Már a gyerekeket is elérte az alvászavar
A Magyar Alvás Szövetség kutatása szerint fokozatos romlás tapasztalható az elmúlt 5 évben. A legriasztóbb, hogy míg eddig főleg az időseket érintette alvászavar, mára már az egészen fiatalok, a 10 év körüli gyerekek is alvászavarral, alvásbetegséggel küzdenek, ennek pedig súlyos következményei vannak. Az alvászavar azon térségekben nő, ahol az egészségügy nem működik jól.
A szövetség elnökével G. Németh György címzetes egyetemi docens, a Magyar Alvás Szövetség elnöke nemrég arról beszélt, hogy mennyire fontos egy párkapcsolatban, hogy mindkét fél ki tudja aludni magát. Korábban pedig arról nyilatkozott, milyen egészségügyi problémákat okozhat az óraátállítás, ami hamarosan ismét aktuális lesz.

A szakértő most arra hívta fel a figyelmet, hogy az alvás minősége folyamatosan romlik a magyarok körében, de nemzetközileg is hasonló tendencia látható. Ahol rosszabb az általános egészségügyi állapot, illetve az életmód, ott az alvás is, tehát Kelet-Európában valamivel rosszabb a helyzet a fejlettebb országokhoz képest.

A betegek számán és a betegségek minőségén is látjuk azt, hogy egyre nagyobb a baj– jelentette ki a G. Németh György arra utalva, hogy egyre többen látogatják meg a Budapesti Alvási Központot.

„Elsősorban mindig is az idősebb korosztályt érintette, de nagyon nagy probléma mostanában – talán egy másfél éve jellemző ez –, hogy már a fiatalabbak is jönnek. Egészen riasztó, ami egyelőre a kutatásból még nem látszik, de mi már látjuk, hogy a 10 év körüli gyerekeknek is megjelennek az alvászavarok az életében”.-mondta G.Németh.

A szakértők arra gyanakodnak, hogy ennek az lehet az oka, hogy amikor a most 10-11 éves korosztály született, akkor vált tömegessé a telefon- és tablethasználat. Ez a szokás pedig beépült a gyerekek életébe. Ezáltal frusztráltabbak, kimerültebbek és kevesebbet alszanak, hiszen van, aki az ágyba is magával viszi, és úgy alszik el. A kék fény pedig ugyanolyan rossz hatással van a fiatal korosztályra is, mint a felnőttekre.

Súlyos következményeket okoz az alváshiány a gyerekek esetében. A szövetség elnöke szerint már a pedagógusok is azt tapasztalják, hogy a jó képességű gyerekek magatartása is megváltozott: kezelhetetlenné váltak, nem tudják kordában tartani a saját indulataikat, káromkodnak, szemtelenkednek .

„Olyan új magatartási minták jelennek meg a gyerekek, illetve a tinédzserek életében, ami korábban nem volt jellemző. Egyértelműen kezd látszani, hogy ezt a tabletek okozták. A tévének is van ilyen rossz hatása, de azt este kikapcsolták, amikor aludni ment a család, de ezt nem. Ott van a kezében és viszi aludni, mivel nem veszi el a szülő a legtöbb helyen. Ott van náluk egész nap” – fogalmazott a szakértő.

Az, hogy az emberek nem alszanak jól fizikai vagy lelki problémák miatt az egy természetes dolog, amíg 1-2 napig tart. Azonban ha valaki már 2-3 héten át nem alszik jól, akkor alvászavarról beszélhetünk. Ha ezeket nem kezelik, és tovább súlyosbodnak – akár hónapokig vagy évekig is tart – akkor már alvásbetegségről van szó. Ez már orvosi kérdés, ezt kezelni kell – szögezte le a szakértő.

A rossz alvás pedig előbb vagy utóbb más egészségügyi problémákhoz is vezet. A szövetség elnöke szerint elsőként a kimerültségben mutatkozik meg, de később jönnek a szervi bajok is. Például cukorbetegség, hormon vagy vérnyomás problémák formájában. A legfontosabb pedig az immunrendszer legyengülése, ami által sokkal érzékenyebbek vagyunk a betegségekre.

( G.M.)
2025.03.16 19:43:49


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!