Ramadan: Az intenzív böjt, veszélyes a gyermekekre nézve
Az iszlám böjt hónapja, a ramadán sok ausztriai iskolát nagy kihívások elé állít. A hónap végéig a hívő muszlimok napkeltétől napnyugtáig böjtölnek – nem csak otthon, hanem az osztályteremben is, ahol egyre több diák tartózkodik az ételtől és a folyadéktól –, pedig valójában nem muszáj.
A tanárok most kongatják a vészharangot, mert a tinédzserek és a gyerekek körében nagy a kortársi nyomás. Egyre fiatalabbak azok a gyerekek, akik böjtölnek a ramadán idején. Még a 6 évesnél fiatalabb gyerekek is tartózkodnának attól, hogy az iskolai nap folyamán bármit egyenek vagy igyanak. A gyerekek mentesülnek e vallási kötelezettség alól.

És pontosan ez vezetne problémákhoz a mindennapi iskolai életben. „Mert a testnevelés szinte lehetetlen elegendő folyadék nélkül. Problémák vannak azokon a területeken, ahol a gyerekeknek egyszerűen csak fizikailag kell megerőltetniük magukat” - magyarázza Thomas Krebs, a bécsi tanköteles szakszervezet tagja. Például a koncentráció szintje masszívan csökken, és még odáig is eljut, hogy „a gyerekek valóban súlyosan hipoglikémiásak és fáradtak”.
A diákok is hirtelen elaludtak és „teljesen összeestek”. „Nem lehet így tanítani” – teszi egyértelművé Krebs. A böjtölésnek más módjai is vannak – például az okostelefon vagy az édességek feladása.
Az iszlám vallási közösség saját útmutatót is közzétett „Ramadan iskolai környezetben” címmel. Többek között kimondja, hogy a böjt nem kötelező, ha az iskolai foglalkozások fizikailag megerőltetőek.

Carla Amina Baghajati, az iszlám vallási közösség iskolai irodájának vezetője hangsúlyozza, hogy a gyerekeket nem vonják be a vallási böjtbe. A szülőket felszólítják, hogy mondják el gyermekeiknek: „Nem kell ezt tenned!” A gyerekek iskolatáskájába pakolhat egy harapnivalót vagy egy egészséges italt. „A szülők mondják meg gyermekeiknek: Kérem, az egészség fontos, és az egészség az első! Ha bármi történik, azonnal vegyenek valamit!”
A bécsi tanköteles szakszervezet tagja, Thomas Krebs szerint az evéstől és ivástól való tartózkodásra irányuló nyomás sokféle irányból és közösségből származik, majd ezt a diákok továbbadják. „Maga az osztályban hatalmas nyomás nehezedik az egyes gyerekek részéről, akik többé-kevésbé rákényszerítenek másokat is, hogy csatlakozzanak hozzájuk” - mondta Krebs.

Vorarlberg gyermek-, és ifjúsági ügyvédje, Christian Netzer is egyetért Krebs kijelentésével. A részvételi nyomás a közösségi médiából is ered. Végső soron azonban a felelősség mindig a szülőket vagy gyámokat terheli. „Győződjön meg arról, hogy a gyermek jól van” - mondta Netzer.

A kihívások, mint tudjuk, sokrétűek, de a ramadán lehetőségnek is tekinthető. „A ramadán egy különleges időszak, és valójában nagyon szép, hogy a keresztény böjti időszak alatt muszlim böjti időszakot tartunk, mert ez alkalmat ad arra is, hogy az órán átgondoljuk a vallások közötti hasonlóságokat” – mondja Amina Baghajati.
Az azonban szomorú, hogy az egykor keresztény Európában, a fiatalok a Nagyböjtről szinte már nem is hallanak, vallásukat nem tartják, szemben az iszlám és zsidó vallású európai lakossággal…


2025.03.10 11:20:46


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!