték, hogy nekünk, magyaroknak, a magyar kormánynak van-e jogunk egyáltalán megítélni a magyar közösség helyzetét Kárpátalján” – mondta.
„Tehát a helyzet az, hogy Brüsszel simán oda akarja dobni áldozatnak a kárpátaljai magyar közösséget és a jogaikat, csak azért, hogy Ukrajnát villámgyorsan, mindenfajta normálisan elvárható feltétel nélkül felvegyék az Európai Unióba. Mi ezt a lehető leghatározottabban elutasítjuk” – szögezte le.
„Azt sem fogadjuk el, hogy elvitassák Magyarország jogát abban a tekintetben, hogy kiálljunk a magyar nemzeti közösségek mellett, és nem fogadjuk el, hogy bárki is elvitassa a jogunkat abban a tekintetben, hogy mi megítéljük, milyen jogi helyzetben van az adott nemzeti közösségünk” – folytatta.
Szijjártó Péter kitért arra is, hogy német és osztrák kollégája együtt próbálták kioktatni arról, hogy Kijev milyen jól is teljesített e téren az utóbbi időben, és az országban tiszteletben tartják a magyar kisebbség jogait.
„Ezzel szemben az igazság és a valóság az, hogy Ukrajnában tíz éve zajlik a kárpátaljai magyar közösség jogainak szisztematikus megsértése” – jegyezte meg. „És amíg Magyarországon nemzeti kormány van, természetesen addig kiállunk a lehető leghatározottabban a kárpátaljai magyarok jogainak visszaadása mellett” – fűzte hozzá.
„Több mint tíz éve kapunk szép szavakat, megható nyilatkozatokat Ukrajnából, de aztán azokat semmi érdemi lépés nem követte” – emlékeztetett.
A miniszter végezetül hangsúlyozta, hogy szó sem lehet semmifajta előrelépésről az ukrán csatlakozási tárgyalásokon mindaddig, amíg a magyar nemzeti közösség jogait hiánytalanul vissza nem állítják.
„Azt pedig, hogy Ukrajna tagja lehet-e majd az Európai Uniónak, majd a magyar emberek eldöntik azon a véleménynyilvánító szavazáson, amelyre hamarosan sor kerül Magyarországon” – jelentette ki.
„Az Európai Unióban és persze a NATO-ban is a tagok egyhangú döntése szükséges ahhoz, hogy valakit felvegyenek. És jó lenne, ha világosan értené mindenki, hogy nem Magyarország akar csatlakozni olyan integrációkhoz, amelyeknek Ukrajna már tagja, hanem ez fordítva van” – mutatott rá.
(zzz/eurointegration.com.ua/MTI)
2025.03.22 19:42:17