Több mint száz településen tilos a csapvízből inni
Picit fura és egyben elképesztő 2025-ben, hogy 137 településen nem felel meg az egészségügyi előírásoknak a csapvíz minősége. Azaz tilos fogyasztani. 27 helyen másra sem szabad használni. Ezer olyan falu, és település van Magyarországon, ahol a hatóságok ajánlása alapján nem ajánlott a csapvíz fogyasztása.
A probléma elsősorban a kisebb, periférikus falvakat érinti. De bizony Pilis és Monorierdő esete jól mutatja, hogy a főváros agglomerációjában is előfordulhatnak gondok a csapvízzel.

MInt arról mi is beszámoltunk Pest megyei Pilis ivóvízhálózatában január közepén találtak férgeket, pár nappal később pedig kiderült, hogy a szomszédos Monorierdő vízhálózatában is fonalférgek vannak. Ezért a kormányhivatal ivóvízfogyasztási tilalmat rendelt el, és kötelezte a helyi vízszolgáltatót a rendszer átmosására és fertőtlenítésére. Azóta megállapították, hogy a települések ivóvize fogyasztható minőségű.

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) adatai szerint a csapvíz minősége 137 településen nem felel meg az egészségügyi előírásoknak: 110 esetben eseti bakteriológiai kifogásról van szó, 27 helyen viszont kémiai szempontból nem elfogadható az ivóvíz minősége, vagyis még tisztálkodáshoz sem javasolt a csapvíz.

Ilyen település a Csongrád-Csanád Vármegyei Csanádpalota, Ferencszállás, Földeák, a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Jánoshida, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Cégénydányád, Gemzse, Gyügye, Ilk és Kisléta.

További 1126 településen kifogásolt minőségű a víz, ami azt jelenti, hogy a vízben olyan anyagok találhatók, amelyek bár nem feltétlenül veszélyesek az egészségre, de kellemetlen szagot és ízt adnak a víznek. Vagyis a magyarországi települések mintegy harmadát érinti a probléma valamilyen módon.

Sokak szerint mindezt az magyarázza, hogy a falvak vízellátó rendszerei régóta elavultak, ráadásul a vízkezelési technológiák sem felelnek meg a modern kor követelményeinek. Ennek eredményeként rendszeresek a szivárgások, és a szennyeződés is nagymértékű, így a vízben tovább szaporodnak a különböző baktériumok, elsősorban a coliform baktériumok, amelyek károsak az egészségre.

Ezzel szemben a Pest megyei településeken inkább az okoz gondokat, hogy a 2010-es évek kiköltözési hullámaiban megugrott a lakosságszám, és a vízhálózatok nem bírják a terhelést.

Egészségügyi szempontból a nem megfelelő minőségű csapvízben előforduló kórokozók gyomor- és bélrendszeri megbetegedéseket, hasmenéssel és hányással járó tüneteket eredményeznek, amely az idősek és gyerekek esetében életveszélyes állapothoz is vezethet.

(VZS)
2025.03.05 23:22:55


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!