Mérgezik a védett madarainkat Sülysápnál
Rettentő erős méreggel pusztítja valaki a védett madarakat Sülysáp és Mende tréségében. A méregkeverő csirkehúst használt csalinak, amit a természetvédelmi őrök megtalálták sajnos több elpusztult parlagi sas és egerészölyv tetemével együtt. A rendőrség nyomoz az ügyben.
taniLakossági bejelentés érkezett március 7-én a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi őrszolgálatához, a beszámoló szerint egy elpusztult parlagi sast és egy kisebb ragadozó madarat találtak a Pest vármegyei Sülysáp és Mende települések között – olvasható a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesült (MME) közleményében.

A helyszínre érkező természetvédelmi őr egy feltehetően mérgezés áldozatául esett parlagi sas és egerészölyv tetemére, valamint a feltételezés alapján csaléteknek használt baromfi maradványaira bukkant.

A mérgezés gyanúját az MME méreg- és tetemkereső kutyás egysége igazolta. A környéket átvizsgálták, a keresés során egy fokozottan védett parlagi sas, nyolc védett egerészölyv és öt holló tetemét, valamint hat potenciális csalétket találtak meg.

A maradványokat laboratóriumi vizsgálatra szállították, az ügyben a Nagykátai Rendőrkapitányság nyomozást indított.

Az MME speciális egysége az Európai Unió által támogatott LIFE SakerRoads projekt keretében küzd a ragadozó madarak, különösen a világszerte veszélyeztetett kerecsensólymok illegális pusztítása ellen. A hazánkban fokozottan védett, ikonikus fajnak léteznek költőterületei a mostani helyszíntől mintegy 10 kilométerre. Különösen aggasztó, hogy a szakértők még közvetlenül a település határában is találtak az emberre, házi- és vad állatokra egyaránt veszélyes méreggel kezelt csalétkeket.

Az MME fokozott óvatosságra intett, az elhullott állatokat tilos megérinteni. A szervezet arra kérte a lakosságot, hogy amennyiben információval rendelkeznek az esettel kapcsolatban, haladéktalanul értesítsék a rendőrséget. Kora tavasszal más régiókban is előfordulhatnak mérgezések.

A közlemény szerint a kihelyezett méreg rendkívül erős, a tetemek közvetlenül a csalétkek mellett hevertek el, körülöttük rengeteg elhullott rovart is találtak. A területen a következő napokban folytatódik a vizsgálat, és várhatóan újabb tetemek kerülnek majd elő.

2021-ben a szintén Pest vármegyei Turánál történt tömeges madármérgezés, annak felderítésében a Nemzeti Nyomozó Iroda is részt vett, a törvényhozás pedig az eset hatására módosította a Btk.-t és jelentősen szigorította a mérgezéses bűncselekményekkel kapcsolatos szankciókat. Az állatkínzás (Btk. 244) és a természetkárosítás (Btk. 242) esetében is külön esetnek számít a méreggel elkövetett bűncselekmény, immár a tevékenység előkészülete is büntethető.


(V.Zsolt)
2025.03.11 22:45:08


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!